Pytanie ? ;-)

Witam! Mam kilka pytan :

1) w EdW gdzies przeczytalem ze spawa sie najwyzej kilkudziesiecioma voltami, czy to prawda , zawsze wydawalo mi sie ze tam jest jakies napiecie rzedu kV ?

2)Czy nadprzewodniki rzeczywiscie nie maja oporu? czy maja poprostu tak maly ze sie go pomija np : 0.0000000000000000000000000000000000000001 Ohm albo jeszcze mniejszy ? bo gdzies w EdW przeczytalem ze w nadprzewodniku

moze plynac prad przy braku napiecia, i tego wogole nie rozumiem ?

3)Czy w bipolarnych transystorach nie mozna przylozyc napiecia w obwodzie baza-emiter wiekszego niz 0,8V ? tzn mozna wszystko ale zeby sie nie popsul ? skad wziac akurat takie napiecie, czy uzyskuje sie je tylko przez podlaczenie odpowiedzniego opornika szerogowo z baza albo emiterem , no to ze zrodlo

zasilania musi byc to wiem.

4)Co to jest triak?

POzdrawiam i z gory dzieki za odpowiedz!

Reply to
rom3k
Loading thread data ...

przy takich napieciach (kilka kV) to spawacze by "odparowali" z powierzchni ziemi. :-))

Reply to
Michal

Dobrze pisza - w czasie spawania napiecie nie jest duze. Duze jest potrzebne do zainicjowania luku - ale to w automatach ktoregos typu [MiG czy TiG czy jeszcze co]

Efekty sugeruja ... ze to co podales moze byc za duzo. Jesli np magnes ustawiony w powietrzu na nadprzewodnikowa plyta i puszczony ... nie opada ... bo kazde jego poruszenie indukuje prad wirowy w plycie, ktory wytwarza pole przeciwdzialajace ruchowi magnesu.

Wiec jesli ten magnes nie opada zauwazalnie .. to jaki moze byc opor ?

Normalnie - cialo puszczone raz puszcza sie dalej :-) Skoro rozkrecona karuzela w idealnych warunkach sie nie zatrzyma .. to czemu biegnace bez oporu elektrony mialyby sie zatrzymac ?

to zlacze zachowuje sie jak dioda. Czyli przy 0.5V plynie prad bardzo maly, przy 0.6V tez maly, przy 0.7V spory, a przy 0.8V bardzo duzy. Duzy prad grozi uszkodzeniem zlacza. Dioda ma pewna rezystancje szeregowa, ktora szczesliwie ogranicza duze prady ... no coz, podlaczenie bateryjki 4.5V miedzy b-e niszczy tranzystorek BC148, mimo ze prad zwarcia tej bateryjki nie jest znowu taki duzy.

A to zalezy co sie chce osiagnac. Jesli przylaczysz wieksze napiecie [np w/w 4.5V] przez rezystor, to sie napiecie ustali samoczynnie. np 4.5V, opornik 10Ohm .. na zlaczu bedzie spadek ok 0.6-0.9V, na oporniku spadek wyniesie wiec 3.6-3.9V. Poplynie wiec prad rzedu 360-390mA ... tak, zdecydowanie na tranzystorze bedzie ok 0.8-1.0V, a prad jednak 350-370mA ... i tranzystor ma szanse ten eksperyment przetrwac.

J.

Reply to
J.F.

Uzytkownik "rom3k" snipped-for-privacy@polbox.com napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@polbox.com

formatting link
-> Energoelektronika -> Podstawy -> Tyrystor, Triak

Reply to
Marek Dzwonnik

Oporu to one nie maja - dlaczego - zobacz jak dziala nadprzewodnik, tam nie plynie po prostu strumien paletajacych sie elektronow. Troche to ciekawsze jest:) Poza tym za duzego pradu przez nadprzewodnik nie puscisz, bo przy odpowiedniej gestosci przestaje byc nadprzewodnikiem.

Reply to
T.M.F.

Uzytkownik "rom3k" snipped-for-privacy@polbox.com napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@polbox.com...

napiecie jalowe (na rozwartych elektrodach) spawarki zgodnie z PN ma byc 68V po zajrzeniu luku (podczas spawania) ma wynosic 24V.

Reply to
invalid unparseable
Reply to
Marcin Osiniak

A i jeszcze mi sie przypomnialo:

Czemu nie ma fioletowych diod ? czy sa moze ultrafioletowe lub nadfiletowe ( czy to to samo)?

Jezli tranzystor ma wzmocnienie 500 i w obwodzie damy prad 1A , to przez korektor emiter poplynie 500 A ?

Czy obwod baza-emiter ma jaks znaczacy opor czy sie go pomija ?

Pozdro!

Reply to
rom3k

Glowy nie dam, ale chyba sa.

Sa.

Jesli beda spelnione inne warunki .. to tak.

Tylko ze tranzystora na 500A sobie nie przypominam, a trazystory mocy generalnie maja mniejsze wzmocnienia.

Jest umiarkowany, zazwyczaj do pominiecia - co innego decyduje o pradzie.

J.

Reply to
J.F.

