paśmie wifi

Podejrzewam, że coś mi strasznie sieje po domu. Tzn. niekoniecznie w domu ale dom obrywa. Na 5GHz potarfię mieć osiągi w granicach

20Mbit/s. Gdzie bym nie stał, to sygnał jest na poziomie -57-61dBm. Mam różne AP, które formalnie wyciągają pod 900Mbit/s a jak dotąd rekord tojakieś 300.

Czy jest jakieś proste lub niedrogie urządzenie, którym możnaby sprawdzić jak mocno nasrane jest np. w paśmie 5GHz? Ponownie, nie mówię o zajętości konkretnych kanałów, a też o ewentualnych innych niż wifi źródłach.

Reply to
Marcin Debowski
Loading thread data ...

Jeśli "Wifi analyzer" na telefonie to za mało, to zostaje ci tylko analizator widma. Takie które działają do 6GHz nawet w chińskim wykonaniu nie są zbyt tanie. Do tego trzeba jeszcze dokupić jakąś sensowną antenę.

formatting link

Reply to
Zbych

W jakiej technologi pracuje AP i w jakiej technologii pracuje urządzenie, na którym testujesz? 900Mbit to predkość teoretyczna i do uzuskania na pojedynczym linku (kanału) to 500Mbps. Większe prędkości uzyskuje się poprzez łączenie transmisji na kilku kanałach (MIMO, MU-MIMO)

Do przeskanowania sieci wifi możesz uzyc aplikacji - np Wifi analyzer na Android ale pokaże Ci tylko urządzenia Wifi.

c.

Reply to
Cezar

Testuję z laptopa z Qualcomm Atheros QCA6174 802.11ac

Jeden AP to UAP-AC-M (ten daje bardzo złe osiągi, 150-170 to rekord)

formatting link
Drugi AP to Mikrotik cAP ac (ten w porywach do 300)
formatting link
Mam też trzeci, który dostałem od dostawcy Internetu, w środku siedzi zdaje się coś co się zwie Arcadyan AC1200, i ten też obecnie wyciąga jakieś 310-320. OIDP, ze 2 lata temu wyciągał w porywach powyżej 600.

Używam LinSSID pod Linuxem.

Reply to
Marcin Debowski

Trochę faktycznie drogo jak na doraźne sprawdzenie. W dodatku te, które dochodzą do 5GHz są droższe.

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 2021-06-30 o 10:04, Marcin Debowski pisze:

Kilku sąsiadów też ma takie podejrzenia.

Reply to
t-1

W sumie to dziwne, że narzekają na pasmo 5 GHz, a nie na powszechnie zapychane 2,4 GHz.

Ktoś ostatnio pisał, że trafo z zakładu energetycznego siało mu zakłóceniami.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

środa, 30 czerwca 2021 o 13:51:06 UTC+2 ąćęłńóśźż napisał(a):

Pewnie na 2,4GHz tak zapchane, że nawet nie próbują, czy łączność działa ;>

Albo spróbowali i wynieśli się na 5GHz - nie zważając na koszty. No i na 5GHz mają napisane 900Mbps, a na 2,4GHz "tylko" 300Mbps. "Popowiększali się i w d4 się poprzewracało". Niby śmichu-chichu, ale sprawa w dobie "pracy zdalnej" może być poważna. Na szczęście mam w chałupie okablowanie strukturalne, co prawda te gniazda ze skrętkami kretyńsko w pokojach poumieszczane, ale zawsze to o wiele mniej kabli do ciągnięcia, bo tylko w ramach pokoju, a korytarze są najgorsze. Trzeba będzie w końcu przetestować, czy to w ogóle dobrze jest zrobione. Pamiętam instalacje do kablówki, jakie tata robił na Tarchominie (tutaj miałem całe spectrum zakłóceń, bo nie starczyło koncentryka - albo może kluczowe było "pod dywanem" - i kawałek pod dywanem szedł parą symetryczną - to chyba było 600Ohm) (telefon też trzeba było sobie samemu od kuśmyta - wystającego ze ściany nad drzwiami wejściowymi do mieszkania - do aparatu w pokoju pociągnąć) i na Bródnie na piętro... Oglądałem na karcie telewizyjnej na BT848 na PC ;> Program pod Linuxa sam napisałem ;> I nawet obraz ze Spectrum dawało się oglądać...

