Jak zapalić lampę ze skanera.

Witam

Mam taką lampę ze skanera, jak świetlówka tylko bez żarników (po jednym wyprowadzeniu z każdej strony). Jaki układ należy zbudować aby ją zaświecić. Na płytce był taki mały transformatorek wysokiego napięcia. Czy wystarczy uzwojenie pierwotne tego transformatora zasilać jakimś małym napięciem przemiennym?

Reply to
Shreek
Loading thread data ...

Użytkownik " Shreek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>

jak ma po jedym wyprowadzeniu, to raczej elektrody (Anoda i Katoda). i dla porzadku: zarowka ma zarnik, jarzeniowka ma jarznik. mylenie tego jest jak mylenie pradu z napieciem dla elektryka, tak samo, mowienie o "zarowkach elektrooszczednych" jest takim samym grzechem dla oswietleniowcow.

jesli to jarzeniowka, to na 100% nie wystarczy zasilac "jakims malym napieciem". jesli bedzie swiecic, to na bank bedzie swiecic o wiele slabiej i b. krotko.

psychik

Reply to
Psychik

Zapłon takiej świetlówki bez podgrzewania elektrod wymagał będzie wyższego napięcia niż takiej podgrzewanej, ale idea zasilania jej będzie podobna: duży impuls przy zapłonie a potem mniejsze napięcie przy normalnej pracy. Proponowałbym poczytać o świetlówkach i metodach ich zapłonu ogólnie, bo inaczej szanse na sukces będziesz miał marne.

Reply to
Pszemol

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news:bne77g$6sk$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jeżli chodzi o zasadę zapłonu to wiem jak to działa. Tylko właśnie chodziło mi o elektronikę do takiej jak mam. Myślałem że sprawa będzie znacznie łatwiejsza.

Reply to
Shreek

No ale nie mówiłeś o zastosowaniu całej elektroniki a tylko transformatorka. To pierwsze rokuje lepsze powodzenie bo jeśli uda Ci się zasilić moduł to lampa powinna świecić światłem w idealnych warunkach zasilających... Jeśli zastososujesz sam transformatorek to nie jesteś w stanie do niego, nie znając jego parametrów optymalnie dobrać elektroniki... W szczególności - takie zasilacze do świetlówek pracują z prądem przemiennym o częstotliwości znacznie większej od tej występujacej w sieci energetycznej. To również wpływa na konstrukcję transformatorka do pracy z 300-2000Hz.

Reply to
Pszemol

Nie możesz użyć tego trafo razem z elementami aktywnymi, którego go sterowały? Przyglądałem się kiedyś takiemu ustrojstwu., to była para przeciwsobna na tranzystorach małej mocy w obudowie TO-92. Pozostaje określić częstoliwość pracy. Nie pamietam teraz, czy to przypadkiem nie było samowzbudne bo naprawdę nie przypominam sobie żadnego kontrolera PWM w pobliżu. Skopiuj ten układ.

Reply to
JoeBack

Sat, 25 Oct 2003 17:32:23 +0200 jednostka biologiczna o nazwie " Shreek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Wyprobuj

formatting link

Reply to
BLE_Maciek

polecam noty aplikacyjne na stronie

formatting link
- szukaj CCFL

Pozdr Michal

Reply to
Michal Baszynski .

Myślę że z powodzeniem, zadziałałby układ opisany dawno już w Re. Był to układ prostownika z chwilowym zwielokrotniaczem napięcia sieciowego. Zapalał nawet świetlówki z uszkodzonym (wypalonym) jarznikiem świetlówki.

Sam go zrobiłem i świetnie działał bez mrugania, długo odpalając kompletnie wypaloną świetlówkę (a były to czasy gdzie kupno małej świetlówki graniczyło z cudem).

Ostatnio przypadkowo trafiłem na ten schemat na Elektroda.pl w dziale chyba "proste układy" czy coś takiego. Musisz poszukać.

Sexbox

Reply to
Sexbox

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.