Pytanie o graficzny LCD

Wlasnie bawie sie LCD graficznym 320x200 punktow, mono. LCD to same drivery linii, wiec musze zrobic jakis sterownik. Zastanawiam sie nad wykorzystaniem w tym celu jakiegos AVRa, tylko mam pewien problem. W pdfie do LCD pisza, ze min CLK=3,4MHz, czyli z taka czestoscia trzeba mu dostarczac kolejne dane. No i zeby mi sie AVR wyrobil musze go niezle popedzac. W innych wyswietlaczach tez podaja jakies takie wysokie taktowania, mimo, ze np. pisza, ze VSync=70Hz, i przy 320x200 wychodzi mi wtedy 560kHz, czyli wartosc przyzwoita. Powiedzcie mi jak to jest z tym taktowaniem?

I drugie pytanie, mozecie mi podrzucic jakis schemat przetwornicy np.

+5V->-30V do regulacji kontrastu? Moze jakas pompa ladunkowa, bo przy Imax=8mA chyba sie nie oplaca nawijac cewek?
Reply to
T.M.F.
Loading thread data ...

Z drugiej strony to bardzo niewdzieczne dla pojemnosciowej - niskie napiecie.

Klasyczna kaskada villarda .. ale diody Schotky i duzo stopni. Za duzo :-(

J.

Reply to
J.F.
[...]

Aż -30V? MC34063 wyrobi do 40V różnicy dla inwertera. Schemat znajdziesz w PDFie (strona 8 w PDFie ST) - trzeba tylko zmienić wartość jednego rezystora (R2 - zwiekszyć).

A po co nawijać? Dławik też można kupić. Na Alledrogo znajdziesz na przykład:

formatting link
formatting link

Reply to
RoMan Mandziejewicz

-30V to max, bedzie cos kolo -24V. Dzieki za pomysl z tym ukladem. A moze masz jakis pomysl jak zrobic inwerter dajacy cos kolo 1000V na starcie, pod obciazeniem ok. 700V, najlepiej z mozliwoscia regulacji (do podswietlenia CCFL)? Obecnie po prostu kupilem jeden, ale zbudowac cos takiego to chyba niezbyt wielka filozofia.

Dlawiki mam, nawet takie, tylko ja jakos mam uraz do cewek, podobnie jak do ukladow analogowych, prozni i przedmiotow pod cisnieniem;]

Ciagle pozostaje aktualne pierwsze pytanie - jak to jest z tym sterowaniem LCD? Dzieki wszystkim za odpowiedzi, pozdrawiam, T.M.F.

Reply to
T.M.F.

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Tak przy okazji: na ile faktycznie takie dławiki na rdzeniach otwartych nadają się do przetwornic? Pytam bo ostatnio z Contrans TI w odpowiedzi na zapytanie odnośnie przetwornic do folii EL otrzymałem informację, że tego typu dławiki nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem w przetwornicach.

Reply to
badworm

T.M.F. napisał(a):

Pytanie tylko czy warto za te 16PLN(gotowa przetwornica na Allegro) bawić się w samodzielne w składanie takiej przetwornicy? Tym bardziej, że uzwojenie wtórne transformatora trzeba będzie nawijać drutem 0,00nic ;-)

Reply to
badworm

Nadają się do step-up i step-down.

Pojęcie względne. Trzeba pamiętać o tym, że otwarte rdzenie są źródłem zakłóceń EM i urządzenie z takim dławikiem musi być albo małej mocy albo dobrze ekranowane. Co do folii - masz HV809 - dostępne w ContransTI. Wysokie napięcie do niego da się uzyskać ze step-up ale ze względu na jednak większą moc niż dla LCD polecałbym rdzeń zamknięty.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Dostałem z Contransa po jednej sztuce HV823 i HV830 jako sample i chciałbym na nich coś złożyć. A co do tych rdzeni to pozwolę sobie zacytować otrzymaną dzisiaj odpowiedź z Contransu: "Chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy dławikiem (w domyśle przeciwzakłóćeniowym, pozwolę sobie dodać) a cewką. Przetwarzanie energii w konwerterze DC/DC to zadanie znacznie odmienne od wygładzania zakłóceń. Żaden dławik przeciwzakłóceniowy nie spełni dobrze zadania przetwarzania energii. Proszę szukać cewki z zamkniętym rdzeniem lub próbować nawinąć jakąć formę elementu indukcyjnego na zamkniętym rdzeniu, licząc się z niepowodzeniami. Zwracam takżę Pańską uwagę na inną formę nabycia elementów elektronicznych."

Reply to
badworm

Drobne pomieszanie pojęć i - niestety - niewiedza. Oczywiście, że jest różnica pomiędzy dławikami przeciwzakłóceniowymi a dławikami do przetwornic. Ale to w niczym nie zmieni faktu, że rdzenie otwarte dla przetwornic DC/DC stosuje się powszechnie. Wystarczy otworzyć katalog Elfy (2005) na stronie 678.

Jest rzeczą oczywistą, że przy większych mocach trzeba stosować rdzenie zamknięte - choćby ze względu na sianie wokół.

Co do tego, czy nazywać przedmiot sporu 'dławikiem' czy 'cewką' - to naprawdę nie ma większego znaczenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.