Przetwornica stepup DC-NieDC

Mniejsze prądy i mniejsza rezystancja uzwojenia. Brak strat na polu rozproszenia dławika.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Właśnie o to chodzi. Dławik na rdzeniu toroidalnym o średnicy 26 mm podgrzewa kondensator elektrolityczny znajdujący się 10 mm od niego. A rdzeń toroidalny daje małe pole rozproszenia. Bębnowy przy tej mocy po prostu ugotowałby kondensator.

Magazynowanie energii pola magnetycznego w szczelinie (w przypadku toroidalnych rdzeni proszkowych w szczelinie rozproszonej) to co innego niż wysyłanie energii w kosmos. Sprawność przetwornicy na rdzeniu zamkniętym jest wyższa od sprawności przetwornicy na rdzeniu bębnowym.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ja sie tam na antenach kiepsko znam .. ale jak to wyglada w teorii i praktyce ? Emisja fali el-m w obu przypadkach chyba sladowa ..

J.

Reply to
J.F.

Przy rdzeniach bębnowych? Całkiem spora.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mowisz ? Rdzen ma powiedzmy 1cm, a fala ponad 300m .. czy to moze efektywnie promieniowac ?

J.

Reply to
J.F.

Wystarczająco, żeby okoliczne metalowe elementy podgrzewać.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Okoliczne elementy podgrzewa pole bliskie. A mnie chodzi o emisje fali - to nie to samo.

No i ciekaw jestem jak sie sprawuje jako antena toroid z nacieta szczelina ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. schrieb:

całkiem dobrze (jako antena). Mniej więcej wygląda to tak: szczelina ma co prawda mały zysk jako antena, ale bliskie pole EM pobudza okoliczne druty/kawałki blachy, obwody drukowane, cokolwiek metalowego. Te działają wtedy jako anteny wtórne i masz świetny nadajnik ;-(. Już to przerabiałem. Nie umasiona wtyczka, za tym 10m kabla; śledź w komputerze, masa tylko z jednej strony.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.