Reply to
Dawid Rutkowski

środa, 30 czerwca 2021 o 03:04:30 UTC-5 Marcin Debowski napisał(a):

Jest jedno darmowe. Bezpieczniki sie nazywa. Zalozenie jest takie ze zrodlo zaklocen jest w Twoim władaniu wiec jak je zgasisz to przestanie siać a transfery wifi sie podniosa. Jesli jest poza Twoim zasiegiem to nawet jak wytriangulujesz gdzie jest to i tak wiele nie zdzialasz.

A jak chcesz tak badac to starczy wiekszy kawalek blachy zeby sprawdzic skad ci zaklocenia sie pojawiaja. Ale nieco potanczyc z routerem by trzeba (starczy laptop i sam AP sobie nieco ponosic po domu a na telefonie sprawdzac osiagi).

Reply to
ptoki

Mam podejrzenie ze tyle po prostu wyciagaja i to nie jest wina zaklocen. Wez je gdzies na bok, na łąkę, podepnij jakies zrodlo transferu (scp czy inny http) i potestuj tam. Potem zrob probe w domu z minimalna iloscia aktywnych urzadzen wogole. I testuj po jednym.

Obstawiam ze albo sciany maja duze tlumienie albo one nawzajem sobie przeszkadzaja albo masz jakis telefon ktory wybija te AP-ki z szybkiego polaczenia. No i posprawdzaj czy sie przypadkiem jakis tryb wifi nie przekonfigurowal.

Jesli to juz zrobiles to szukanie triangulacyjne bedzie trudne, Moze kawalek blachy robiacy jako cien ci jakies wskazowki przyniesie...

Daj znac co wynalazles.

Reply to
ptoki

Może i ma, ale generalnie skaner nie pokazuje jakiegoś tłumu w 5GHz. Poza tym, 5GHz ma słabszą przenikalność niż 2.4GHz, więc ich sygnał tak bardzo bruździć nie powinien.

Ale mam pewne podjerzenia. W odległości mniejszej niż kilometr jest stacja radarowa. Nie wiem co to za radar, ale widzę go z mieszkania. Się kręci. Budynek wysoki, a fasada budynku to jest taka kratownica z elementów aluminiowych włączając w to ramy okien itp. Niby to wszystko powinno być uziemione, ale są różne cyrki nie tylko z wifi. Np. fizycznym kablem - cat5e utp, przechodzącym przez te ramy nie da rady pociągnąć więcej niż 100Mbit/s przy długości kabla ca 10-20m.

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 30.06.2021 o 15:34, ptoki pisze:

jeżeli tak, to ewidentnie wygląda na zakłócenia. Rozumiem, że szerokość pasma ustawiona maksymalna i urządzenie jest w tym samym miejscu, a w pomieszczeniu nic się nie zmieniło? Nie wiem czy to pomoże, ale chyba wszystkie urządzenia ubiquity (przynajmniej te do transmisji na zewnątrz - z najtańszych jakie używałem, to Nanostation M5, ale może są tańsze) mają wbudowany spectrum analyzer:

formatting link
że to Ci się przyda?

Do testowania prędkości polecam iperf

Z mojego niewielkiego doświadczenia w linkach na zewnątrz, wybranie dobrych częstotliwości 'z palca' jest znacznie lepsze niż powierzenie tego pracy AUTO w AP. W bardziej zajętych lokalizacjach raz w roku trzeba zmienić częstotliwości, bo dane pasmo jest już za bardzo zakłócone (mimo, że wybierasz trzy- na zapas ;). Przy małych odległościach trzeba zmniejszyć moc Ale do naszych potrzeb więcej niż 300mbps nigdy nie było potrzebne (raczej powyżej 100mbps to max w użyciu w najgorszym punkcie) - za to najdłuższy (prawie 10km, z dachu wieżowca 'patrzy' pod mostem na dach innego wieżowca) link wyciąga właśnie w okolicach 300mbps.