Bo wlasnie w EdW w oslej laczce napisali ze takich nie ma

A na jaki kolor one swieca, czy wogole nie swieca ? tzn nie widac tak samo jak podczerwone ? Czy daja one taki sam efekt jak lampy ultrafioletowe w dyskotekach

Czy moglby mi ktos wyjasnic dlaczego w dyskotech pod taka lampa wszystko co biale jakby samo swieci ? Czy teoretycznie takie lampy ( ktore swieca na fioletowo) mogly by dzialac tak zebysmy nie widzieli wogle ze swieca a wszystko biale do okola by swiecilo ? Pozdrawiam

Reply to
rom3k

Eee, google pytany o violet led zwraca 70 tys linkow, z czego tylko 2/3 dotyczy UV-LED

formatting link

Jak tu kolega pisal - troche je widac. Ale wiekszosc energii w pasmie niewidzialnym.

Tak, z tym ze moc duzo mniejsza.

Fluorescencja. Material pochlania UV, wzbudza sie i emituje swiatlo .. niekoniecznie biale. Tu mowiac szczerze ciekaw jestem co tak swieci .. bawelna raczej nie, bo barwiona na czarno nie swieci. Bialy barwnik ... tego sie chyba nie barwi. podejrzewam "wybielacz optyczny" ..

Jesli swieca na fioletowo, to oczywiscie bysmy je widzieli. Ale UV tak wlasnie dziala.

J.

Reply to
J.F.

Dokladnie taki sam, tylko swiatlo troche gorsze jakosciowo.

Juz tlumacze. Sa takie substancje zwane bezbarwnikami lub inaczej bezbarwnymi barwnikami (prosze sie nei smiac). Substancje te w swietle widzialnym sa bezbarwne, a w UV swieca przewaznie na niebiesko. Sa one uzywane do tego,by biale rzeczy wydawaly sie bielsze od bieli. W celu pozbycia sie zoltego odcieniu bieli substancje te pochlaniaja UV i swieca na niebiesko w odpowiedniej ilosci by przymaskowac zolty odcien. Dletego te substancje mozna spotkac m.in w proszkach do prania (zobacz, jak ladnie na niebiesko swieci w UV proszek do prania), kartkach papieru (papier jest wybielany przy uzyciu tych srodkow)itp. Jednak czysty papier (np gazetowy, nie jest wybielany i nie swieci w UV), chusteczki (sa biale, a nie swieca, bo nie zawieraja wspomnianych bezbarwnikow). Jednym z popularnych bezbarwnikow jest chinina (ta sama co w toniku, dlatego tonik w swietle UV ma lekko niebieska barwe).

Moga tak dzialac. Mozna zrobic proste doswiadczenie: dorwac lampe kwarcowa z dobrej jakosci filtrem Wooda (przepuszcza tylko UV). Wtedy w pokoju jest ciemno, to co biale sie swieci, a my jak spojrzymy w niewidoczny dla nas promiennik dostrzezemy dziwna jasnosc (plyn w galce oczej sieci swiatlem widzialnym w swietle UV)

Jak jestes dalej zainteresowany UV to zapraszam na priv.

Reply to
Marcin Osiniak
Reply to
Marcin Osiniak

Ja bym nie propagowal patrzenie na lampe wooda. W sumie wzrok nie jest niezbedny do zycia, ale sie przydaje ;) Znajomy kiedys zapomnial wylaczyc swietlowke UV i siedzial jakies 3-4 m od niej, na szczescie padalo na niego tylko swiatlo odbite, ale nabawil sie slicznego zapalenia spojowek i rogowki. Skonczylo sie dobrze, ale nie radze powtarzac.

Reply to
T.M.F.

Pracuje w CERNie, i bawia sie tu nadprzewodnikami, maja ich tu tysiace ton (akcelerator ma 30km dlugosci), do wytwarzania pola ok 9 TESLI!!! (do odchylania na luku wysokoenergetycznych czastek) Normalna miedz by potrzebowala megawatow energii , nie mowiac juz o chlodzeniu. ROzmawialem z gosciem ktory twierdzil ze te nadprzewodniki nie maja zadnej rezystancji, a dokladniej mowiac, jest ona niemierzalna. Prad pracy elektromagnesu - 18 000 A:) Dlatego, aby mozna bylo nim latwiej sterowac, wprowadza sie celowo niewielkie rezystancje. Olbzymim problemem jest wylaczanie takiego elektromagnesu - prad w nim potrafi sie teoretycznie utrzymywac przez lata!! Dlatego, musza energie odprowadzac do specjalnych ukladow oporowych. Inny problem jest, gdy wysokoenergetyczna czastka uderzy w nadprzewodnik - wtedy lokalnie podnosi sie temperatura, i moze sie zdarzyc, ze moze cos odparowac(bo ginie efekt nadprzewodnictwa), wiec musza byc zamontowane odpowiedznie elementy kontrolujace nap na cewkach, aby szybko to stwierdzic i usunc energie z cewek. Dodam, ze wszystko jest chlodzone cieklym helem(temp ok 2K), i ilosc tego helu, to caloroczna produkcja na ziemi:)

szczegoly:

formatting link

Reply to
Grzegorz Kasprowicz

u nas wożą pacjentów do lokalnego reaktora atomowego w Wannsee. Akcelerator (chyba liniowy) też tam mają, ale szczegółów nie znam, musiałbym się popytać.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

O ile mi wiadomo wszystkie ciala emituja IR ( wszystkie ktore maja temp wyzsza od zera bezwzglednego ) czy mam racje ? POzdrawim

Reply to
rom3k

od

Masz racje, ale zeby zobaczyc ta emisje z ciala ktore nie ma choc

500C, to trzeba dobra termokamere z germanowymi soczewkami :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.