Pytanie do praktykow o ADC

Loading thread data ...

O ile dobrze pamiętam, to ten 10 bitowy przetwornik w AVR-ach działa z dokładnością do dwóch ostatnich bitów, tak coś mi chodzi po głowie, bo wykorzystywałem tylko starszy bajt, czyli 8 bitów.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Użytkownik Sako napisał:

8 bitów może być wystarczające. To zależy optymalnego algorytmu regulacji o którym nic nie piszesz. Powinieneś wyjść od wymagań projektu, analizy obiektu, niezbędnych zasobów i potem dopiero zastanowić się jak je zaspokoić a nie od tego, że to będzie na AVR bo akurat ten procesor umiesz zaprogramować(?). Skupiasz sie na symbolach scalaków które mają zasoby, których właściwości nie rozumiesz, przynajmniej nie do końca, operujesz tylko hasłami. Jesli nie znasz charakteru obiektu, rodzaju zakłóceń i sposobów ich eliminacji masz nikłe szanse na powodzenie. Chyba że szczęśliwie wszystko okaże się łatwe, wtedy Ci się uda i nawet nie będziesz wiedział, że przeszedłeś po ciemku wąską kładką nad przepaścią:)
Reply to
A.Grodecki

Z tego co tu pisano - tak naprawde to nie licz na dokladnosc ani 0.4C, ani 1.5C, i to nie z winy przetwornika, ale czujnika ..

Na oko ten avr wydaje sie w sam raz, nawet jesli mu dwa bity skacza, nie wiem jakie tam ma inne bledy.

Bedzie, ale to stlumisz kondensatorem. Usrednisz programowo i jakos wyjdzie..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik J.F. napisał:

Możesz przybliżyć co masz na myśli? Bo ja nie widzę problemu zdobycia czujnika Pt100, który ma precyzję znacznie wyższą od tej. A jeśli chodzi o sposób umieszczenia czujnika, to już inna sprawa i też da się rozwiązać.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik Sako napisał:

No to... współczuję! ;) Ale zapoznaj sie z zagadnieniem pomiaru temperatury (książki) choćby po to żebyś wiedział, czy to co chcesz zrobić jest łatwe czy trudne. Koła i tak nie wymyślisz a możesz się wpakowac w problem który przerośnie Twoje wyobrażenia o pomiarach wielkości nieelektrycznych.

Reply to
A.Grodecki

Thu, 20 Nov 2003 23:59:33 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Np skrypt Politechniki Lodzkiej pt. "Termometria - przyrzady i metody". Bardzo obszerna i ciekawa ksiazka.

Reply to
BLE_Maciek

I jeszcze jedno, co ma co prawda znacznie mniejszy wpływ i dotyczy tylko układów cyfrowych, ale się z tym ostatnio męczyłem. Tabele podają zależność R (t), na to też są wzory zgodnie z IEC751 (AFAIR). Jednak wzorów linearyzujących w drugą stronę się już nie znajdzie w oficjalnych "publikatorach" i trzeba sobie przypominać różne rzeczy z matematyki albo cierpliwie ryć w Internecie ;- ) No, bo dostaję jakieś napięcie (a dokładnie liczbę z a/c) i jaka to w zasadzie jest temperatura?

A chłop się kablem metrowym przejął i grzałeczką 2kW, ja nie mogę :-)) Co to jest jeden metrzyk i dwa kilowaciki...

Pozdrawiam

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Użytkownik Marcin Stanisz napisał:

Człowiek chce zrobić regulator i użyć Pt100. Bułka z masłem, a Wy go straczycie poczciwym Pt100. Jest to najprzyjemniejszy czujnik temperatury - czuły, precyzyjny i łatwy do przetworzenia. Jaki jest problem w mierzeniu oporu elektrycznego nieco poniżej pół oma nawet na długich kablach? Jaki problem w wyskalowaniu? Punkt potrójny, wrzenia? Ludzie, kto takie rzeczy robi poza ultraprecyzyjnymi pomiarami w laboratoriach? To się robi albo cyfrowym kalibratorem albo opornikami wzorcowymi. Linearyzacja? Przecież to zaledwie krzywa 2 stopnia, dość łagodna zresztą. Charakterystyka? - jest w polskich normach. Funkcja odwrotna, problem? - rozumiem że to żart; analogowo załatwia to jeden opornik odpowiednio włączony do wzmacniacza. Problem to on bedzie miał prawdopodobnie z samym algorytmem regulacji. Od biedy czujnik i przetwornik na zakres można kupić gotowy. Tanio!

Reply to
A.Grodecki

One tez maja pol oma :-)

Punkt potrojny wymaga pompy prozniowej, wrzenia skalibrowanego barometru.

Gdzie kupic Pt100 z klasa 0.5 ... tzn zeby w zakresie 0..200 C rezystancja nie odbiegala od normy wiecej niz pol stopnia C.

PID - zaden problem :-)

J.

Reply to
J.F.

Siermiezna znaczy tania i latwa w naprawie. A w dodatku moze byc calkiem dobra :-) Jak ktos juz robi uklad przy pomocy procesora, to co za problem wtrynic korekcje w soft.

Uruchomimy stara krajowa fabryke i bedziemy trzaskac dla chetnych na calym swiecie :-) Pt100 trzyma sie swietnie, pomysl co bedzie jak padnie producent uzytego przetwornika :-) Albo odpisze ze przyjmuje zamowiena na mon

10 tys szt z czasem dostawy 45 tyg [co sie juz zdarzalo].

A po co - ile ci zajmie napisanie programu ktory znajdzie takie X, ze f(X)=Y z dokladnoscia do 0.05 ? f jest bardzo grzeczna funkcja prawie liniowa ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik satelita napisał:

To autor problemu wybiera drogę, czy chce robić regulator w wejściem Pt100, czy tegulator z wejściem prądowym/napięciowym, czy pójść do sklepu kupić wszystko gotowe, bo po co robić skoro już ktoś zrobił - preferowane podejście?

Może pozwólmy wybrać autorowi wętku, na co chce przeznaczyć swój czas. Pewne jest to, że jak czegoś sam nie zrobi to się nie nauczy. A kto wie, może i o to mu chodzi?

Nie kupiłbyś, bo się tym nie trudnię.

Też się mylisz.

i teraz nawet wiem dlaczego:)

Właśnie zabieram się za nowy projekt - specjalizowane urządzenie do sterowania samobieżnymi robotami. Piszę to jako ciekawostkę dla Ciebie, bo to urządzenie ZASTĄPI automatykę zrobioną w operciu o PLC :))) I to nie z oszczędności, bo urządzenie będzie drogie a odbiorca to pewien duży duński producent maszyn.

Reply to
A.Grodecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.