polaczenie wyrównawcze w lazience - wanna akrylowa

Hej, pytanie elektryczne, wiec pozwolilem sobie na te grupe.

'fachowcy' zaczynaja wykanczanie lazienki (kafelki/sanitariaty). Zastanawiam sie nad jedna sprawa w zwiazku z podlaczeniem przewodu wyrownawczego. Wystaje mi w kacie pod przyszla wanna zielony przewod, ale gdzie on powinien byc podlaczony, bo:

- wanna akrylowa

- rury z woda plastik

Podejscie do baterii wannowej bedzie przesuwane i hydraulik pociagnie kawalek miedzia. Czy ten przewod podlaczyc do: a) rury miedzianej (jak rozumiem polaczenie obejmie tez wtedy baterie) b) nie podlaczac wcale w tej sytuacji c) inaczej? jak?

W innym pomieszczeniu mam brodzik metalowy i podobny przewod zostal podlaczony do niego.

dzieki PT

Reply to
PT
Loading thread data ...

Tak jest. I ponadto do wszystkiego co sie da w łazience a co jest z metalu. Na to że rury do wody są z plastyku nie patrz, kranówa przewodzi niemal jak miedź :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Nie drzyj łacha, sprawa jest poważna :) A tak nawiasem mówiąc, wylew w dnie wanny jest z reguły metalowy. Można jakoś pokombinować żeby od zewnątrz uzyskać z nim kontakt. Oczywiście, wszystkie te zabawy mają większy sens jedynie jeśli zasilimy łazienkę przez róznicówkę.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik PT napisał:

Normalnie - wiercisz na dnie wanny, dokładnie na środku otwór fi 10mm i wkręcasz tam na silikon (zeby było szczelnie) śrubę M10 z łbem szećciokątnym, najlepiej niecynkowaną, żeby sie lepiej spawało. Do tej śruby z drugiej strony spawasz płaskownik a do niego przymocowujesz kableek uziemienia i gotowe! :)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:l5ogtelf5a6f$.12gj0fzw2h9wr$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Uważam, że uziemianie plastikowych elementów instalacji elektrycznej za poroniony wymysł (kogo tu wpisać?) Sracz i sedes należy uziemić i metalową bransoletę i opaskę na mózg przed sraniem zakładać. Przed laniem zakładać na małego miękkiego metalowy dziurawy kondom , babom wkładać metalowy uziemiony bednarką pal :-(

Różnicówka na gniazdka łazienki prędzej ochroni życie kąpiącej się w plastikowej wannie teściowej, której wrzucono załączoną suszarkę do wody niż uziemienie wylewu Uziemiony wylew bez różnicówki i uziemiony kran robimy wtedy gdy chcemy ją zabić:-( A dziurę w wannie by za długo się nie moczyła

Reply to
SP9LWH

Bez uziemienia wanny nic nie da różnicówka. Suszarka ma płaską wtyczkę bez przewodu ochronnego.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Dnia 2005-01-04 18:28, Użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

Taaak? A ja do testów na 230V używam mojego własnego wynalazku - opornika wodnego. Przy zasilaniu 230V i elektrodach w odl. ~2cm prąd wynosi ~100mA. Czasami włączam w obwód urządzenie 230V, żeby sprawdzić, czy nie ma w nim zwarcia, przed podłączeniem do "żywego" 230V.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Literatura podaje; (na temat lazienek naturalnie)

"W pomieszczeniu powinny byc wykonane miejscowe polaczenia wyrownawcze laczace wszystkie czesci przewodzace obce przewodami ochronnymi"

Moja interpretacja jest taka ze wanny platikowej to niedotyczy...

Pozdro!

Reply to
AutomaT
*a co do suszarek to mogli by wyjsc projektanci na przeciw potrzebie i robic takie ktore niezabija jak wpadna do wanny :)

swoja droga głupota.. czasem jednak boli...

Reply to
AutomaT

Zapomnialem jeszcze dodac ze suszarka niema prawa wpasc do wanny... bo gniazdko (zabezpieczone roznicowka) niemoze znajdowac sie blizej niz 2,4m od wanny/brodzika... moja suszarka niema takiego kabla dlugiego...

Reply to
AutomaT

A od czego sa przedłużacze :p

Swoją drogą moja łazienka wyklucza zatem umieszczenie jakiegokolwiek gniazdka gdyż nawet gdy umieszczę gniazdko nad drzwiami pod sufitem, to do wanny będzie bliżej niż 2,4m.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Masz dużą łazienkę...

Reply to
RoMan Mandziejewicz
*zle mnie zrozumiales... tak podaje literatura

Reply to
AutomaT

Dlaczego piszesz nad cytatem?

A jak jakikolwiek wymiar w lazience jest mniejszy niż 2.40? Mam wystawić pralkę na korytarz?

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Tyle że moim zdaniem w opisanym przypadku przepływ prądu pomiędzy L i N może się zamknąć przez ciało teściowej w postaci prądu o dużej wartości bez wyczuwalnego przez różnicówkę upływu.

A uziemienie wanny powoduje że pojawienie się jakiegokolwiek potencjału w wannie od razu powoduje upływ i wywalenie różnicówki. Tylko faktycznie nie bardzo jest jak to zrobić w plastikowych wannach.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Użytkownik AutomaT napisał:

Ale metalową baterię tak. I po to łączy się baterię z PE żeby nie zastanawiac się czy plastikowe rurki przewodzą prąd. Jeśli np uszkodzony bojler próbowałby sie doziemić przez wodę w plastikowych rurkach to bateria będąca blisko bojlera zabije. A tak wywali od razu. I to niezależnie od tego czy jest różnicówka czy nie.

Reply to
Mariusz Dybiec

A wody w wannie ? :-)

Tak sie swoja droga zastanawiam .. powiedzmy ze mam przebicie na obudowe pralki, albo z elektrycznego podgrzewacza na krany .. czy lepiej zeby wanna byla uziemiona czy izolowana ?

Z drugiej strony - jak suszarka wpadnie do wanny, to chyba lepiej dac szanse zadzialac roznicowce ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik A.Grodecki napisał:

Ależ oczywiście. Jedno nie koliduje z drugim i oba są wymagane. Chyba dobrze, że jest jedno zabezpieczenie więcej. Bo może się zdarzyć, że zacisk zerowania skoroduje albo np użytkownik podłączy pralkę przez dwużyłowy przedłużacz.

Reply to
Mariusz Dybiec

Użytkownik Mariusz Dybiec napisał:

A może by tak... uziemić bojler? Wydaje się bardziej oczywiste niż uziemianie baterii albo fug między kafelkami.

Reply to
A.Grodecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.