Prosty schemat masa problemow

Jestem zoltodziobem jesli chodzi o eletronike ale mysle ze nie powieniem miec problemow z prostymi schematami, a jednak. Chodzilem juz do elektronikow i nie potrafie zlokalizowac uchybienia. Moze na poczatek schemat:

formatting link
Dwie fotodiody OPT101 podaja sygnal wzmacniaczowi operacyjnemu INA118P. Ukladu logarytmujacego nie stosuje bo jest zbyt drogi wiec go pomijamy. Interesuje mnie przedewszystkim kwestia zasilania.

Uziemienia z dwoch OPT101 polaczylem razem i podpialem do uziemienia INA118 (5) stosujac jako punkt odniesienia do pomiaru napiecia wyjsciowego. Ten wzmacniacz zasilam z osobnego zrodla bateryjnego (2x9V) zeby miec symetrie. Osobne zasilanie idzie na czujniki (9V) w ten sposob ze plusy ida wspolnie na oba, a minus na uziemienie wspolne calego ukladu.

Na wyjsciu nie otrzymuje roznicy sygnalu z OPT101. Sygnal napieciowy zmienia sie w funkcji natezenia oswietlenia. Podlaczylem inny wzm. operacyjny - KA741 (znacznie tanszy) w tej samej pozycji na PCB bo maja taka sama geometrie i oznaczenia nozek, i juz w ogole jest dziwnie - sa tylko 2 stany napieciowe niski powyzej 1,2V i wysoki 8,5V w zaleznosci czy jeden z czujnikow zaslonie czy skieruje w silne swiatlo (dzialaja odwrotnie) to jest reakcja. Czujniki sa sprawdzone multimetrem kazdy z osobna i bez zasilania.

Zupelnie nie wiem co z tym juz robic. Na tym schemacie ktory podalem czyli od producenta INA118 potrzebuje dwoch sygnalow ale roznoimiennych, a ja podlaczajac OPT101 zgodnie ze schematem otrzymuje sygnal jednoimienny z obu - moze to to ale wtedy nie wiem jak mam zasilic OPT101 skoro podajac odwrotna polazryzacje grzeje mi sie czunik.

Niby takie proste a rozlozylo mnie na lopatki.

Moze ktos ma pomysl ? ______________________________________________________________________

Jack Zagaja - photographer, designer, programmer free photoshop plugins, photographic assistance opinions and much more ... snipped-for-privacy@poczta.onet.pl

Reply to
Jacek Zagaja
Loading thread data ...

Andrzeju dziekuje za blyskawiczny odzew,

Oczywiscie nie bowiem nie wiedzialem. Powiedz mi ze to kardynalny blad :) Jak doatad zaden elektronik ktoremu pokazywalem kostke tego nie zauwazyl :(

Niezupelnie - roznica miedzy czujnikami powinna byc niewielka, a powinienem tez znalezc stan rownowagi. Roznica na tym samym oswietleniu jest rzedzu kilku volt.

W specyfikacji KA741 nie ma nic o maksymalnej rezystancji sprzezenia zwrotnego. Jutro sprawdze bez tej rezystancji. W tej chwili wylutowalem INA118 i juz skupie sie tylko na KA741.

Pozdrawiam --jz.

Reply to
Jacek Zagaja

Bo może nikomu nie przyszło do głowy, że można popełnić taki błąd... Bez obrazy.

[...]

Czy ten KA741 nie jest przypadkiem odpowiednikiem uA741? Jesli tak, to masz teraz faktycznie komparator a nie wzmacniacz...

Sprawdziłem - to JEST odpowiednik starego, dobrego uA741. Podłączanie czegokolwiek pomiędzy nóżki 1 i 8 mija się z celem.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

741 to jest wzmaczniacz operacyjny - czyli wzmocnienie ma duze, w zasadzie bardzo duze.

INA118 to jest wzmacniacz roznicowy - wzmocnienie ma male lub umiarkowane, zadawalne przez Rg.

W tym ukladzie pinologia jest inna - tzn 1,5,8 pelnia zupelnie inne funkcje. Dziwne ze 741 w ogole dziala po takm potraktowaniu.

J.

Reply to
J.F.

