Radiowe pozycjonowanie przestrzenne

Slawomir Sidor napisał:

Z tym się muszę zgodzić. Ale też pośpieszę z dodatkowym wyjaśnieniem:

Sprawa mnie zainteresowała z wielu względów: Po pierwsze pracujemy obecnie nad projektem związanym z wizualizacją wewnętrznej komory serca przy pomocy holografii ultradźwiękowej, gdzie właśnie takie urządzenia byłyby potrzebne i na razie mają zostać zastosowane te oparte o pole magnetyczne. Po drugie czas jakiś temu rozpoczęliśmy pierwszy etap projektu, którego celem było zrealizowanie kamery do wizualizacji drgań obiektów typu śpiewający człowiek lub instrument muzyczny (czyli nieperiodycznych) przy pomocy holografii ultradźwiękowej..

Kamera taka mogłaby nie tylko obserwować drgania obiektu, ale także jego położenie. pracując na częstościach ok. 100-200kHz w powietru mogłaby osiągnąć dokładność lepszą niż 0,1mm, i nawet możliwe byłoby skompensowanie fluktuacji powietrza do pewnego stopnia (byłby to układ tomograficzno-holograficzny).

Przy pomocy takiego urządzenia byłoby możliwe opisanie położenia każdego przedmiotu oraz zmian jego geometrii (do częstości rzędu 10kHz przynajmniej) w trybie ciągłym, choć niekoniecznie w czasie rzeczywistym z dokładnością lepszą niż wymagana przez KT, ale niestety koszt takiego projektu musi być rzędu pojedynczych milionów złotych. Koszt samego urządzenia może być znacząco mniejszy, ale zależy naturalnie od ilości, dalszego uproszczenia, itd.

Nie wydaje mi się, że dzisiaj już można sobie wyobrazić jakiekolwiek urządzenie, które mogłoby osiągnąć żądaną dokładność za sumę ok. 1000zł.

Wieslaw Bicz

---------------========== OPTEL sp. z o.o. ===========---------------

------===== R&D: Ultrasonic Technology/Fingerprint Recognition ====------ ul. Otwarta 10a PL 50-212 Wroclaw Tel.:+48 71 3296854 Fax.:+48 71 3296852

--------==== mailto: snipped-for-privacy@optel.pl -=-

formatting link
====-------

Reply to
Wieslaw Bicz
Loading thread data ...

Slawomir Sidor schrieb:

Slawomir Sidor napisał:

Z tym się muszę zgodzić. Ale też pośpieszę z dodatkowym wyjaśnieniem:

Sprawa mnie zainteresowała z wielu względów: Po pierwsze pracujemy obecnie nad projektem związanym z wizualizacją wewnętrznej komory serca przy pomocy holografii ultradźwiękowej, gdzie właśnie takie urządzenia byłyby potrzebne i na razie mają zostać zastosowane te oparte o pole magnetyczne. Po drugie czas jakiś temu rozpoczęliśmy pierwszy etap projektu, którego celem było zrealizowanie kamery do wizualizacji drgań obiektów typu śpiewający człowiek lub instrument muzyczny (czyli nieperiodycznych) przy pomocy holografii ultradźwiękowej.

Kamera taka mogłaby nie tylko obserwować drgania obiektu, ale także jego położenie. Pracując na częstościach ok. 100-200kHz w powietru mogłaby osiągnąć dokładność lepszą niż 0,1mm, i nawet możliwe byłoby skompensowanie fluktuacji powietrza do pewnego stopnia (byłby to układ tomograficzno-holograficzny).

Przy pomocy takiego urządzenia byłoby możliwe opisanie położenia każdego przedmiotu oraz zmian jego geometrii (do częstości rzędu 10kHz przynajmniej) w trybie ciągłym, choć niekoniecznie w czasie rzeczywistym z dokładnością lepszą niż wymagana przez KT, ale niestety koszt takiego projektu musi być rzędu pojedynczych milionów złotych. Koszt samego urządzenia może być znacząco mniejszy, ale zależy naturalnie od wyprodukowanej ilości, dalszego uproszczenia, itd.

Nie wydaje mi się, że dzisiaj już można sobie wyobrazić jakiekolwiek urządzenie, które mogłoby osiągnąć żądaną dokładność za sumę ok. 1000zł. jeśli nawet konstrukcje takie są wyobrażalne, to za znacznie (tysiące razy) większe pieniądze.

