Podstawka pod lampę (oscyloskopową)

Witam

Pod wpływem artykułu w "EP" i na "Elektrodzie" zachciało mi się pobawić lampą oscyloskopową. Dostałem jakąś lampę i teraz zastanawiam jak podłączyć wymagane sygnały. Bo raczej do cokołu lampy nie lutujemy bezpośrednio kabli? Próbować dopasować podstawkę od jakiejś lampy mocy - może być ciężko bo ta lampa (b7s4) ma z 11 wyprowadzeń. Rozłupac jakieś podstawki na czynniki pierwsze I sklejać "distalem" na odpowiedni wymiar? Może ktoś już ma jakiś sprawdzony I prosty sposób. Oddzielna sprawa to doprowadzenie ok.1.5kV napięcia anodowego. Pod koniec lampy jest takie wgłębienie pokryte czymś przewodzącym, tylko jak zapewnić trwały styk? Choć tutaj to może popróbuje z transformatorami wysokiego napięcia z telewizorów. One są zakończone takimi sprężystymi chwytakami. Może któryś będzie pasował do mojej lampy.

pozdrawiam MArek

Reply to
ToTylkoJa
Loading thread data ...

Użytkownik ToTylkoJa napisał:

Witam Ta lampa ma cokół w postaci wyprowadzeń "szpilkowych" i w zastępstwie podstawki stosowałem styki wyprute z żeńskich gniazd D-SUB. Dolutowujesz do takiego styku kabelek i izolujesz rurką termokurczliwą. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość pomyłki przy podpinaniu kabelków do lampy, choć przy lutowaniu kabelków do podstawki tez się można pomylić ;-) Jeśli chodzi o wyprowadzenie anody W.N. to jak najbardziej można dopasować "kapturek" kineskopowy. Można okroić część "kapelusza" bo jego średnica jest stanowczo za duża.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Everyone falls the first time, right, ToTylkoJa?

14 nie 11... ale ja nie o tym. Śliczności :
formatting link
tym artykule z elektrody mówiłeś? :)

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

No to teraz biblioteka i Jerzy Rydzewski - Oscyloskop elektroniczny, wyd. 3, WKŁ 1982 (lub nowsze, o ile wydano).

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ToTylkoJa napisał(a):

a były produkowane jeszcze lampy z dwoma warstwami luminoforu w różnym kolorze, jedna za drugą. Sterując wysokim napięciem powodowało się, że strumień wnikał w ten luminofor mniej lub bardziej dając różne kolory od zielonego do czerwonego. Ba, tylko gdzie taką lampę (penetron) teraz dostać?

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

Tak dokładnie to miałem na myśli. Po prostu cudeńko i też muszę spróbować coś takiego zrobić

MArek

Reply to
ToTylkoJa

Eeee chyba wystarczy "Elektroda". Tam w dziale rtvforum są przykłady prościutkich oscyloskopów. Tyle że ja to chciałbym taki fikuśny zegar zrobić.

MArek

Reply to
ToTylkoJa

Masz uczulenie na wiedzę?

Minimalista.

I profan :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Grzegorz Kurczyk wrote: [ciach]

Coś podobnego chodziło mi po głowie. Tylko jak z obciążalnością prądowa na złączu grzałki. Tam przecież koło 1 amperka popłynie. Nie sądziłem że takie złącze tyle wytrzymuje.

Dzięki za potwierdzenie że to dobra metoda. Miło przeczytać że ktoś już tok robił i to działa.

MArek

Reply to
ToTylkoJa

Wytrzymie, wytrzymie :-) W porządniejszych D-SUB były styki złocone i z pewnością przeniosą znacznie większy prąd od starej zaśniedziałej podstawki ;-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.