Prêty ferromagnetyczne

Witam,

jakich rozmiarów s± produkowane najgrubsze i najd³u¿sze prêty tego typu?

ostatnio wymontowa³em ze starego radia taki o ¶rednicy 10 mm i d³ugo¶ci ok 15 cm, zastanawiam siê czy s± d³u¿sze a mo¿e i grubsze

i pytanie gdzie mo¿na je kupiæ - warszawa, okolice lub jaki¶ sklep internetowy lub na zamówienie

--
Wys³ano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl
Reply to
Robert
Loading thread data ...

U¿ytkownik "Robert" napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Witam, Je¶³i chodzi o prêty ferromagnetyczne to najgrubszy mia³ 3m ¶rednicy i jakie¶ kilkana¶cie d³ugo¶ci a mo¿e wiêkszy, wykonany by³ ze stali nie pamiêtam gatunku, ale u mojego ojca w robocie robi± z tego wa³y korobowe do silników okrêtowych :]

A je¶³i chodzi³o Ci o prêty ferrytowe to ja osobi¶cie nie widzia³em wiêkszych ni¿ te stosowane w radiach jako anteny.

Pozdrawiam £ukasz

Reply to
Ukaniu

tak, chodzi o ferrytowe, te na których są robione anteny na niskie częstotliwości.

gdzie można cos takiego kupić? - chodzi o te 10mm/20cm

Reply to
robert

kupić ostatnio trudno, bo w radiach wymierają. Czasami bywają na jakichś wyprzedażach. A pręty ferrytowe można kleić. Widziałem kiedyś "ceweczkę" nawiniętą na pręt ferrytowy sklejony z pierścieni. Długość jakieś pół metra, średnica ok. 40mm.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Jeżeli on był "ferromagetyczny" to naprawdę statki robią z żelaza

Reply to
Staszek

Wieki temu miałem taki pręt wymontowany z radzieckiego radia, miał ~20 cm, ale mi się rozbił.

Może być trudno, mało komu to dzisiaj potrzebne.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski
[...]

Jedną sztukę może być trudno. Kontener - zdecydowanie łatwiej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jak zawsze w takich przypadkach, choć tę sztukę pewnie da się zdobyć po odwiedzeniu kilku dostatecznie starych zakładów naprawy RTV. Swoją drogą, to w nowych radiach pręty są znacznie mniejsze, a jakość odbioru jest taka sama. A poza tym komu dziś potrzeba odbioru stacji długo- i średniofalowych? Jakość taka sobie, ze stereo są kłopoty, no w wielu przypadkach lecą programy z kategorii "dżem z pieprzem na parze" -- słuchacze drzemią, a para prezenterów pieprzy... ;-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

w USA są stacje średniofalowe w AM-stereo. W Europie też są stereofoniczne stacje średniofalowe, nawet w Moskwie stoi jedna taka, tylko z odbiornikami są problemy. Znaczy drogie są i trudno kupić, ale zrobić się da. Jakość wcale nie zła, podobna do stereo-FM na ukf-ie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Klasyczne błędne koło: taka transmisja nie jest zbyt popularna, więc odbiorniki są drogie, a jej popularność nie wzrasta, bo odbiorniki są drogie. Oprócz tego pozostaje jeszcze pytanie o sens: po co odkrywać koło odtwarzając coś, co od dekad doskonale działa, a odbiorniki są tanie jak barszcz?

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

no to byś jeździł na drewnianych kołach, jakby pan Dunlop tak myślał, jak ty :-) Po prostu to "koło" jest dużo lepsze. Masz zasięg fal średnich lub krótkich a jakość porównywalną z FM. W każdym razie przymierzam się do własnej roboty zrobić adapter do karty dźwiękowej, by samemu się tym pobawić. Do tej pory słuchałem DRM tylko raz u kumpla i raz retransmitowane przez lokalną stację FM i byłem zachwycony. Czy to będzie miało przyszłość okaże się w praniu. Szczególnie jak się toto zachowuje na granicy zasięgu.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Niezupełnie, opony dodały istotnie nową jakość. A co komu z możliwości, które w innym paśmie były dostępne już 30 lat temu, o ile nie dawniej (widziałem schemat dekodera stereo na lampach...).