No wlasnie teraz zachodze w glowe jak uzyc KA741 zamiast INA118. Te powyzsze piny w ogole mnie nie interesowaly i myslalem ze gdy reszta sie zgadza to uklad bedzie pracowal tak samo. Niestety nie pracuje. Nie moge rozszyfrowac oznaczen NC, Offset Null i chyba bez pomocy nie dojde jak adaptowac.

Dzieki za zaangazowanie, JZ.

Reply to
Jacek Zagaja

NIE DA się użyć pojedynczego wzmacniacza operacyjnego zamiast wzmacniacza pomiarowego.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Da sie. 4 oporniki. Co prawda bedzie mial umiarkowany opor wejsciowy .. tu chyba nie przeszkadza..

J.

Reply to
J.F.

NC - not connected

Offset null - zerowanie napiecia niezrownowazenia.

A - i on ma spory dryft offsetu - wiec jesli tam jakies uV roznice sa to zapomnij.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Marek Dzwonnik
[...]

To będzie nadal wzmacniacz operacyjny. Na dokładkę albo będziesz miał symetrycznę impedancję wejściową albo symetryczny prąd wejściowy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale realizujacy wzmacniacz roznicowy.

Czemu ? Symetria jest dosc dobra.

J.

Reply to
J.F.

I znów teoretyzujesz :-( To jest tylko i wyłącznie wzmacniacz operacyjny pracujący w układzie różnicowego. Bez prostej regulacji wzmocnienia a w tym układzie _też_ o to chodzi.

Policz proszę. Przypominam - piszemy o 741, z bipolarnymi tranzystorami na wejściu, nie JFETami. O ile mnie skleroza nie myli -

200 nA prądu polaryzującego.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

A jaka jest praktyka ?

Chodzi ? Mnie tam zazwyczaj chodzilo zeby to bylo np wzmocnienie 50. Jest jeszcze jeden uklad - na dwoch opampach, tez nie ma prostej regulacji wzmocnienia, a jednak sie stosuje.

No fakt, mazna by uzyc cos lepszego.

Wejscia na tym samym potencjale, takie same oporniki, po dwa zreszta - czemu mialyby byc problemy ?

J.

Reply to
J.F.

Źe jak potrzebujesz wzmacniacz różnicowy (a nie masz pomiarowego w kości), to albo go kleisz z dyskretnych albo budujesz z trzech operacyjnych i na pewno nie z 741 ;-P

Różnicowy na jednym op-ampie 741 ze wzmocnieniem 50?

Szczerze mówiąc - nie przypominam sobie sensownego układu na dwóch op-ampach :-( Chyba, że myślisz o układzie, gdzie jeden odwraca fazę o 180 stopni a drugi jest prostym sumatorem - ale to tylko dla DC i niewielkich częstotliwości.

Zakładając te same oporniki - policz impedancje wejściowe obu wejść. Doprowadź do jednakowych impedancji - zobacz, co się dzieje z napięciem niezrównoważenia spowodowanym prądem wejściowym.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No coz, jak sie tym interesowalem, to czasy klejonych z dyskretnych juz przeminely. A 741 .. no coz, ten dalo sie kupic.

Bardziej chodzi o to ze trzeba konkretnie 50, a nie "sie ustawi ile ile trzeba" Za duzo ? to swietnie, dodasz kolejny stopien wzmacniacza. Ten co zachwalasz tez nie jest bez wad - pierwszy stopien nie usuwa sygnalu wspolnego, trzeba uwazac zeby po wzmocnieniu nie wyskoczylo poza zakres zasilan.

Nie, troche ambitniej to wyglada, bodajze LT go w paru kosciach stosowalo ..

jedno ma prosta rezystancje do masy. Drugie po pierwszym oporniku ma ten sam potencjal co pierwsze - czyli pelna symetria.

Do obu wejsc ma te same rezystancje - wiec te same spadki napiec. Chyba ze chodzi ci o prad niezrownowazony ?

J.

Reply to
J.F.
[...]

Impedancję dla każdego wejscia osobno. Na odwracającym masz 2 razy mniejszą.

Nie. Przyjmujesz błędne założenie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bardzo dziekuje Grupowiczom za pomoc. Jesli ktos zna odpowiednik INA118 (najlepiej tanszy) to bardzo prosze dajcie znac.

Pozdrawiam nieustajaco -jz.

Reply to
Jacek Zagaja

Upewnij się na

formatting link
czy przypadkiem nie dają darmowych sampli...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

AD620 w

formatting link
?

Reply to
Michal Baszynski .

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.