Port LPT - sterowanie 230V

Witam, Szukam gotowego urzadzenia, ktore po podlaczeniu do portu LPT zalacza/wylacza linie 230V w zaleznosci od stanu lini LPT, chcialbym zeby urzadzenie obslugiwalo co najmniej 4 linie LPT, chcialbym rowniez zalaczac inne napiecia np 12V, ale jesli obsluguje 230V to bedzie obslugiwac wszystkie mniejsze napiecia

PS wiem, ze mozna cos takiego samemu wykonac (przekaznik, dioda, tranzystotr, rezystory), ale chce cos gotowego do kupienia

pzdr, w.

Reply to
walker
Loading thread data ...

Tylko nie przekaźnik sterowany tranzystorem. Zamiast tranzystor+przekaźnik od razu SHARP S202. Ma izolację galwaniczna i może sterować wprost z portu. Te gotowe najczęściej mają właśnie archaiczny przekaźnik. S. Uff... 2012 rok się zaczął i znów lawina zwolenników staroci. Może niech się ujawnią jacyś inni przeciwnicy styków, bo sam nie dam rady latać z siekiera i je wszystkie z PCB wyrąbywać :-)

Reply to
Sylwester Łazar

W dniu 2012-01-06 12:11, Sylwester Łazar pisze:

S202 cenowo wypada dość blado w porównaniu do transoptor+przekaźnik.

Reply to
Elektrolot

Bo to SHARP. Zdaje się, że kosztuje 17 zł w TME. Ale ja go pierwszy raz użyłem jakieś 10 lat temu! Teraz pewnie jemu podobnych jest cała masa. Używam, bo lubię i wiem, że mnie nie zawiódł. Podłączam go wprost do nogi kontrolera i do 220V. Procesor to mozna nawet przylutować do niego na nogach. S202 ma dziurkę i przykręca się to do radiatora.

To tak jak ze wszystkim. Z pewnością są dużo tańsze, mniej firmowe i może faktycznie trzeba poszukać. Może ktoś jeszcze podpowie i tu napisze. Można znaleźć wpisując w Google S202, zobaczyć w jakim katalogu je umieszczają handlarze i poszukać u tego samego i innych co mają poza tym. Przypuszczam, że 16A to pewnie będzie kosztować z 5 zł, bo nawet MOSFET, czy Triak na taki amperarz te kilka złotówek kosztuje chyba jeszcze. Jak nie to

formatting link
i poprosić o jakieś sample, bądź kupić kartą do tzw.płatności "po internecie". Działają takie z każdego banku po całym świecie. W Europie to przelew SEPA 5 zł kosztuje i pieniądze są na drugi dzień we Francji, czy gdzie tam chcesz.

Co do klecenia z kilku elementów. Przecież ten S202 to transoptor + triak. Co za problem zrealizować go z elementów dyskretnych. Schemat jest w karcie katalogowej. Też to robiłem. Wtedy koszt właśnie wynosi 5 zł. Pozdrawiam, Sylwester

Reply to
Sylwester Łazar

W dniu 2012-01-06 12:11, Sylwester Łazar pisze:

A co ty taką krucjatę robisz przeciwko stykom :) Z tego co widzę, w automatyce przekaźniki elektromechaniczne mają się dobrze. Tak prawdę mówiąc nie bardzo wiem jak się mają przekaźniki półprzewodnikowe do bezpieczeństwa maszyn. A ty jak widzę na wszystkie przypadki masz rozwiązanie w postaci solid state włączanego w zerze. Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że przy starcie silnika (a pewnie i przy załączaniu dużego stycznika) prąd jest mocno rozjechany w fazie z napięciem, więc taki przekaźnik może tego nie przeżyć.

Reply to
Mario

ok, dziekuje za pomoc

PS wedlug datasheet maks. napiecie to 1.4V (Vf) na moim porcie LPT jesli chyba 3.5V dobrze mysle ze bedzie potrzebny dzielnik?

formatting link

Reply to
walker

Ktoś musi na początek. Zachęcam do naśladownictwa.

