podłączenie wielu ds18s20 na osobnych kablach?

Witam,

Chcę robić pomiar temperatury w całym domu. Początkowo chciałem poumieszczać trochę ds18s20 w różnych pomieszczeniach korzystając z dostępnych kabli (wolne pary na kablu telefonicznym/ethernet), ale właśnie sobie uświadomiłem że przecież mogę mieć je wszędzie...

Mianowicie - w domu jest alarm z czujkami. Czujki są analogowe, tj. do każdej idzie osobny kabelek sześciożyłowy, z czego wykorzystane są tylko 4. Krótko mówiąc - wszystkie pokoje mam sprowadzone do centralki.

Tylko teraz pytanie... co zrobić żeby to mogło zadziałać? Bo podejrzewam że jeśli na końcu każdego odcinka umieszczę ds18s20, potem połączę ze sobą wszystkie te kabelki - to pewnie to nie będzie miało szansy zadziałać? W końcu jest to ponad 20 odcinków po ok. kilkanaście (w porywach do 30) metrów...

Czy moje obawy są słuszne? Jeśli tak, to czy jest jakieś w miarę proste rozwiązanie tego problemu? Sprawdzić jeszcze nie mam jak - czujniki dopiero kupię, a interfejs 1wire dopiero ma do mnie dotrzeć (taki:

formatting link
Pozdrawiam,

Reply to
Jacek Osiecki
Loading thread data ...

Jacek Osiecki pisze:

Tez chciałem, odpuściłem :)

Pomysł dobry tylko prawda jest taka ze mierzenie każdego pomieszczenia mija sie z celem. Lepiej znajdź jakieś pomieszczanie referencyjne i pomieszczenia różne np piwnice, strych i podobne bo umieszczanie czujnika w pokojach nie ma praktycznego zastosowania, no chyba ze sprzęgniesz to z elektrozaworami na grzejnikach.

widzę ze interfejs jest do komputera - czy komputer stoi przy centralce? RS232 średnio działa na długich odcinkach.

będzie działać, ja ma co prawda 4 ale w pokręconej topologii drzewa. Problem tylko taki, co ci z mierzenia temp w okolicy czujki :>

Toś zrobił biznes, na tym adapterku (który skalda sie raptem z 5 prostych elementów) pociągniesz max kilka sztuk bezproblemowo - apotem zaczną sie kłopoty ze znikaniem czujników lub raportowaniem błędów zasilania..

Reply to
Osadnik

Dnia Fri, 29 Jan 2010 14:51:15 +0100, Osadnik napisał(a):

Raczej z ciekawości niż z konieczności.

Na razie chcę zacząć z pomiarem temperatury, potem się pomyśli co dalej ;)

Tak, komputer bezpośrednio przy centralce.

Czujki są tuż pod sufitem - tak, wiem że to nie do końca optymalne ustawienie ale też różnice rzędu 1 stopnia nie przyczynią się do tragedii ;) Dodatkowo wsadzenie ds18s20 do czujki rozwiąże problem estetyki czujników - po prostu ich nie będzie widać :)

A co z nim jest nie tak? Jakieś propozycje co kupić (lub choćby zmontować, od biedy mogę spróbować ;) - szczyt moich możliwości to było zlutowanie COVOXa...

Pozdrawiam,

Reply to
Jacek Osiecki

Dnia Fri, 29 Jan 2010 14:51:15 +0100, Osadnik napisał(a):

A jeszcze jedno pytanie: jeśli by nie zadziałało, to zastanawiam się nad inną opcją: czujki mają doprowadzone napięcie 12V, więc przy każdej mógłbym spokojnie wsadzić stabilizator LM78L05 i dostarczyć do DS18S20 +5V (bo widzę że przyjmuje od 3,3 do 5,5V). Wyglądałoby to wtedy mniej więcej tak:

formatting link
Czy to miałoby szanse powodzenia w sytuacji gdyby jednak napięcie doprowadzone przez interfejs 1wire było zbyt niskie? Oczywiście domyślam się, że wtedy trzeba by było coś zmienić w interfejsie 1wire by nie przekazywał zasilania na linię danych...

Pozdrawiam,

Reply to
Jacek Osiecki

Jacek Osiecki pisze:

Tak, ja mam 1 Wire na 3 przewodach, +5V, Dane i GND.

Reply to
Osadnik

Jacek Osiecki pisze:

Dalej nie ma ;) serio.

to nie bedzie różnica 1*C a nawet i 5*C, będziesz miał wpływ murów na temperatury, wolny czas reakcji - zanim ciepło dotrze do czujki trochę czasu minie. Będzie to wszystko podłogą, 6cm od ściany i wtedy pomiar jest równy bez falowania od grzejników.

wejdź na kristech.eu i sie rozejrzyj, wiem drogawo ale przynajmniej solidnie.

Będzie problem z zasilaniem na tym adapterze z RS232 chyba ze przerobisz go na taki z zasilaniem zewnętrznym co skutkować bedzie wiesza dłubaniną niż to warte.

