PFC za trafem sieciowym

Hej jest sobie urzadzonko wyposazone w duze akumulatory 48V i trafo 600W 2x32V. trafo sieciowe jest tak czy inaczej w ukladzie i nie ma opcji zastapic go zasialczem impulsowym. No i podczas ladowania akumulatorow chcialbym uzyc w/w trafa. Jednakze jak rozwiazac problem korekcji wspolczynnika mocy?

rozwiazanie 1: za trafem i prostownikiem daje dlawik oraz filtr dolnoprzepustowy, dalej regulator impulsowy pradu ladowania na ok 10A podbijajacy mi z ok 40 na 48V i ograniczajacy prad i napiecie ladowania. Dlawik robi za pasywne PFC.

rozwiazanie 2. Daje korektor wspolczynnika mocy, np na NCP1650 w trybie CCM, od razu zalatwia mi PFC , podbijanie napiecia trafa oraz kontrole ladowania AKU.

rozwiazanie 3: dodaje dodatkwoe uzwojenie do trafa tak ,by aku byly ladowane jak w zwyklym, samochodowym prostowniku i ladowanie zalatwiam wlacz/wylacz.

Najbardziej podoba mi sie rozwiazanie 2. Za to 3-cie jest najprostsze natomiast 1-sze ma namiastke PFC oraz pewnie bedzie latwiejszedo uruchomienia. Nie mam doswiadczenia z aktywnym PFC...

Pytanie - jakim sposobem np prostowniki akumulatorow wyposazone tylko w trafo i 2 diody sa dopuszczone do sprzedazy? przeciez prad przez nie pobierany jest daleki od sinusa A moze sie myle? transformator moze poprawiac PF?

Reply to
Greg(G.Kasprowicz
Loading thread data ...

[...]

Najelegantsze rozwiązanie.

[...]

PFC obowiązuje w pewnym zakresie mocy (bodaj 70W - 2 kW) oraz nie na wszystkie urządzenia.

Niezbyt.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Greg(G.Kasprowicz
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Wiele z nich wiecej nie ma.

Jeszcze jedna mozliwosc .. badan dokonac bez podlaczonego aku :-) Albo z naladowanym :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.