Przejazd kolejowy na trzech czujnikach

Zwracam się o pomoc na grupe bo nie mam pomyslu w jaki sposob wykonac taki na pozor prosty projekt. Szukalem odpowiedzi w archiwum ale znalazlem tylko dwa watki dotyczace takiego problemu i oba dotyczyla dwoch czujnikow... Mam trzy czujniki c1, c2, c3 oraz jedno wyjscie. nadjezdza pociag, pobudza czujniki (w kolejnosci) c1, c2 ,c3. Dla uproszczenia moge zalozyc ze pociag nigdy nie najezdza rownoczesnie na dwa czujniki (choc gdyby pominac to zalozenie projekt bylby na pewno bardziej realistyczny). Po pobudzeniu czujnika c1 dostaje na wyjscie sygnal, po sygnale z c2. na wyjsciu pojawia sie 0. c3 nic nie zmienia. Pociag moze nadjechac tez z drugiej strony - wtedy c3 zamyka c2 otwiera a c1 nie zmienia... Projekt zrobilem na przerzutnikach JK dzialajacych w trybie flipflop (dwa przerzutniki + kilka bramek - cos jakby dwie dwojki liczace)..dzialalo ladnie ale jest wogole nieodporne na zaklocenia - jesli przez przypadek ktorys z czujnikow wysle dwa sygnaly zamiast jednego cala kolejnosc sie burzy i uklad waruje.. podobno jest to "ksiazkowy przyklad"...jakies wskazowki?

Reply to
Łukasz
Loading thread data ...

Ksiazkowy przyklad na konstrukcje automatu. Po wstepnej analizie wyszly mi ze mozna sie zmiescic w 3, 4 lub 5 stanach. Pomysl jak sie zmienia stan ukladu: Startujemy ze stanu zerowego, w ktorym uklad czeka na nadjezdzajacy pociag. W tym stanie wyjscie jest ustawione na 0. Zalozmy ze pobudzony zostaje czujnik c1. Uklad przechodzi do stanu S1, w ktorym czeka na sygnal z czujnika c2. Po przyjsciu sygnalu z c2 uklad moze wrocic do stanu zerowego, badz przejsc do stanu S2, w ktorym czeka na sygnal z c3. Po jego przyjsciu powraca do stanu 0. Przy przejezdzie pociagu w druga strone masz sytuacja analogiczna: Przejscie sygnalu z c3 przeprowadza uklad do S3, s2 przeprowadza uklad do S4 badz S0 (zalezy od zalozen). Z S4 wraca do S0 po sygnale z c1. Mamy 3 stany w wersji uproszczonej badz 5 w rozbudowanej. Po polaczeniu S2 i S4 uklad rozbudowany upraszcza sie do 4 stanow, co da sie juz upchnac na 2 przerzutnikach.

Rozrysuj sobie to co napisalem na karteczce, z "babelkami" w miejscu stanow, strzalkami oznaczajacymi przjescia pomiedzy stanami. Teraz musisz siegnac do ksiazki i poczytac jak zakodowac stany na przerzutnikach, zdecydowac sie jaki to ma byc automat, zminimalizowac go (moze da sie wszystko zwinac do 2 stanow?) i zaprojektowac uklad przelaczajacy (kombinacyjny).

W zaleznosci jaki przyjmiesz zalozenia i jak zaprojektujesz uklad przelaczajacy, automat bedzie wrazliwy na zaklocenia, albo nie. Bardzo wazne jest zeby przy analizie przejsc pomiedzy stanami uwzglednic wszystkie mozliwe przypadki (czyli np c1,c2,c1) i zastanowic sie jak na nie zareagowac.

Do takiej analizy wygodnie jest namalowac sobie tabelke, w ktorej w wierszach masz stany automatu, w kolumnach sygnaly wejsciowe a w komorkach nazwe stanu do ktorego uklad ma przejsc. Pusta kratka oznacza ze w tej sytuacji dzialanie ukladu bedzie nieokreslone. Bardzo pomaga to wychwycic bledy w projekcie i sytuacje, ktorych sie nie przewidzialo specyfikujac zachowanie ukladu.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

Łukasz napisał:

Na marginesie. Pojęcie jednoczesności, nie istnieje w realnym świecie.

pzdr Artur

Reply to
Artur

Moja wersja wykonana była by na 2 czujnikach (czujnik przed zaporą w każdym kierunku jazdy) oba uruchamiają układ czasowy do zamknięcia zapór na czas przejazdu pociągu (układ czasowy ustawiony na czas przejazdu składu). Pozdrówka Bocian

Reply to
bocian

Jacek R. Radzikowski napisał(a):

to poszlo najlatwiej.. niestety nie znalazlem zadnych informacji na temat maszyny stanow... jakies slowa kluczowe - za pomoca czego to realizowac?

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc :)

Lukasz

Reply to
Łukasz

Łukasz napisał(a):

przepraszam ze odpowiadam sobie ale jeszcze jedna rzecz jest dla mnie niejasna - jesli zamiast JK wykorzystam maszyne stanow to jak wyeliminowac zaklocenia. Uklad musialby sprawdzac czy czujnik jest aktywny np przez conajmniej sekunde (wiadomo - pociagi powoli jezdza :)).. Moze wystarczy dodac zegar 1 Hz i za pomoca zwyklych JK sprawdzac czy dwa razy pod rzad jakis czujnik jest aktywny i dopiero wtedy zamykac/otwierac szlabany?

Reply to
Łukasz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.