prosba o malutki projekcik

Witam grupowiczow. Jestem tu po raz pierwszy ale mam nadzieje, ze dobrze trafilem. Mam nastepujaca prosbe, czy ktos z szanownych grupowiczow moglby mi pomoc zaprojektowac (podpowiedziec) taki ukladzik. Chcialbym za pomoca 8 duzych diod LED w kolorze bialym zrobic dodatkowe swiatlo STOP do samochodu (w formie linijki). Jak nalezaloby je polaczyc ze soba (szeregowo? rownolegle z rezystorem - jakim?), zeby mozna sie bylo podpiac pod 12V z akumulatora? Wiem, ze dla Was to pryszcz a ja elektronika juz dawno sie nie zajmowalem. Prosze o informacje najlepiej na priv.: snipped-for-privacy@szczecin.home.pl

Pozdrawiam, Marcin Zielinski

Reply to
Marcin Z.
Loading thread data ...

..a zawsze jest 12V na akumulatorze ?

marcin

Reply to
Marcin

W samochodzie? Nie ma takiej potrzeby. Przy pracującym silniku napięcie jest w miarę stałe a przygasanie podczas rozruchu jest normą.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Czerwone LEDy 1.8-2V, 20 mA.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tue, 11 May 2004 14:04:23 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Marcin Z." snipped-for-privacy@szczecin.home.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Nie moga byc w kolorze bialym. Jest to zabronione prawnie. Dla swiatla stop jedynym dopuszczalnym kolorem jest czerwony. Bialy z tylu zarezerwowany jest dla swiatla wstecznego.

Jak chcesz biale diody to uloz z nich "nie znam przepisow, chce dostac o mandat" ;-)

Reply to
BLE_Maciek

BLE_Maciek zeznal:

Oj Maciek, a wyjmij sobie zarowke ze "stopow" i sprawdz czy jest czerwona? Biale ledy swieca mocniej niz czerwone, umieszczasz ja za czerwonym kloszem.

pozdr

Reply to
kap3lush

Tue, 11 May 2004 17:13:49 +0000 (UTC) jednostka biologiczna o nazwie kap3lush snipped-for-privacy@no.spam.terror.org.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Fakt, ale nie powiedzial ze chce dac tam czerwona szybke, zatem przestrzegam na zapas :-)

Reply to
BLE_Maciek
[...]

Tylko teoretycznie świecą mocniej. Po przefiltrowaniu składowej czerwonej świecą słabiej niż czerwone superjasne LEDy... Są znacznie droższe od czerwonych i zużywają dwa razy (mniej więcej) energii.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Diody LED same sa bardzo wrazliwe na zmiany napiecia. Z opornikiem - znacznie mniej, choc ciagle sa wrazliwe.

Ale w samochodzie, dla swiatla stop to znow to napiecie nie zmienia sie tak bardzo. Mozna zalozyc ze bedzie 14-15V przez wiekszosc czasu, a po zdlawieniu silnika jakies 12.5-13V.

J.

Reply to
J.F.

Ale ledy czerwone sa.

Bardzo odwazne stwierdzenie. I prawdopodobnie razaco bledne.

Po czym sie okazuje ze "bialy led" to jest np niebieski+zolty. Umieszczamy za czerwonym kloszem ... niebieski wycina [i sprawnosc tez wycina] zolty przepuszcza .. i wychodzi ... zolty. No moze troche poczerwienialy, taki jasny pomarancz..

J.

Reply to
J.F.

J.F zeznal:

No dobra, niech bedzie. Tutaj ja nie pomyslalem.

pozdr

Reply to
kap3lush

Ale filozofujecie zamiast podpowiedziec koledze jak to polaczyc, zeby bylo dobrze. Ta listwa diodowa ma oczywiscie klosz czerwony. Samochod to fiat brava a listwa jest wbudowana w karoserie tyle, ze poprzedni wlasciciel nie zdbal o uszczelnienie i z lekka przegnilo. Chce wywalic standardowe zarowki i dac bardziej zywotne LEDy a nastepnie uszczelnic silikonem.

pzdr.

Marcin Z.

Reply to
Marcin Z.

Skoro uważasz, że nie mamy filozofować, to niech sobie podłącza te białe LEDy jak mu się żywnie podoba. Ale niech później nie przychodzi z płaczem, że to nie świeci tak jak powinno.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.