Reply to
Osadnik

Dnia Fri, 29 Jan 2010 15:47:16 +0100, Osadnik napisał(a):

Zobaczymy - w planach jest sporo różnych rzeczy, ale na razie będzie czysta zabawa z pomiarami temperatury. Tym bardziej, że np. ze względu na różne położenie względem stron świata różnice temperatur między pokojami są bardzo różne :)

Ale tak to ja czujek nie umieszczę - po prostu nie ma fizycznej możliwości. Temperatura w pomieszczeniach zmienia się powoli, więc też mnie to specjalnie nie boi - a co do wpływu murów to z reguły czujki są przy cienkich ścianach wewnętrznych. Zresztą... spróbuję i zobaczymy :)

Nawet nie wiem czego tam szukać :) Ale biorąc pod uwagę że robią systemy przemysłowe to pewnie ceny na tyle wysokie że nawet nie mam co sprawdzać.

Zobaczę co potrafi ten który kupiłem...

Pozdrawiam,

Reply to
Jacek Osiecki

Dnia Fri, 29 Jan 2010 15:42:32 +0100, Osadnik napisał(a):

Czy to by było lekarstwem na ów kiepski interfejs 1wire? A przy okazji - czy stabilizator 12V->5V nie będzie przypadkiem się grzał na tyle żeby poważnie zakłócić pomiar temperatury?

Pozdrawiam,

Reply to
Jacek Osiecki

prad pobierany przez ten chip jest mini mini to i grzanie bedzie mini ale na pewno chlodzic nie bedzie :-)

Zrob drzewo - po 3 zyly do kazdej czujki, daj pelne zasilanie a nie parasite power i powinno smigac. Ja mam 4 czujniki i jakies lacznie 30-40m w topologii drzewa i dziala, po kilku latach - raz na tydzien, pojawiaja sie piki np nagle odczyt 70C... to mozna programowo wywalic (anomalia od sredniej z ostatnich 2h np). Sa tez produkowane specjalne chipy przez Dallasa robiace za cos jakby switch

Reply to
Papkin

A czy pewny jesteś tych 4 przewodów? Bo za moich czasów montażysty a było to co prawda ponad 12 lat temu to do czujki używało się 6 przewodów

2 - zasilanie, 2- antysabotaż, 2 - sygnał
Reply to
pawelj

Mam doswiadczenia troche jak papkin. Od 3 lat w domu mam magistrale 1 wire trzy przewodowa :). Podpieta na tym interfejsie z rezystorkow i diod na rs-ie.

Od 3 lat dziala raczej dobrze. Czyli (mozna znalezc w archiwum) mialem chyba ze dwa razy kiedy cala magistrala zglupiala i czujniki sie nie pojawialy przy podpieciu do desktopa ale dzialaly bez problemu na laptopie. I padl mi tylko jeden czy dwa czujniki.

Moja struktura jest w postaci dlugiej linii okolo 50metrowej oplatajacej caly dom dookola i z tej linii mam odczepy po 1-3m prowadzace w konkretne miejsce. Dziala calosc juz tyle czasu i jest raczej calkiem sprawna.

Jesli moge zasugerowac to pusc sobie dookola domu magistrale, najlepiej strychem i powwiercaj sie do pomieszczen jesli chcesz miec mierzenie wszedzie. Jesli starcza ci ze dwa pomieszczenia i do tego pomiar temp zewnetrznej i powiedzmy grzania wody w bojlerze czy na kaloryferze (o ile sie da bo kaloryfer nie za cieply) to mozesz rozwazyc zrobienie magistrali w centralnej czesci domu z koncowym odcinkiem na zewnatrz.

Reply to
Lukasz Sczygiel

Dnia Fri, 29 Jan 2010 17:55:43 +0100, Papkin napisał(a):

Tak właśnie sobie pomyślałem że przecież równie dobrze mogę podłączyć stabilizator LM7805 (1A) przy samym zasilaczu i puścić już 5V do termometrów w czujkach. Do każdej czujki mam dwa wolne kable, a GND jest już puszczone.

No nic - kupiłem czujniki (tyle że DS18B20 - ale to tylko kwestia innej obsługi w programie) i zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Pozdrawiam,

Reply to
Jacek Osiecki

Dnia Sat, 30 Jan 2010 01:08:40 +0100, Lukasz Sczygiel napisał(a):

Rozumiem że chodzi o ten interfejs?

formatting link
Czy trzeba go modyfikować do działania w układzie z zewnętrznym zasilaniem?

Dom jest kilkupiętrowy, więc żaden strych mnie nie ratuje ;) Wiercenia też chcę uniknąć - raz przewiercałem się przez strop z ethernetem i 40cm wiertło nie wystarczyło a co było sprzątania... ;)

Założenie to właśnie minimalna inwazyjność.

Pozdrawiam,

Reply to
Jacek Osiecki

Dnia Fri, 29 Jan 2010 22:48:32 +0100, pawelj napisał(a):

"Mój" spec od alarmów stosuje jakiś trick z puszczaniem sabotażu przez kable sygnałowe... nie wiem do końca jak - ale pewnie się dowiem ;)

Pozdrawiam,

Reply to
Jacek Osiecki

Tak ten sam.

