pomysl na UPS do zegara ;)

Ostatnio zanika u mnie prad np na 10 - 15 sekund. Mam zegar / budzik z radiem (Sony) ma miejsce na baterie 6F22 wlozylem tam akku 9V (w formie baterii 9V 6F22) ale niestety wada jest taka ze ogiwo to ma tylko 200mAh, wiec po 2 - 3 takich padach jest rozladowane. Niestety to radio nie umie podladowywac tego akku. Tak sie zastanawiam czy da sie jakos przerobic uklad aby przy zasilaniu z sieci akku sie podladowywal ? czy nie ma to sensu ? Baterie zwykle starczaja na ok miesiac , troche szkoda $ i środowiska :(

Reply to
CodeBoy
Loading thread data ...

akku ni-mh nie lubia byc non stop ladowane, najprosciej wiec jesli dokupisz np. zestawik ogniw slonecznych - kiedy bedzie jasno bedzie ladowanie, zadnej dodatkowej elektroniki poza jedna dioda ci nie trzeba. koszt okolo

50 pln , robocizna - 5 minut.

inne rozwiazania wymagaja jakiegos timerka ktory bedze cyklicznie ogniwo ladowal, multiwibrator na 2 tranzystorkach z dlugim okresem - ale koszt i robocizna sa troche odstraszajace.

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

Myślę że mniejsze niż ogniwa słoneczne...

Reply to
Adam Wysocki

Cos tu jest chyba nie tak - od 15s pracy zegara bateryjki sie nie wyladuja. Akumulatorki to moga sie samorozladowac przez miesiac, ale on cos za bardzo te baterie doi.

Albo masz dluzsze przerwy, albo ten zegarek ciagle doi baterie .. i chyba jest skopany.

J.

Reply to
J.F.

В Воскресенье 07 сентября 2008 18:30, J.F. писал:

Niestety, przeżyłem już kilka podobnych wynalazków, i przy każdym miałem to samo - rozładowywały jedną 6F22 w niecałe dwa tygodnie. Nigdy nie zdołałem pojąć, po co ktoś trudził się implementacją takiego "ficzera"... :(

Pozdrawiam, Mateusz Viste

Reply to
Mateusz Viste

Dnia 07-09-2008 o 18:43:35 Mateusz Viste snipped-for-privacy@trashymail.com napisał(a):

dokładnie tak, wygląda jakby on tą baterie jadł nawet jak jest prąd :)

Reply to
CodeBoy

Witam

J.F. napisał(a) :

Z inżynierskiego punktu widzenia masz rację - on jest skopany. Jednakże z marketingowego, ważniejszego znaczy, punktu widzenia działa poprawnie. To nie bug tylko ficzer :-D

Zegarki renomowanych producentów typu Watson :-P i podobne tak mają, że doją baterie non-stop. Czy jest zasilanie, czy nie. Sprawdzone na całej serii jednego modelu i wyrywkowo na innych. Choć dawno, to widać, że nadal aktualne.

W obozach koncentracyjnych Lao-gai nie dbają o energooszczędność. Ot chociażby radio samochodowe z CD i czytnikiem USB tej sławetnej marki pobiera 135mA prądu. Wyłączone i ze zdjętym panelem. Non-stop. Tudzież sprawdzałem jakiegoś Clatronica. Identycznie. Jakieś inne "tylko" 70mA. To dołożyłem parę groszy i mam normalną markę, która pobiera 7mA. Też dużo, ale jakoś przełknę.

Reply to
Zbynek Ltd.

Wiec gdzieś tak po 2 latach odmówią posłuszeństwa. Można spokojnie ładować małym prądem. Napięcie z zasilacza ograniczyć diodami w kierunku przewodzenia tak żeby przy np. 9-9.2 V prąd przestawał płynąć.

najprosciej wiec jesli dokupisz

Reply to
Mario

Dnia 07-09-2008 o 19:57:10 Mario snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

No mi 2 lata na jednym akku wystarczaja w zupelnosci. :) to jest 24 baterie :) przy cenie nawet Tesco'wej wychodzi 80zl za to kupuje 4 nowe akku.

masz jakis pomysl na realizacje tego ?

Reply to
CodeBoy

CodeBoy pisze:

Dioda + rezystor z zasilacza sieciowego do akumulatorka. Napięcie dostarczane na 6F22 powinno być nie większe niż 1.4 razy ilość ogniw w baterii akumulatorków. W zależności czy to akumulator 8.4 czy 9.6 jest to 7 lub 8 ogniw. Jeśli napięcie za duże to część wytracić na kilku zwykłych diodach lub na zenerce. Sprawę komplikuje fakt, że w trakcie pracy na zasilaczu prąd jest brany z baterii. Musisz zmierzyć jaki prąd bierze (pewnie ułamek mA jeśli starcza na miesiąc) i dać rezystor taki żeby ten prąd był brany z zasilacza a nie z baterii.

Reply to
Mario

Użytkownik "CodeBoy" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:op.ug4erzdyffm25v@codeboy-pc...

Miałem podobnie w jakimś zegarku z budzikiem. "Skubał" baterię kiedy napięcie z zasilacza spadało poniżej pewnej wartości. Sprawę załatwiło kilka małych diód szeregowo z baterią. Ilość diód najlepiej sprawdzić doświadczalnie. Zegar nie powinien w czasie pracy pobierać prądu z baterii ale przy zaniku napięcia w sieci rozładowywać ją możliwie głęboko. Oczywiście można użyć odpowiedniej diody zenera. Po tej zmianie bateria starczała na lata.

dab

Reply to
dab

Użytkownik "dab" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:ga1j23$2c6$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Dokładnie to samo z wynalazkiem z bazaru. Dodałem 2 diody i zamiast miesiąc 2 lata. Po prostu zasilacz dawał ciutkę mniej niż ma nowa bateria, więc ją rozładowywało do poziomu napięcia zasilacza.

Pozdrawiam.

Reply to
Irokez

В Воскресенье 07 сентября 2008 22:40, CodeBoy писал:

Jak 0V na stykach, to coś poknociłeś przy pomiarach :-) Sprawdź jeszcze raz. Najlepiej gdybyś miał dwa mierniki - jeden podłączasz równolegle jako woltomierz, drugi podłączasz szeregowo jako amperomierz.

Idealnie, powinno być: Jak jest prąd: ~9V, 0 mA Bez prądu: ~9V, xx mA

Ale czuję, że idealnie nie będzie ;-)

Pozdrawiam, Mateusz Viste

Reply to
Mateusz Viste

Dnia 08-09-2008 o 21:28:06 Mateusz Viste snipped-for-privacy@trashymail.com napisał(a):

Idealnie by bylo, niestety nie mam 2 miernikow, chyba wlutuje te 2 diody, tylko powiedzcie jak je polaryzowac ? I czy dawac ja na plus baterii czy na minus ?

Reply to
CodeBoy

В Понедельник 08 сентября 2008 21:54, CodeBoy писал:

Można spróbować, teoria wydaje się dobra :)

W kierunku przewodzenia, oczywiście.

Wszystko jedno. Możesz nawet dać jedną na + jedną na -. :) Przy szeregowym łączeniu kolejność nie ma znaczenia.

Pozdrawiam, Mateusz Viste

Reply to
Mateusz Viste

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.