Programowanie ESP8266

Ktoś z Was próbował już może pisać własny soft na chińskie moduły WiFi, które ostatnio zdobywają coraz większą popularność? Ja do tej pory trochę eksperymentowałem z komunikacją pomiędzy modułem a Atmegą (zacząłem pisać maszynę stanów do komunikacji w trybie nieblokującym) ale w międzyczasie na rynku pojawiły się moduły z większą wersją pinów GPIO (np. ESP8266-12), które w niektórych projektach mogłyby z powodzeniem pełnić funkcję samodzielnego MCU.

Zanim się za to zabiorę, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii:

1) Czy istnieje możliwość przygotowania jakiegoś z miarę wygodnego, zintegrowanego IDE pod Windowsa? Czy też jak na razie pozostaje klepanie kody w dowolnym edytorze, ręczne przygotowywanie makefile'a i kompilowanie pod konsolą? 2) Coś ostatnio mówiło się o możliwości programowania tych modułów z Arduino IDE. Na jakim poziomie są te prace? Wszystko działa, czy jak na razie można pobawić się w miganie diodą? 3) Od znajomego słyszałem plotkę, że EEPROM tych modułów mocno ograniczoną ilość cykli zapisu i może nie wytrzymać kilkuset flashowań. Byłoby to bardzo dziwne i niepokojące - zwłaszcza w przypadku modułów SMD, lutowanych na stałe do płytki. A już w szczególności, gdy mowa o nowszych wersjach z ekranem, gdzie nie tak łatwo dobrać się do pamięci celem jej wymiany. Ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć te pogłoski? 4) Jak wyglądają możliwości układu siedzącego w tym module? Można liczyć na to, że poradzi sobie ze programowym dekodowaniem MP3 albo obsługą połączeń SSL?
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Am 03.05.2015 um 11:39 schrieb Atlantis:

Mam te układy w domu w wersji -4 i -12. Ostatnio kupiłem też płytki develop z -12 na pokładzie po 5$. Sam jeszcze softu nie pisałem, ale kolega z pracy robi z partnerem urządzenia na bazie 8266. Wbudowywują same układy, soft piszą sami. Chwilowo nie mam niestety czasu się tym zająć. Trochę ściągnąłem z sieci. Jest fajna rosyjska strona z kupą linków, nie tylko chińskich, ale też angielskich i rosyjskich. Jak znasz rosyjski, to polecam bardzo.

Możliwości układu nie znam, ale OIDP jest też jakaś wersja IDE dla niego. Zobacz tu:

formatting link

Waldek

Reply to
Waldemar

W dniu 2015-05-04 o 21:17, pawel pisze:

Lua odpada. Moim zdaniem to marnotrawstwo zasobów modułu. Jeśli już, to tylko kompilowany wsad, z kodem wykonywanym bezpośrednio przez mikrokontroler.

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.