Słuszna (niestety)uwaga. Mają się dobrze, ale użytkownicy tych maszyn maja się źle. Najczęściej radzą sobie: a) ponownym włączeniem całej maszyny i skwitowaniem: no zadziałało! b) szukaniem związku z temperaturą, więc otwieranie drzwi, wstawianie wentylatorów, ba! producenci obudów i maszyn w opcji proponują nawet klimę! Nie, nie dla pracownika, dla przekaźników! c)nie wyłączaniem maszyny w ogóle, bo może nie zadziałać.

Choć nie chciałbym zaczynać dyskusji jak jest, bo jednak wiele nowych maszyn ma SSRy w standardzie.

Nie wiesz, bo nie widzisz, żeby miały jakikolwiek wpływ. I słusznie, bo mają taki sam jak śniadanie obsługującego.

Przecież nie będziemy czekać, aż skorumpowany urzędnik zrobi ustawę, że są niebezpieczne.

Tam są różne literki na końcu po tym S202. Są takie załączane gdzie chcesz, bo to przecież zwykły triak, ewentualnie z tzw. "0 cross circuit"

Patrz na to jak na energię. Jeżeli start maszyny nie rozwala termicznie styków, to dlaczego miałby spowodować zepsucie półprzewodnika? Zresztą można stosować zasadę, że jak potrzeba max 3 A, to trzeba dać 10 krotnie silniejszy półprzewodnik lub lepiej. Bezpiecznik 5A można ewentualnie wlutować. Co ma wtedy się stać? Bezpiecznik 5A przeżyje śmierć 30A triaka? Liczy się stosunek grubości drutu w bezpieczniku do grubości drutu w SSR. Jeśli chodzi o napięcie to to samo. Jeśli ma załaczać 230V to dać taki na

1000V. Dławik RC 100R-10W/10nF-1500V też nie zaszkodzi. S.
Reply to
Sylwester Łazar

i dodatkowo chyba wymaga radiatora ...

Reply to
walker

Nie dajesz dzielnika tylko rezystor w szereg mający stabilizować wartość prądu If. Większość parametrów jest podana dla If=20mA więc można dać taki prąd. Spadek napięcia na rezystorze 3.5-1.4=2.1 V więc U/I =100 Ohm. Tyle teoria. W praktyce może się okazać, że układ LPT nie wyda takiego prądu więc być może trzeba będzie rezystor zmniejszyć do np. 50 Ohm aby uzyskać stabilne warunki pracy, czyli If > 8mA. Jeśli się okaże, że LPT nie da stanu wysokiego z prądem większym od 8mA to musiałbyś spróbować podciągnąć wyjście do zasilania poprzez rezystor i obwód diody nadawczej. Wyzwolenie triaka nastąpiłoby na skutek wymuszenia stanu niskiego na LPT. Stan niski powinien mieć większą obciążalność więc szanse większe. Ja z reguły tak steruję optoizolatory z portów mikrokontrolera.

Reply to
Mario

Tylko rezystor 470R

Zależy co podłączamy. Silnik- dałbym radiator. Mały silnik nie do pracy ciągłej 50W - bez. Świetlówka - bez Diody LED 220V 4W - też bym zaryzykował ;-) Żarówki 230V 100W - radiator (o ile ktoś takie żarówy jeszcze stosuje, bo lubi :-)) Ale to nie jest problem. Jeśli płytkę trzeba przymocować do czegoś, to warto S202 też przez dziurkę przykręcić do kawałka metalu. Nawet kawałek płaskowanika Al wystarczy. Jest izolowany, więc nawet i do obudowy wystarczy dokręcić. Oczywiście zgodnie z przepisami i rozsądkiem powinna być podwójna izolacja, zerowanie itp. Pozdrawiam, S.

Reply to
Sylwester Łazar

No proszę jaka fachowa pomoc! Kolega to ładnie policzył. I tak to powinno wyglądać. Ja moje 470 Ohm podałem tak na wyczucie, no i oczywiście błędnie. Jednak spróbowałbym przy 10mA, czyli może 180 Ohm na początek. Lepiej jak nie zadziała, niż port wyjściowy w PC się przegrzeje. Wymiana płyty trochę bardziej kłopotliwa. Dzięki za wsparcie. S.

