Wyświetlanie stacjonarnego obrazu na wielu minitorach LCD

Witam.

Poszukuję rozwiązania pozwalającego na wyświetlanie na wielu (kilka do kilkudziesięciu) monitorach LCD stacjonarnych obrazów a konkretniej plansz z tekstem. Na każdym monitorze może być inna plansza.

Sterowanie monitorami ma się odbywać z komputera PC. Obraz na pojedynczym monitorze ma być stały przez kilkanaście minut i ma się zmieniać na nowy po wysłaniu nowego obrazu z komputera.

Odległość najdalszego monitora od komputera może wynieść kilkadziesiąt metrów.

Bardzo proszę o sugestie i porady jak można by coś takiego rozwiązać.

Wiem że jest coś takiego jak multipleksery VGA ale nie wiem jak działają. W szczególności nie wiem czy pozwalają zatrzymać obraz na monitorach czy tylko powielają aktualne wejście.

Poza tym mam wątpliwości co do sensowności ciągnięcia wielometrowych wielożyłowych przewodów (takich jak do monitora). (Nie jestem elektronikiem ale coś mi intuicja podpowiada że to nie jest najlepsze rozwiązanie a może wręcz (np. ze względu na jakieś zakłócenia) nie da się tego zrobić.) Czy są jakieś urządzenia które mogą zapamiętać obraz przesłany np. przewodem antenowym i następnie wyświetlać go na monitorze aż do przesłania kolejnego ?.

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi nawet dotyczące nazw urządzeń których mam szukać.

Zastanawiałem się jeszcze na takim rozwiązaniem aby do monitorów podłączyć jakieś urządzenia które generują obraz same tylko na podstawie przesłanego tekstu. Ponieważ chodzi o plansze z tekstem możnaby właściwie na sztywno podzielić obszar monitora na linijki o kolorach tła i tekstu ustalonych z góry i wysyłać do sterownika tylko tekst w kodzie ASCII np. po RS-ie 485.Było by to chyba najprostsze rozwiązanie z punktu widzenia sterowania całością i jeśli chodzi o okablowanie. Czy znacie może Państwo jakieś urządzenia tego typu? Albo czy możecie Państwo określić w przybliżeniu koszty budowy takich sterowników?

Dziękuję Maciej Hehl

Reply to
Maciej Hehl
Loading thread data ...

Wylacznie powielaja.

Dobrze kombinujesz. Zrobilbym to dodajac takie urzadzenie. I tu tak:

- ile tego tekstu ma byc ? Bo jesli starczy 25 linii po 40 znakow to mozna skorzystac z gotowych telewizorow LCD i chipow od telegazety. A moze nawet gotowy TV z TG, zaprogramowany na stala strone [albo prosta przystawka udajaca pilota] i centralny nadajnik TG.

- dawniej byly urzadzenia zwane terminalami - tekst sie podsylalo RS232, one same wyswietlaly. Moze jeszcze sie takie znajda z LCD.

- mozna pomyslec o prostych komputerach klasy PC z monitorami LCD. Co maja wyswietlic to sie ethernetem czy inna siecia podesle. Pozostaje sie zdecydowac czy ma tam dzialac DOS, Windows, linux, czy jeszcze cos innego.

- LCD zazwyczaj jakis kontroler musi miec .. to az sie prosi od razu skorzystac z niego do wyswietlania zadanego tekstu. Czyli w praktyce - sami sobie budujemy komputer - co ma swoje wady [koszty] i zalety [koszty] :-)

J.

Reply to
J.F.

Monitor VGA to nie to samo co monitor TV. Raczej nie wydaje mi się aby udało się to zrobić z układu do telegazety.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

A bylo wymaganie ze monitory maja byc VGA ? Nie widzialem ..

J.

Reply to
J.F.

Primo (JF napisał) - nikt nie mówił, że ma być VGA. Secundo: Nie znam chipów od TG, możę da się timingi przestawić, żeby załapało się toto na częstotliwości VGA?

Reply to
Marek Lewandowski

Raczej nie. Siedzialem kiedys nad ktoryms Philipsem - w ogole nie bylo to programowane. Z tym ze on sie synchronizowal do sygnalu zewnetrznego, kwarc moze daloby sie podwoic, horyzontalnie moze by te 31kHz wyciagnal .. ciekawe czy by dal sie przymusic do 640 linii bez przeplotu .. A moze przeplot wlaczyc w sygnale ... o ile sie da :-)

Sa gdzies jeszcze do nabycia karty VGA ISA ? Bo sterowanie ISA to wzglednie proste, mozna by dac na jakims prostym procku ..

J.

Reply to
J.F.

no o coś takiego mi chodziło... W sumie to taktowanie nie jest kosmiczne, dwa razy przetaktować by się może dało...

Ale monitor powinien pojechać z przeplotem...

złomowisko chyba raczej :/ To już raczej wziąć jakiegoś szybkiego proca i generować ten sygnał w locie...

