przegrzewanie amplitunera

Witam !!

Niedawno zakupilem zestaw kina domowego, dodam ze ro moje pierwsze kroki w HI FI . Mam pytanie czy amplituner moze się tak grzać??

Podczas pracy wzmacniacz ma 38 oC oczywiscie odkryty, bo jesli postawie na niego kolejny element np DVD ma 50 oC.

Amplituner: Pioneer VSX-417-S (5 x 110W)

Dziekuje za odpowedz pozdrawiam

Reply to
Maciej
Loading thread data ...

to normalny stan. jakby mial 90 to moglbys sie martwic

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Maciej napisał(a):

Spokojnie. No, niestety ładne parę złotych na prąd w skali roku trzeba będzie wydać mając wzmacniacz o mocy 10-krotnie przekraczającej domowe potrzeby :) I pewnie nie wszyscy sobie uświadamiają, ale 100W to zaledwie 2x głośniej niż 10W.

Na marginesie - wzmacniacz stawia się na samej górze.

Reply to
A. Grodecki

Dziekuje za odpowiedzi pozdrawiam

Reply to
Maciej

Jak sluchasz z pelna moca, to ma prawo byc goracy. Ale 550W na mieszkanie .. to chyba w nausznikach nalezy sluchac :-)

Przy sredniej mocy tez ma prawo byc cieply .. w sumie trudno powiedziec .. w gornych granicach normy.

A swoja droga to jaka on ma moc ?

formatting link
Power Consumption (in use / standby) 280W / 0.5W

Power output per channel 110W Condition 1 kHz, 1%THD, 8ohm Rated Power Output 90W per channel

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

Niestety przyzwoite wzmacniacze i to wcale nie pracujące w klasie A, żrą mnóstwo prądu nawet gdy głośniki ledwie bzyczą. To nie jest rozwiązanie dla oszczędnych gospodarstw domowych. W tym kontekście narzekanie że 42' plazma bierze 20W mocy więcej od LCD tej samej wielkości, jest śmieszne.

Reply to
A. Grodecki

J.F. , oni tam wkładają mały transformator. Przy ciągłym wysterowaniu wszystkich kanałów moc leci w dół do 30W. Co z tego, że końcówki ma mocne, jak trafko ma 200W. I tu widać kilka aspektów. W przeliczeniu na taśmową produkcję to nie podzespoły , procesory są drogie. Drogi jest kawałek metalu za transformator. I inna rzecz - podejście do klienta. 110W to on ma, ale przy wysterowanym jednym kanale i THD 10%. Trochę nie fair, ale pisząc 110W/ kanał nie kłamią.

Reply to
Jan Górski | gdL

Maciej pisze:

On tyle nie ma :)

Mam VSX915 i w papierach OIDP stoi jak byk: 2 x 100 front, 2 x 100 tył i 100 W centralny. Pobór mocy max. 360 watów :)))

Grzać się może. Mój pionek ma wiatraczek który czasem pracuje.

Poza tym nie stawiaj niczego na amplitunerze.

Reply to
PeJot

Podobno najgorzej jest pozwolić kotu leżeć na wzmacniaczu. Nawet jak wzmacniacz ma wentylator. Czyli trafko ma 360W, to niewiele się pomyliłem. Tak czy siak <200W zostaje do podziału. Kiedyś AUDIO robiło realne pomiary mocy wyjściowej w amplitunerach w tej cenie i wychodziło od 28W(Sony) do chyba 40W(Yamaha). Na pudełku wszędzie około 100W/kanał było napisane.

Trafo może chodzić w znacznym obciążeniu - w sumie - przeciążeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie,żeby ciągnąć większą moc niż nominalne 100%, zwłaszcza z toroidu. Ja sam nie robiłem takich pomiarów, ale pisał ktoś kiedyś na elektrodzie. Myślicie, że są tam jakieś zabezpieczenia ? Bo jeśli napięcie tak znacznie spada (że moc leci w dół 2 do 3 razy), to trafo jest przeciążone. Przy dłuższym użytkowaniu i leżącym kocie, może mieć problem z odprowadzeniem ciepła.

Reply to
Jan Górski | gdL

Jan Górski | gdL pisze:

Było trochę na ten temat w prasie. Przecież tu nie ma żadnego cygaństwa:

100 W/kanał =/= 5x100 W :)
Reply to
PeJot

No tak mowiac szczerze to 5*100W rms do domu do chyba duza przesada do domowego uzytku.

Ja sie tam na 5.1 nie znam .. ale czy tam moga wszystkie kanaly naraz pelna moca ?

J.

Reply to
J.F.

Tak, jeśli będziesz miał amplituner z _wejściem_ 5.1, generator i trochę kabelków :) Przy normalnym sygnale, rozkodowywanym przez amplituner tyły nigdy nie grają głośno. Owszem, np. przy nagraniu koncertu słychać z tyłu publikę, ale i tak przody i centralny dają więcej czadu.

Reply to
PeJot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.