Wieslaw Bicz

---------------========== OPTEL sp. z o.o. ===========---------------

------===== R&D: Ultrasonic Technology/Fingerprint Recognition ====------ ul. Otwarta 10a PL 50-212 Wroclaw Tel.:+48 71 3296854 Fax.:+48 71 3296852

--------==== mailto: snipped-for-privacy@optel.pl -=-

formatting link
====-------

Reply to
Wieslaw Bicz

a czyjej produkcji? Polhemus?

Reply to
Michal Baszynski .

Michal Baszynski napisał:

Nie. Małej firmy szwajcarskiej (nie pamiętam teraz nazwy - musiałbym poszukać). Zleceniodawcą projektu jest też firma szwajcarska. Dowiedziałem się, że ich rozdzielczość jest rzędu 0,5mm absolutna, względna jest oczywiście większa.

Z informacji Polhemusa też nie wynika, że ich rozdzielczość jest większa, raczej chyba mniejsza.

Reply to
Wieslaw Bicz

bardzo bym prosił. W ramach doktoratu brałem udział w wykonywaniu czegoś takiego na zlecenie irlandczyków (Advanced Surgical Concepts). I interesuje mnie jak to wyszło konkurencji ;-), a o nich nie słyszałem.

Reply to
Michal Baszynski .

Michal Baszynski napisał:

To jednak nie firma szwajcarska, tylko kanadyjska:

formatting link
Rozdzielczość mają jednak wszyscy rzędu 1mm. Gdyby ktoś osiągnął 0,1 to pewnie zrobiłby furorę.

Reply to
Wieslaw Bicz

dzieki. Mielismy "nieco" inne zalozenia, zwlaszcza co do szybkosci pracy, zasiegu i liczby czujnikow.

Reply to
Michal Baszynski .

technicznie jest to używane wymiennie, choć stopnie swobody są poprawniejsze. Ale to, co chce kolega mierzyć, to są właśnie stopnie swobody, a nie wymiary. A dlaczego ograniczasz naszą przestrzeń do 4 wymiarów?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

mówimy o określeniu położenia obiektu materialnego, czyli mającego sześć stopni swobody - mogą być potrzebne >3 wymiary

wymiar to tutaj pojęcie abstrakcyjne, czy wielkość wyrażająca położenie liniowe, kątowe ;)

a z technicznego punktu widzenia, trzeba czasami mierzyć więcej niż sześć parametrów obiektu ruchomego: 6*położenie + 6*prędkość + 6*przyspieszenie. Dlaczego? Bo techniczne metody pomiaru, nie zapewniają dostatecznej dokładności, umożliwiającej skorzystanie z zależności pomiedzy nimi.

A mówimy tylko o bryle sztywnej :)

Reply to
pisz_na.mirek

nie ;-) Z elektroniki potrzebne sa tylko odpowiednio czule i niskoszumne czujniki pola magnetycznego (najlepiej sprawuja sie tutaj cewki), potem niskoszumne wzmacniacze (szumy rzedu 1nV/SQRT(Hz)) i przetworniki ADC (16 bitowe na upartego wystarcza, jak nie potrzebujesz jednoczesnie duzego zasiegu i duzej dokladnosci) oraz jakis DSP. Do tego jakies generatory pola magnetycznego. Potem zaczynaja sie schody z zasada działania (rozmieszczeniem zrodel pola, algorytmem). Albo sa niezbyt dokladne albo zbyt zlozone i powolne albo juz opatentowane ;-)

formatting link

Reply to
Michal Baszynski .

KT napisał:

Tak, najważniejszy problem do rozwiązania to procedury rekonstruujące obraz. Problemy hardware'owe zasadniczo już pokonaliśmy. Ale największym problemem to nie są same procedury, lecz ich uproszczenie. Nie wiem, czy sieci neuronowe byłyby sensownym rozwiązaniem, na razie nie widać jeszcze takiej możliwości, raczej dedykowane chipy.

Reply to
Wieslaw Bicz

teoria stringów operuje nawet 17 wymiarami. Ale fuktycznie, standardowo bawimy się czterowymiarowo.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.