przedluzyc zycie LED COB

tomek pisze:

Pasta czy szlifowanie nie da nic albo prawie nic, najwyraźniej odprowadzenie ciepła jest zbyt małe, dla diody takiej mocy potrzebny jest radiator o zdolności rozpraszania takiej jak moją radiatory dla współczesnych procesorów. Padło pytanie: czym to chłodzisz bo na bank w tym jest problem. Dioda mocy z dobrym chłodzeniem wytrzyma 20-50 tyś godzin ciągłej pracy, a to są 2-5lat ciągłego świecenia a nie jak piszesz pół roku świecenia po 30s na ile? na 1h. Ewentualny równoległy opornik nie powinien grzać radiatora bo równie dobrze mogłoby go nie być.

To już musisz sam ocenić.

Reply to
AlexY
Loading thread data ...

Zmienić radiator, dodać wentylator.

Będziesz zaskoczony.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ze można wymyślić oprócz smarowania

Radiatora nie zmienię gdyż jest on obudową. To kawał aluminium waży z pół kilo. Nie opcji żeby był za mały. Problem może być na styku ale tu już nie mam pomysła co można poprawić.

Mam nadzieje że mile... Z tym, że najmocniejsze zarniki halogenowe dostępne za psie pieniądze to 500 W, czyli ograniczenie prądu to gdzieś tak tylko 25%.

Reply to
tomek

Problemem jest odprowadzenie ciepła a nie masa.

Dlaczego mieszasz do sprawy żarniki 500W? Chcesz użyć żarnika jako rezystora? One na zimno mają bardzo małą rezystancję.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2016-07-21 o 23:31, tomek pisze:

Stałoprądowy równie dobrze może oznaczać że ma wyjście prądu stałego, a nie przemiennego. Czyli trafo + mostek graetza bez stabilizacji to też jest zasilacz stałoprądowy.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 2016-07-21 o 12:43, tomekp pisze:

Jakiś sens jest. Czytam co tu ludzie piszą, a o najprostszym rozwiązaniu nic. Podłącz równolegle drugie takie samo urządzenie. Drogie to specjalnie nie jest. Nawet jak się równo prąd nie rozłoży to i tak jakiś efekt będziesz miał, i niepotrzebnego grzania unikniesz, i to co będziesz chciał na straty przeznaczyć pójdzie na światło.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

No nie przesadzajmy. Stałoprądowy = o stałym prądzie a nie prądzie stałym ;-)

Reply to
tomekp

No chciałem .. ale skoro tak to lipa. Skąd więc wziąść opornik 100 om 25 W bo w castoramie i obim nie ma ;-)

Reply to
tomekp

Pomysł niekiepski tylko wiazało by sie to z dużymi przeróbkami mechanicznymi naświetlacza. Gra niewarta zachodu, już wole raz na poł roku przylutować nową diodę za 20 dychy. Albo w końcu wywale to na śmietnik i zamontuje normalny halogen..

Reply to
tomekp

Użytkownik "tomekp" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:nmsjm4$lv5$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Z fachowego sklepu, np

formatting link
Ale zarowka tez sie nada, tylko musi byc ~50-100W. Przy napieciu ~35V bedzie miala rzedu 100 om.

J.

Reply to
J.F.

nie ma ;-)

Ładny! Kupie go żonie na urodziny

Na fachowym allegro mozna za złotówke nabyc drogą kupna rezystory o mocach 15W. Chyba by stykneło. Tylko jak sie doliczy koszty wysyłki to wychodzi już ponad dyche ;-)

jak to obliczyłeś?

Reply to
tomekp

Użytkownik "tomekp" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:nmslcu$3k3$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Tez mi sie podoba :-)

Daj kilka mniejszych.

Przecietna zarowka na zimno ma 8-10x mniejszy opor niz wychodzi z nominalnej mocy. Ale przy 35V juz taka calkiem zimna nie jest ...

W sumie - to przeciez nie musi byc rezystor, tranzystor w TO220 12W bez problemu wytrzyma (przykrecony do radiatora), a zrodlo pradowe mozna na nim dowolne zrobic.

Ciekaw tez jestem, co ten zasilacz warty - moze wystarczy dac szeregowy opornik, albo obnizyc napiecie zasilania z sieci ..

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-07-21 o 23:24, RoMan Mandziejewicz pisze:

Jak się ma w szufladzie o tak, a jak nie to trzeba liczyć min 20zł.

To Ty komplikujesz, prościej połączyć dwa wentylatory 24V szeregowo i razem równolegle do diody, zabiorą trochę prądu a dadzą dodatkowe chłodzenie.

Reply to
janusz_k

W dniu 2016-07-22 o 10:54, J.F. pisze:

Nic to nie da, to jest przetwornica ze stabilizacją prądu i ona się doreguluje przy obniżeniu nap zasilania, lepiej na wyjściu dać dławik :) a to dlatego że tam najczęściej jest tylko mostek prostowniczy zrobiony z szybkich diod bez kondesatora, na wyjściu mamy nap pulsujące.

Reply to
janusz_k

Użytkownik "janusz_k" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:nmstp9$1k9h$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org... W dniu 2016-07-21 o 23:24, RoMan Mandziejewicz pisze:

Dla RoMana moze byc trudniejsze zastanowienie sie jak polaczyc wiatraki dobrze, niz zrobic prosta przetwornice :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "janusz_k" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:nmsu4l$1ko3$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org... W dniu 2016-07-22 o 10:54, J.F. pisze:

Cholera wie jak ta przetwornica zrobiona, co stabilizuje, na ile dobrze i na co wrazliwa.

W sumie ... jesli to dobre zrodlo pradowe, to najlepiej by dzialalo impulsowe zwieranie wyjscia tranzystorem, PWM taki.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-07-22 o 10:11, tomekp pisze:

No przy takim tempie psucia to chyba nie zarabia na siebie ten led w stosunku do halogena na poborze mocy, więc może to właściwy kierunek.

Reply to
janusz_k

Może zadziałać zabezpieczenie (o ile jest).

Żeby się bardziej grzał?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2016-07-22 o 10:11, tomekp pisze:

Nie wiem co masz na myśli z przeróbkami, ale chodzi mi po prostu o powieszenie całęgo drugiego naświetlacza, tylko bez zasilacza. Jeżeli to wymaga dużych przeróbek, no to znaczy pomysł do bani i tyle :) Ale ja bym jakoś tak właśnie zrobił.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2016-07-22 o 13:03, J.F. pisze:

No chyba że tak :) ale dla autora watku chyba wiatraki będą dużo łatwiejsze w łączeniu.

Reply to
janusz_k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.