Re: [OT] Atmega FAT karta SD

>> Większość programów (a edytory tekstu to chyba wszystkie) pozwalały

>>> przejść w tryb pełnoekranowy. >> Ale wciąż realizowany w trybie graficznym, z jasnym migoczącym tłem. > LOL. Tło to sobie mogłeś i czarne zrobić. Co ma piernik do wiatraka? > Albo raczej jaką widzisz różnicę między trybem graficznym, a tekstowym? > Każdy tryb tekstowy i tak operuje na czcionkach złożonych z pikseli, które > albo są w pamięci komputera, albo w pamięci karty graficznej, czy terminala. > Czym to się różni o trybu graficznego? Niczym. Poza faktem, że masz do > dyspozycji TYLKO zestaw grafik zdefiniowanych wcześniej.

Trzeba było być ślepcem, żeby w tamtych czasach nie odróżniać emulacji trybu tekstowego w trybie graficznym od trybu tekstowego. Albo nigdy nie mieć okazji edytować tekstu czy programu mającego więcej niż kilkadziesiąt linii.

Ponieważ dla niektórych trudne do zrozumienia: w trybie tekstowym przewinięcie tysięcy linii to był moment. Zrobienie tego w trybie graficznym w tamtym czasie przypominao pokaz slajdów.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Spectrum, Chiwriter, Tag - nie przesadzasz ?

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F napisał:

No, taki Chiwriter, to nie przyewijał szybko. I zbyt dużych plików też chyba nie umiał edytować (pewnie do 64k, czyli w jego przypadku ze 20 stron). Za to ówczesne karty graficzne miały zwykle rozdwojenie jaźni

-- wyświetlały jeden obszar pamięci, a komputer w tym czasie w drugim budował następną stronę. A potem myk, i zmiana.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Powiedzmy - akceptowalnie. Na 286 10MHz.

Zdecydowanie wiecej.

raczej sie tego nie robilo masowo.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Marcin Wasilewski

W dniu 13.05.2011 01:31, Marcin Wasilewski pisze:

Takie cuś było już w 8-bitowym Atari800XL.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Pan J.F napisał:

Powiedzmy -- rzecz względna.

Racja. Coś mi się pokręciło. To było podstawowe narzędzie Jana Bieleckiego, więc musiało być więcej.

Co znaczy "masowo"? Hercules, jak najbardziej masowo robiona karta, tak miał.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Nie przesadzam. Na słabym komputerze była różnica nawet pomiędzy pisaniem przez BIOS a bezpośrednio do karty w trybie tekstowym.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Marcin Wasilewski
[...]

Ileż można? XT powstał kilka lat wcześniej. Projektanci Amigi uniknęli paru błędów startując _później_. To dość normalne.

Jednak to PC wygrał batalię - nie Amiga. Amiga żyła 10 lat i potem długo konała. PC żyje już 30 lat i ma się coraz lepiej. Szkoda tylko, że leniwe i niedouczone programatoły go tak dławią swoimi przerośniętymi badziewiami :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan Marcin Wasilewski napisał:

Z tym się mogę zgodzić, prymitywny był. Żadne sprite-y czy inne fanty nie latały mu po ekranie. Szkoda, że nie da się zrobić jeszcze bardziej prymitywnego komputera. Marzy mi się robienie obliczeń na maszynie Turinga (mniej oczytanym objaśnię, że tam jest nieskończona wstęga, a czasu przesuwu głowicy w ogóle nie bierze się pod uwagę).

Na Pańskim miejscu to ja bym unikał słowa "konkurencja". Jakieś eufemizmy, "w stosunku do innych komputerów", albo podobnie.

Reply to
Jarosław Sokołowski
Reply to
Marcin Wasilewski
Reply to
Marcin Wasilewski

Ale co Ty z czym porównujesz? Zabawkę na 8-bitowym procesorku z komputerem?

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Marcin Wasilewski

Ile pamięci mógł zaadresować procesor Atari?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan Marcin Wasilewski napisał:

Niektórym się marzy oglądanie obrazu na modelu matematycznym z kilkoma rezystancjami, na które nie wpłaywają żadne fizyczne ograniczenia. Zamiast na realnym monitorze.

A te kilkanaście standardów konkurujących na rynku z IBM/PC, to które? Nie było ani jednego, który można było traktować poważnie.

Na konsolach się nie znam -- widać to choćby po tym, ile pytań muszę w tym wątku zadawać.

Reply to
Jarosław Sokołowski

szyna adresowa 6502 jest 16-bitowa ... czyli 64kB bezposrednio.

Reply to
Cezar

W dniu 13.05.2011 17:00, Cezar pisze:

Z pomocą kilku TTL-i mam 256KB w swoim Atari800XL, a nie ma problemu coby wstawić 1MB :-) Oczywiście jest to programowo/sprzętowe żonglowanie bankami pamięci ale w sumie w 8088 szyna adresowa też jest 16-bitowa tylko mechanizm żonglowania (stronicowania) został wciśnięty do procesora. Licznik rozkazów i rejestry adresowe są nadal 16-bitowe.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Nawet producent wypuscil 130XE, czyli 800xl w nowej obudowie .. i z

128KB ram. Ba, w 800XL oprocz 64KB ram bylo jeszcze kilka ROM.

A nie bardzo. Rozkazow owszem, ale innego rejestru 16 bitowego ten procero nie mial. Tylko dwa ryby adresowania indeksowego. Dostep do danych dluzszych niz 256B wyjatkowo utrudniony, stos tez 256B. Prawdziwy 8 bitowy procesor, z wcisnietym zonglowaniem 16 bitowymi adresami.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.