Podswietlenie w LCD jaka częstotliwośc?

Witam Zastanawiam się czy jest jakiś w miarę prosty tani sposób sprawdzić z jaką częstotliwością "miga" podswietlenie w danym monitorze LCD, czytałem ze są to rozne częstotliwości np 180Hz czasami mniej. Jakies pomysły?

Co oznacza fakt że jak kręcę kamerą obraz na monitorze to on miga ale gołym okiem tego nie widać. Jak kręcę tą samą kamerą obraz na innym monitorze LCD to nic nie miga. Kamera rejestruje obraz 30klat/sekunde.

pzdr

Reply to
Player
Loading thread data ...

Podswietlenie w LCD nie miga. Przy 50kHz nic nie ma prawa migac. Sprawdz czest. odswiezania ustawiona we wlasciwosciach karty graficznej.

Jeden monitor ma dluzsza poswiate od drugiego? (wiem, ze przy LCD to nie jest poswiata, nie wiem, jak sie to fachowo nazywa, wiadomo o co chodzi)

Jestes pewien? Wszystkie PAL rejestruja 25 wzgl. 50 polobrazow na sekunde.

Reply to
Marek Lewandowski

migają lampy, tego jestem pewny, są testy na stronach gdzie pokazują jak zmienia się przebieg "czegoś" na skutek regulacji jasności, oczywiście przy

100% jasności nic nie miga, tu podają tez jakąś cześtotliwośc tego "migania"

ostatni wykres i 195Hz

formatting link
ostatni wykres i 240Hz
formatting link
a tu film jak objawia się to miganie:
formatting link
Na xbitlabs tez robią takie pomiary:
formatting link
"The lamps are modulated at a frequency of 150Hz."

Chciałbym dowiedzieć się jakie są metody sterowania jasnością takich lamp i co one powodują.

nie chodzi o czas reakcji, jest to zalezne on nastawy jasności

dokładnie aparat fotograficzny w NTSC mode

dzięki i pozdro

Reply to
Player

OK, zakladalem, mylnie, ze jasnosc jest na 100%. No to rozwiazanie juz znasz: do filmowania jasnosc na full...

Jesli chodzi o regulacje jasnosci, to jest albo PWM (czyli on-off ale szybko), albo ograniczenie pradu lampy (swieci caly czas). Nie potrafie Ci powiedziec, co jest lepsze dla lamp. Tansze jest na pewno PWM.

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik "Marek Lewandowski" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@k79g2000hse.googlegroups.com... Podswietlenie w LCD nie miga. Przy 50kHz nic nie ma prawa migac. Sprawdz czest. odswiezania ustawiona we wlasciwosciach karty graficznej.

Podświetlenie w LCD miga - regulacja jasności jest zrobiona PWM z częstotliwością ponad 100Hz. Weź fotodiodę i zobacz :-)

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

chyba własnie o to chodzi, bo ta czeska strona to robi fotodiodą i oscyloskopem (tyle zrozumiałem z czeskiego), problem w tym ze na dellach 20" to miganie juz widać gołym okiem na bardzo ciemnych kolorach (co pokazuje filmik na youtube) więc coś z tą częstotliwością jest nie tak, a siedzenie przy 100% jasności nie wchodzi w gre :)

Chciałbym się dowiedziec konkretnie ile ta częstotliwośc wynosi i czy jest to szkodliwe dla wzroku.

Reply to
Player

Hm, czy nie uwazacie ze migajace podswietlenie moze powodowac jakies widoczne golym okiem pasy na ekranie ? Tylko trzeba by jakis zmienny obraz, bo staly na TFT to faktycznie migal nie bedzie. Synchronizowac czestostliwosc z odswiezaniem ?

W sytuacji gdy i tak mamy przetwornice zasilajaca ? Taniej chyba zmienic parametry jej pracy ..

J.

Reply to
J.F.

50kHz to chyba odświeżanie poziome linii, a kolega pytał o podświetlanie. Z tego co wiem są dwa sposoby podświetlania ekranów LCD: lampy CCFL i LEDy. Lampy CCFL zaila się napięciem przemiennym o częstotliwości ok 400Hz więc chyba migają z częstotliwością 2x większą (800Hz). Natomiast LEDy można zasilić z regulowanego źródła prądowego i nie wystąpi żadne miganie podświetlania.
Reply to
Piotr Chmiel

nie, f przetwornicy, ktora siedzi w moim LCD... (nie wiem, moze to wyjatek)

400Hz to widuje w foliach EL.
Reply to
Marek Lewandowski

Przy następnej naprawie jakiegoś LCDka zmierze i upewnie się. Właśnie coś mi nie pasowało to 400Hz (małe rdzenie w przetwornicy i materiał rdzenia sugeruje prace na wysokich częstotliwościach).

Ale tak czy siak lamy CCFL migają z częstotliwością 100KHz :)

Reply to
Piotr Chmiel

Dnia Tue, 13 Nov 2007 16:34:37 +0100, Piotr Chmiel napisał(a):

Przetwornice dla folii EL też są małe i mają rdzenie ferrytowe - najczęściej składają się z przetwornicy właściwej, podbijającej napięcie i prostego falownika w postaci mostka H, który generuje symetryczny przebieg 400Hz :)

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.