monitor LCD: dogorywa podswietlenie?

Od jakiegos miesiaca moj stary monitor LCD (cos kolo 5-7 lat) ma problemy z podwietleniem (świetlówki). Kiedy się włącza obraz jest bardzo ciemny (ale cos tam widac) i powoli ale sukcesywnie sie rozjasnia. Trwa to ok 2-3 minut. Kiedy dochodzi juz do odpowiedniej jasnosci ustawionej (70%) to obraz faluje i wyjasnianie przyspiesza do normalnej wartosci - falowanie ustaje. Jasnosc mozna caly czas ustawiac i jest równomierna. Kiedy juz monitor sie "ustawi" wiecej nie ma juz zadnych wad. Monitor musi byc wylaczony z kilkanascie- kilkadziesiat minut by problem znów sie pojawił. Wykluczyłem problem karty graficznej. Podejrzewam, ze cos nie tak z inwerterem. Jednakze, czytajac podobne historie na necie, wszyscy tak sadza a na ogol to wina swietlówki. Czy to mozliwe? Musialyby byc chyba montowane szeregowo bo efekt jest rownomierny. Myslicie ze problem sie poglebi, czy jest szansa, ze tak juz zostanie? Obecny stan nie jest jeszcze zbytnio uciazliwy.

Reply to
the_foe
Loading thread data ...

Użytkownik "the_foe" <the snipped-for-privacy@wupe.pl napisał w wiadomości news:kve1fj$kbn$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Nie są szeregowo, ale jak przeanalizujesz notę scalaka co steruje inwerterem, to zauważysz, że mierzy on prąd każdej świetlówki i jak jest za mały to wyłącza też tą sprawną. :-)

Reply to
nom

W dniu 2013-08-26 22:36, nom pisze:

a całą matrycę też? Bo przez pewien czas nawet matryca nic nie wyswietla. Prces postępuje, tzn potrzeba matrycy co raz wiecej czasu by zaskoczyc i sie rozjasnic. W pierwszym etapie nie da sie sterowac jasnoscia - cyferki na skali rosna ale nic sie nie rozjasnia ani nie sciamnia (tak jakby cały czas jasnosc była w dolnej wartości). Jak juz cały proces minie to juz da sie sterowac jasnoscia jak za nowosci. Jeszcze nie rozbierałem sprzetu, ale zyje nadzieja ze to tylko kondesatory umieraja... Inne podejrzenie pada na zasilacz (zwnetrzny), Ile mniej wiecej powinien miec V taki zasilacz 12V bez obciazenia? Bo ten ma 12,2V. Dodatkowo zasilacz jest dosc goracy (nawet bez zadnego obciazenia). Zasilacz do lapka o podobnych paramatrach (1A vs 1,5A na wejsciu i 3A vs 3,5 A na wyjsciu) jest zimny jak kamien. Niestety nie sprawdzilem czy zasilacz grzeje sie tak od nowosci.

Reply to
the_foe

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.