Reply to
Sylwester Łazar

W dniu 2012-01-06 13:30, Sylwester Łazar pisze:

Tyle, że one nie zaświecą z owym S202 :-)

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2012-01-06 13:21, Sylwester Łazar pisze:

Jak Odra 1325 na PWw w latach 80 :)

Ale to nie jest jedynie z powodu przekaźników. Masz w szafce mnóstwo elektroniki - w tym sterowniki, falowniki i one nie lubią niskiej temperatury czy ewentualnej kondensacji wilgoci.

I wiele innych mających przekaźniki elektromechaniczne.

Może nie wikłajmy w to sprawy korupcji bo w sumie to nie wiem, przez jaki biznes miałby być ten urzędnik korumpowany. Czemu przez ten od styków a nie elektroniczny od SSR? Jest jakaś rzeczywistość prawna w której ktoś po analizie zagrożeń musi się podpisać pod dokumentem stwierdzającym, że maszyna jest bezpieczna. Woli gdy są sprawdzone rozwiązania niż coś nowego co niekoniecznie jest ujęte w znanych mu normach.

Albo trzeba zabezpieczać warystorem. Oczywiście, że można dać na zapas dużo większy prąd i dużo większe napięcie ale już ten podstawowy kosztuje około 20 zł a przekaźnik 7zł.

Reply to
Mario

W dniu 2012-01-06 13:36, Sylwester Łazar pisze:

Może to i racja. Zacząłem pisać abstrahując od wydajności prądowej portu a potem już mi się nie chciało tego zmieniać tylko dopisałem ostrzeżenie. Zresztą chciałem zachować wywód do celów edukacyjnych - jak sterować diodę LED :) A co do wydajności prądowej LPT o spotkałem się już z sytuacjami, że trzeba było rezystor redukować do zera żeby się zwykła dioda LED trochę zaświeciła. Oczywiście przez słabą wydajność portu - rzędu 5mA. Rezystor szeregowy zabierał część napięcia i dioda nie świeciła. Jeśli wydajność stanu L jest lepsza to da się coś zrobić. Jeśli nie to pozostaje dodać tranzystor.

Proszę bardzo :)

Reply to
Mario

Witam Panie Pawle! Czym to kolega tłumaczy? S.

Reply to
Sylwester Łazar

a no wlasnie, to moze zastosowac ULN 2803 + zwykly przekaznik?

formatting link
PS dodam jeszcze ze chyba te sharpy dzialaja tylko dla pradu zmiennego, a ja potrzebuje rowniez wlaczac/wylaczac prad staly ...

formatting link

Reply to
walker

W dniu 2012-01-06 14:38, Sylwester Łazar pisze:

Parametrem holding current.

Pozdrawiam Kolegę, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

To też porażka. Stosowałem ULN280x, ale nie z przekaźnikami. Dość dobrze się spisywały do sterowania wyświetlaczami matrycowymi LED 8x8. Ich zaletą jest to, że płytka PCB jest bardziej prosta i łatwiej pomierzyć oscyloskopem co się dzieje.

Jednak pozostając przy moim projekcie polecałbym Ci to co sterowało w tym wyświetlaczu wspólną anodą. Był to mianowicie MOSFET. Jakiś taki zwykły i dość stary IRF840. Napięcie max. to 500 V, wydajność prądowa 8A i cena ~3 zł W związku z tym możesz zrobić 2 rzeczy:

1) Użyć ich (MOSFETów) do sterowania zarówno prądem AC i DC lub 2) Podzielić porty np.na:4 AC i 4 DC. Wtedy użyć MOSFETów do sterowania DC, a S202 czy triaka do AC Naprawdę nie polecam tych przekaźników. W wątku poniżej: "Sklejanie styków przekaźnika" kolega opisuje co może się zdarzyć i na pewno się zdarzy prędzej czy później. Jak nie sklejanie (to rzadziej), to brak poprawnego styku (nagminne).

S.

Reply to
Sylwester Łazar

Czy w takim razie przyjmie Kolega zakład, że jednak wysteruje? Powiedzmy, że stawką będzie właśnie taka 4W/220V lamka LED dowolnej firmy. S.

Reply to
Sylwester Łazar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.