Reply to
Marek Lewandowski

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

25 lini po 40 znaków napewno starczy. Tak właściwie to myślałem o kilku linijkach po kilkanaście znaków. Może wytłumaczę się dlaczego kombinuję z ekranami LCD W zasadzie wystarczyłyby tablice swietlne. 3 linie po 12-16 znaków. Ale najlepsza cena jaką udało mi się uzyskać pertraktując z firmami wykonującymi takie tablice wyniosła ponad 1000 złotych netto za 3 wiersze po 12 znaków zrealizowane na matrycach diodowych i to przy dużym zamówiniu. A na blokach wielosegmentowych wychodziło jeszcze drożej. Skoro dzisiaj można kupić 15'' monitor LCD za 1200 brutto albo i taniej, a ceny spadają to pomyślałem sobie że może jest to rozwiązanie na przyszłość.

No proszę - "terminal". Tego słowa mi brakowało. Poszukam czegoś, dzięki.

Pozostaje

Zależy mi na tym żeby to było małe i tanie :) Najlepiej jakby dało się zamknąc w zgrabną obudowę z monitorem i podwiesić.

praktyce

zalety

No waśnie. Generowanie sygnału VGA czy teletekstu mnie też wydaje się drogą troszkę na około. Ale wolałbym skorzystać z gotowych dostępnych urządzeń niż produkować samemu terminale.

Reply to
Maciej Hehl

A duze to ma byc ? Bo male wymiarowo wyswietlacze nie sa drogie taki np 4 linie po 16 znakow

formatting link
formatting link
Kwestia tylko czy to ma byc czytelne z pol metra, 2m, 10m ?

Tak sie zastanawiam czy do kas fiskalnych tego nie robia - dodatkowy wyswietlacz ..

J.

Reply to
J.F.

Raczej z 10 m Tak gdzieś 3 -5 cm wysokość znaków i kontrastowe kolory np żółte litery na czarnym tle

Pozdrawiam Maciej Hehl

Reply to
Maciej Hehl

Czyzby plan odjazdow/przyjazdow? Lub wyniki zakladow w jakim totalizatorze :) Jesli to nie musza byc monitory VGA moze warto sie rozejrzec za jakimis starymi komputerkami 8bit (na ebay chociazby) i jako wyjscia uzyc telewizorow? Ew. mozesz sprobowac poszukac chipa generujce VGA - jakies sa jeszcze produkowane (w firmie ktorej pracuje wciaz jeszcze takich uzywaja - jak chcesz sprawdze typ) GRG

Reply to
Gregor

Wydaje mi sie ze najtaniej bedzie to zrobic bezposrednio syntezujac sygnal wideo przy kazdym z monitorow przez jakis tani mikrokontroler np PIC czy AVR. Spiac wszystko po RS-ie, najlepiej 485 ale niekoniecznie i podac zasilanie z jednego zasilacza tym samym przewodem co transmisja. Wsadzic w pudelko, napisac program na kontroler i PC-ta i juz. Koszt wykonania pojedynczego terminala (sprzetu) powinien wyjsc ok. 40-50 zl przy parunastu sztukach + oczywiscie koszty napisania oprogramowania : sadze ze na spokojnie potrzeba na wszystko jakis tydzen pracy.

Pewnie duzo pomocnych rozwiazan mozna znalezc w necie, np. :

formatting link
pozdrawiam.

Reply to
Andrzej Sarbinowski

Bedzie problem z kolorem, o ile nie zastosujesz dodatkowego kodera PAL'u. Alternatywnym rozwiazaniem jest wykorzystanie scalaka telegazety (SAAcośtam), który wytworzy stabilny obraz (koder PALu też potrzebny) o łatwo zmienialnej zawartości.

Reply to
Adam Dybkowski
Reply to
Andrzej Sarbinowski

totalizatorze :)

Coś w tym stylu :)

telewizorow?

jeszcze produkowane

Niestety telewizory są zbyt nieporęczne. To ma być lekkie i dac się podwiesić. Poza tym trzeba to zrobić na nowych elementach które są dostępne w dużych ilościach. (na wszelki wypadek w kazdym razie to nie ma być jednorazowa instalacja do prywatnego garażu)

Ale dzięki za sugestie. Inoformacja o chipach generujących VGA może się bardzo przydać Byłbym wdzięczny.

Dzięki Maciej Hehl

Reply to
Maciej Hehl

Dziękuję. Poszukam czegoś o generowaniu sygnału VGA.

Pozdrawiam Maciej Hehl

Reply to
Maciej Hehl

Użytkownik "Maciej Hehl" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:cmcte0$ism$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Jeszcze jest projekt testera monitorów VGA, zdaje się na jakimś PIC-u. Generuje parę obrazów, w różnych rozdzielczościach, całość nie jest też specjalnie droga. Niestety na szybko linków nie pamiętam, ale może ktoś poda.

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.