Tak. Jeden z przewodow (3A) trzeba podpiac do zasilania ale OIDP to zasilanie nie ma byc podlaczone do tego przewodu od strony interfejsu. Oczywiscie masa wspolna.

Nie jestem elektronikiem ale gdybym potrzebowal to pierwsza probe bym zrobil podpinajac do +5 w komputerze a sam interfejs tez do komputera.

No to masz zle zalozenia chcac wszystko obleciec ds-ami z takim interfejsem. Primo:

1wire ma miec strukture liniowa. Zadne choinki. To ze u mnie dziala nie znaczy ze u ciebie zadziala. Od biedy mozna dopuscic takie dyndajace kabelkijesli sa krotkie. Struktura gwiazdzista nie zadziala albo bedzie dzialac nieprzewidywalnie. Chodzi o to ze wszystkie DS-y musza slyszec to co nadaja wszystkie inne aby moc sie wpasowywac w szczeliny czasowe przy resecie szyny (pisze z glowy i nie oddam jej za wiarygodnosc tej informacji) Secundo: jesli nie uda ci sie obleciec domu jedna linia z grubego drutu (najlepiej nie poprzecinanego) to trzeba rozwazyc inna metodyke robienia pomiarow.

Sugerowal bym wtedy zbudowanie sobie paru scalaczkow z podpietymi ds-ami, ktore rs-em beda dane pomiarowe przesylac do jednego a ten jeden bedzie zapisywal to na karte SD. Jak bedziesz chcial dane sobie zanalizowac wystarczy zgasic calosc, wyjac karte zgrac zawartosc na komputerze i spowrotem umiescic w systemiku uruchamiajac go ponownie. Co prawda wyjdzie drozej i trzeba sie znac na mikrokontrolerach ale za to kaske zaoszczedzisz na pracujacym kompie.

Inna wersja jest tez taka ze stawiasz sobie kompa z kilkoma com-ami i podpinasz kilka takich interfejsow dla kazdego zakatka domu. Ale trzeba uwazac bo niektore dongle usb z rs-ami nie beda popawnie pracowac z takim interfejsem wiec ewentualnie trzeba by kupic dedykowane interfejsy 1wire na usb.

Czyli jesli ci choinka drutu nie wyjdzie licz sie z wyzszymi kosztami.

Reply to
Lukasz Sczygiel

W dniu 2010-01-30 19:50, Lukasz Sczygiel pisze:

Najlepszym w takim przypadku jest rozwiązanie gwiaździste - ale z oddzielnymi magistralami 1-wire, z których odgałęzienia będą już niewielkie. Z wykorzystaniem "huba" 1-wire takiego jak DS2482-800:

formatting link
Z tym scalakiem gada się przez I2C więc można bezproblemowo podpiąć do dowolnego peceta albo procka (i tu parametry czasowe transmisji nie są już krytyczne tak jak w samym interfejsie 1-wire).

Reply to
Adam Dybkowski

Dnia Sat, 30 Jan 2010 19:50:42 +0100, Lukasz Sczygiel napisał(a):

Ale czy nie trzeba modyfikować samego interfejsu - czyli tego co umieszczone we wtyczce RS232? Pytam się, bo przecież po "1-wire DATA" idzie też zasilanie...

Tak też zamierzam.

Poeksperymentuję - może ograniczę liczbę czujników, zobaczymy...

To odpada, chcę zrobić coś online...

Raczej myślałem o jakimś układzie (przekaźniku?), który po podłączeniu zasilania by zestawiał z jakąś częstotliwością (np. co dwie sekundy) połączenie między nóżką 1 i kolejnymi... Wtedy by to działało jak x układów 1-wire, każdy z jednym czujnikiem.

Komp będzie spełniał też inne funkcje, więc się nie zmarnuje. Zresztą to będzie Alix 1C, pobierający standardowo ok. 400mA w porywach do 1,5A...

To na pewno - pytanie tylko na ile wyższymi i czy mi się będzie chciało (póki co - chce mi się ;)

Pozdrawiam,

Reply to
Jacek Osiecki

Raczej nie. Bo: Mostkowanie pomiedzy 1 a 3 nozka robi sie w samym czujniku wiec puszczenie trzeciego kabla i podpiecie go do 3 nozki zamiast mostka nie zaingeruje w interfejs.

Kiedys mnie rajcowalo takie online mierzenie ale IMO to malo pozyteczne bez dodatkowej automatyki reagujacej na to co jest zmnierzone. U mnie istotne jest to jak zmieniala sie temperatura (a wlasciwie ich stosunki i opoznienia w zmianach) w trakcie zmian pogodowych i przed/po ociepleniach domu. Z tego wywnioskowywalem ile dany etap ocieplenia dal. I do tego mi wystarczaja odczyty offline. Ale oczywiscie jesli Tobie to potrzebne to zycze powodzenia i bezawaryjnej pracy.

Reply to
Lukasz Sczygiel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.