Reply to
ddddddddddddd

Troche to brzmi jak homeopatia choc nie wykluczam i takiego scenariusza.

Czemu tak brzmi? Ano dlatego ze czestotliwosci radarowe jak i wifi sa dosyc mocno tlumione/odbijane. No i trudno aby w kablach ethernetowych ten radar duzo wzbudzal. Ale nie mowie ze niemozliwe jest aby to nie mialo zwiazku.

Tak czy inaczej polecam zrobienie testow jak pisalem wyzej. Jak to winny jest radar to nadal mamy sytuacje gdzie jest to poza Twoja kontrola i najpierw trzeba wykluczyc cokolwiek na co jednak masz wplyw.

Zorganizuj troche blachy/siatki i obadaj czy jakkolwiek jestes w stanie wybadac z ktorego kierunku takie zaklocenia sie pojawiaja.

Wifi jest dosyc odporne na zaklocenia a jak ten radar wam blyska to i po transferze bedzie widac okresowe spadki bo nawet jak sie wifi zestawi z mniejsza predkoscia to nadal zaklocenia beda i cykliczny spadek transferu bedzie widoczny.

No i mozesz wymusic w laptopie i AP-ku wyzsza predkosc recznie. Wtedy takie spadki transferu beda widoczne wyrazniej.

Reply to
ptoki

Tym bardziej, że to skrętka symetryczna. Jakby co można spróbować FTP czy nawet STP.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

Zgadza się, ale tu wspomnianą ramę traktowałbym jak antenę, czyli mamy kabel idący de facto przez antenę. Nie ma gdzie tłumić, jest gdzie (potencjalnie) wzmacniać.

Też się zgadza. Z wyjściem na pole będzie u mnie problem, ale mogę zabrać klaptopa i AP do pracy i tam posprawdzać. W sumie dobry pomysł.

Jak wymusić ręcznie?

Reply to
Marcin Debowski

Dzięki za info. Niestety wygląda, że mają to wyłącznie "airmax", czyli dość wąska grupa ich produktów.

Weryfikowałem dane iperf'em i pokazuje to samo.

Reply to
Marcin Debowski

W windzie jest zestaw opcji w urzadzeniu karty sieciowej. Tam gdzie w XP sie zmienialo sterownik jest zakladka i tam powinny byc opcje dotyczace predkosci linku. Jak sterownik uczciwy to poza auto beda tez odpowiednie predkosci a sam sterownik to ustawienie uszanuje i na sztywno ustawi.

W linuxie to bedzie cos w desen: iwconfig wlan0 rate 24M liste rates mozna znalezc za pomoca polecenia iw phy oba jako root raczej...

W AP-ku tez jest szansa na takie ustawienie ale najczesciej jest tylko b/g/n itp a predkosc AP sobie negocjuje z klientem.

Ja bym ustawil na nieco wiecej niz normalnie sie negocjuje i puscil transfer czegos na pare minut i patrzyl czy cyklicznie sie cos z szybkoscia dzieje. Ale musisz sobie probkowanie dosyc wysoko ustawic, bo te opady beda ponizej pol sekundy jesli to radar.

Reply to
ptoki

W dniu 01.07.2021 o 01:22, Marcin Debowski pisze:

Część kanałów pasma 5 GHz pokrywa się z pasmem używanym przez radary. Może być tak, że AP te kanały wyłączył po wykryciu radaru i teraz nie masz dostatecznej ilości kanałów by je zagregować i używać szybszego transferu.

Mi się kiedyś niestety udało kupić jakieś AP od TPLinka co miał w kosmos transfer na pudelku wypisany a się okazało że obsługują tylko kilka kanałów z pasma 5GHz i wszystkie te kanały muszą być wolne by ten transfer był, a ja kupiłem cztery takie AP i one same siebie zablokowały, takiej kaszany to nigdy w życiu nie widziałem....

Reply to
Andrzej W.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.