rdzeń filtru w zasilaczu AT

0-729586292-1140078008=:53604 Content-Type: TEXT/PLAIN; CHARSET=iso-8859-2; format=flowed Content-Transfer-Encoding: 8BIT Content-ID: snipped-for-privacy@topaz.zsel.lublin.pl>

Przerobiłem zasilacz AT w taki sposób, że wylutowałem zbędne elementy pozostawiając jedynie gałąź 12V. Wymontowałem prostowniki od -5V,-12V i

5V. Chciałem przerobić zasilacz tak aby dawał tylko 12,4V i udało się. Kiedy na toroidelnym rdzeniu filtru wyjściwego pozostawiłem uzwojenia nie podłączone to filtr "piszczał" podczas pracy zasilacza. (czy ktoś wie dlaczego ?) Odwinąłem więc niepotrzebne uzwojenia (-5,-12,5) i pisk ucichł, ale rdzeń filtru po jakimś czasie robi się podejrzanie ciepły, czy to normalne ?
Reply to
Piotr Chmiel
Loading thread data ...

Użytkownik "Piotr Chmiel" snipped-for-privacy@topaz.zsel.lublin.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@topaz.zsel.lublin.pl...

i to był błąd

nie.

Stabilizacja napięcia jest na +5V. Trzeba 12V podłączyć pod stabilizację

+5V ze zmianą elementów.
Reply to
Władysław Skoczylas

Ciekawe dlaczego ;) ?

To dlaczego się grzeje ?

Przecież tak zrobiłem. Mam sporą wiedze jeśli chodzi o takie przeróbki.

Reply to
Piotr Chmiel

Tak na mój chłopski rozum, indukcyjność tego dławika poleciała na pysk :>) R.K.

Reply to
Ryszard K

Piotr Chmiel przemówił ludzkim głosem:

grzeje się po obciążeniu zasilacza, czy bez obciążenia?

Reply to
Zbych

Oto co Piotr Chmiel napisał:

Precyzyjniej proszę. Po jakim czasie, jaki ciepły? Palec da radę utrzymać po godzinie pracy idle? Co bardziej ciepłe - rdzeń czy uzwojenie?

Reply to
Jacek Maciejewski

Ale choc na palec ?

Rdzen ma sie prawo grzac. Od strat histerezy. Zmniejsz czestotliwosc, moze tez nieco pole w rdzeniu [bedzie trudniej, bo pewnie trzeba by zwiekszyc czestotliwosc :-)]

Poki palec ta sie utrzymac to rdzen ma na pewno bezpieczna temperature pracy :-)

J.

Reply to
J.F.

Piotr Chmiel przemówił ludzkim głosem:

^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Powinieneś nawinąć ten dławik symetrycznie (najlepiej dwoma drutami jednocześnie), po jednym uzwojeniu dla prądu wypływającego i wracającego, inaczej dławik szybko się nasyci.

Reply to
Zbych

Po ok 10 minutach nie da się dotknąć rdzeń "parzy" i to przy obciążeniu

27W.
Reply to
Piotr Chmiel

A czemu tak? W takim układzie dławik będzie tłumił tylko zakłucenia niesymetryczne. A nie będzie tłumił tętnień zasilania. Tak mi sie przynajmniej wydaje.

CosteC

Reply to
CosteC

Oto co Piotr Chmiel napisał:

No to nie jest w porządku. Ale sądzę że nie da sie powiedzieć za wiele na temat tego grzania bez obejrzenia przebiegów oscyloskopem. Ogólnie, grzanie rdzenia jest spowodowane zbyt częstym przemagnesowywaniem. Albo masz zbyt dużą częstotliwość pracy przetwornicy, albo występują jakieś pasożytnicze drgania.

Reply to
Jacek Maciejewski

A jak mam zrobić według Ciebie?

Reply to
Piotr Chmiel
0-928818553-1140381687=:89775

Pisałeś , że znasz się na takich zasilaczach , więc powinieneś wiedzieć dlaczego ;) Pisk się bierze stąd , że generator PWM (TL494 , KA7500 , itp) nie stabilizuje napięcia wyjściowego poprzez zmianę wypełnienia impulsów sterujących kluczami przetwornicy ( zła regulacja napięcia na komparatorze) , a poprzez wejście DTC. Czyli , Twoja przetwornica pracuje z dużą mocą i po osiągnięciu na wyjściu napięcia granicznego , przetwornica jest wyłączana poziomem na wejściu DTC. Łatwo to sprawdzić , zmiana obciążenia zasilacza , spowoduje zmianę częstotliwości tego "pisku".

Piotrek

Reply to
Piotrek Sz.

Oto co Piotr Chmiel napisał:

Hmmm, a co niby ma nasycanie do strat? Może już zapomniałem nieco fizyki ale jakoś mi to nie pasuje.

Proste, razem z kondensatorami tworzy filtr RC tłumiący składową zmienną związaną z przełączaniem i prostowaniem.

Zastanawia mnie skąd wiedziałeś że grzeje się rdzeń a nie uzwojenie, skoro wiekszość toroidów jest tak nawinięta że nie widać rdzenia? :)

Albo piszczy uzwojenie (przecież płyną spore zmienne prądy i drut podlega siłom indukcji) albo magnetostrykcja rdzenia albo szczelina o ile jest.

Reply to
Jacek Maciejewski

Oto co Zbych napisał:

Eeee, coś mącisz. Weź wytłumacz rzecz dokładniej. Niby czemu podział uzwojenia dławika na połowy połączone szeregowo (na tym samym rdzeniu) miałby mieć coś wspólnego z nasycaniem? Albo z stopniem filtracji?

Reply to
Jacek Maciejewski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.