Bardzo duży zasięg to moim zdaniem wada, a nie zaleta. Zdecydowanie bardziej wolę stacje lokalno-miejskie -- z "centralnej" nie dowiem się, gdzie w danej chwili jest korek albo gdzie otworzyli nową restaurację itp. Rozgłośni długo- i średniofalowej słuchałem ostatnio w połowie lat dziewięćdziesiątych, poźniej już tylko UKF, a ostatnio to głównie rozgłośni internetowych.

No to życzę powodzenia i nie zapomnij się pochwalić wynikami. :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

przypomina dyskusję co jest lepsze: rower, samochód czy samolot. Jak masz jechać do USA, to rowerem co prawda dojedziesz (o ile cieśnina Beringa jest zamarznięta), ale jest to dość upierdliwe. Do sklepu oddalonego o 2km lepiej podskoczyć na rowerze, samolot lekko niepraktyczny.

a ja jeżdżę trochę po świecie i lubię sobie posłuchać radia, nie tylko lokalnego. A radia słucham sobie leżąc na łóżku w hotelu, a internet jest tak drogi (albo z hotelu nieosiągalny), że nawet kupno komercyjnego radyjka za 200EUR zwróciłoby się po dwóch delegacjach. Posłuchałbym sobie też radia z Polski, ale UKF akurat ledwo-ledwo łapie (RMF-FM), a na długich odbiór jest do dużej pupy.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Owszem, w końcu idzie o gusta: ja wolę możliwie dobrze wiedzieć o tym, co się dzieje w moim bliskim otoczeniu, im dalej, tym zazwyczaj moje zainteresowanie zanika wykładniczo wraz z odległoscią i mi się "głębokość wnikania" informacji lokalnych praktycznie ustala na okolicach Warszawy. ;-)

W takim razie może zakup radia satelitarnego byłby dobrym pomysłem? Nie wiem tylko, czy tam leci coś ciekawego po polsku.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Boziu, jaką ja miałem radochę, kiedy nam się w środku pustyni w Omanie udało BBC World na średnich złapać. Nie umniejszając nic innym kulturom - to "jałła-jałła" nam się po kilku tygodniach zupełnie przejadło.

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

no właśnie. Rosyjskiego radia też można słuchać, ale bez przesady. Po tygodniu źle wpływa na trawienie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Witam,

Stacje Średniofalowe i długofalowe popularne w stanach ze względu na powierzchnię i liczbę zaludnienia niektórych obszarów. Pozatym mają na całym świecie znaczenie strategiczne, bo w razie wojny czy innego zagrożenia stacja o zasięgu ogólno krajowym może pomóc organizować działania, albo ostrzegać, i o to się dba, i dlatego AM broadcasting ma się dobrze. Z tego samego powodu dba się na świecie o krótkofalowców, którzy (co było widać np. podczas ostatniej powodzi) pomagali organizować służbę cywilną.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

W Polsce "szczególnie" widać tą dbałość o funkcje strategiczne. Kilka lat temu większość masztów średniofalowych zdegradowano do poziomu GSM-owskich BTS-ów. Co do tego współdziałania władz i służb państwowych z PZK też by można mieć wielkie zastrzeżenia. Pomimo, że PZK deklarował pomoc, władze nie za bardzo chciały skorzystać. Inną sprawą są możliwości odbioru na AM: u mnie (blokowisko) średnie odbierają w miarę dobrze, ale złapać PR1 w ciągu dnia graniczy z cudem. Natomiast zastanawiam się nad sensem stosowania stereofonii na AM w takich właśnie słabo zaludnionych obszarach. W USA może i by to przeszło, ale nie sądze, żeby np. w Rosji, gdzieś w syberyjskiej wiosce myśliwych komuś robiło różnicę czy słucha mono czy stereo:) Pewnie czynnik ekonomiczny wziął by górę przy zakupie odbiornika.

Reply to
krychu (musk

Hi hi - bo nadawaniem programow PRiTV zajmowala sie ... TPSA. Jak abonentow jest malo, to PR rozsadnie podejmuje decyzje zeby mniej placic ..i TP zastaje z wolnymi masztami .. I fajnie, bo akurat sa chetni :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

[...]
[...]

Gdzie tu widać rozsądek ? Raczej głupotę i tępactwo. :-| BTW - nie TP, ale to już szczegół ...

Krzysztof Kucharski

Reply to
Krzysztof Kucharski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.