parallel-serial-parallel converter LCD ?

Poszukuję jakiegoś gotowca, który mi zamieni równoległą komunikację od MCU do LCD graficznego (prosty 128x64 mono) sterowanego równolegle 8 bitów danych + 6 sterujących - na szeregową - i z powrotem do LCD.

Odległość 10cm. Nie wiem jakie są częstotliwości, ale chyba nie za duże bo to atmega 2561 na zegarze 14.7Mhz.

Wszystko leci chyba jednokierunkowo - od MCU do LCD.

Ktoś zna coś prostego gotowego - znaczy jakiś zestaw cipów do serializacji/deserializacji ?

Żeby nie trzeba było ingerować w soft w MCU. Znaczy nie mogę brać z MCU żadnych dodatkowych zegarów czy sterowania.

Hm ?

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

wtorek, 28 listopada 2023 o 04:12:36 UTC+1 sundayman napisał(a):

Hm, na 10cm warto? Musi być bardzo specyficzny powód. Ciekawym. A ten wyświetlacz to z jakim chipem? Bo niby taki prosty, a linii sterowania ma dużawo - aż 6 - co to za sygnały? Taki T6963C obok 8 linii danych ma tylko 4 sterujące - /CS, /RD, /WR i C/D - a jak się uprzesz to można /CS na stałe do masy, jeśli z linii danych, RD, WE oraz C/D (to takie A0) nie korzystają inne urządzenia.

No i tak "chyba jednokierunkowo" to może nie być, co utrudnia do kwadratu. W T6963C też można sobie zrobić jednokierunkowo, ale jest wolniej, więc zwykle jest zrobione dwukierunkowo. Przecież nawet w HD44800U koszernie powinno być dwukierunkowo - choć oczywiście nikt tak nie robi.

Jakiś taki graficzny mono 128*64 chyba miałem, na jakimś dziwnym chipie (innym niż T6963C, nazwa chyba na K, charakteryzował się tym, że wrzucane bajty wyświetlał pionowo, a nie poziomo - ale jakiś graficzny HD, na którym też miałem mono 240*64, a może nawet 256*64 - też tak miał - bo "największy" z T6963C mam 240*128, choć zapewne nie byłoby problemu, by zrobić 256*coś - bardziej chodzi o układy sterujące bezpośrednio ciekłym kryształem, mające po 80 wyjść), ale nie pamiętam aż 6 linii sterowania.

Zaproponowałbym hybrydę - wcisnąć linie danych w serial, ale po pierwsze nie musi być "chyba jednokierunkowo", a po drugie skądś by trzeba było wytrzasnąć 8 razy szybszy sygnał niż jakiś tam CLK w sterowaniu - a do tego nie sądzę, że w ogóle będzie tam jakiś CLK, raczej miganie WR robi "zegar", a jak jeszcze dojdzie miganie RD to już w ogóle mogiłka - żadne chipy tego nie udźwigną oprócz dwóch mikrokontrolerów z wyrzeźbionym w krwawym pocie oprogramowaniem - dobrze, że choć I2C lub SPI sprzętowego, a może nawet UARTa, można użyć do części serial. Powinny styknąć nawet dwa ATtiny2313.

Reply to
Dawid Rutkowski

No to wiadomo. Ale myślałem, że jest coś "dedykowanego" bardziej. Rejestr to trzeba jakoś taktować, żeby wpisać itp. To komplikuje.

Reply to
sundayman

Jak to w życiu. Wyjaśnię, choć to przydługie będzie. Mam 3 PCB : jedna robi za front ( są do niej mocowane przyciski ). Na niej jest drugie PCB z wyświetlaczem i procesorem. Potem jest trzecie PCB gdzie jest reszta zabawki ( i drugi MCU do innych celów ).

Chcę wymienić PCB "front" na klawiaturę dotykową, więc dałbym tam wyświetlacz a procesor przerzucił na trzecie PCB, przy okazji usuwając ten drugi.

Czyli z 3 płytek robią mi się dwie. Żeby nie ciągnąć wielopinowej taśmy to chciałbym mieć wyświetlacz nie równolegle a szeregowo. Można oczywiście dać wyświetlacz z SPI i po sprawie.

No ale mam zapas tych wyświetlaczy, bo ich używam od dawna. Jak ich nie użyję to parę tysi w plecy. Trochę szkoda. Czyli potrzebne mi takie rozwiązanie "tymczasowe" póki ich nie zużyję. A jednocześnie proste w zastosowaniu żeby nie walczyć niepotrzebnie bo potem i tak mnie czeka kolejna modyfikacja większa. Poza tym mając taką "kombinację" mogę to zrobić tak, żeby ewentualnie móc użyć takiego LCD jaki będę mógł kupić. Bo nie zawsze są.

Normalny że tak powiem. RG12864A-FHC-V na NT7108 z TME. Tam pewnie R/W można dać na stałe ale to w sumie niewiele zmienia. Tak czy owak będzie kilkanaście linii.

Kurczę, nie wiem jak jest. Idę sprawdzić za chwilę. No ale zakładam że w jedną stronę. Jak nie to cała dyskusja bez sensu, bo to już za duża walka by była.

No właśnie. Też o tym myślałem, ale ja sobie chciałem uprościć a nie dodać :) samo MCU to drobiazg, program też można zrobić tak, żeby po wlutowaniu sobie poznał czy on nadaje czy odbiera i mieć jeden program na oba. Ale nie podobuje mi się konieczność programowania kolejnego MCU. No i to jest w ogóle nieeleganckie jakieś...

Poza tym jestem na etapie zmniejszania ilości MCU - teraz są 2 a chcę zostawić 1. A tak sobie zrobię że będą 3. No panie logiki żadnej.

Reply to
sundayman

Sprawdziłem. Faktycznie R/W jest w użyciu i ustawienie go na stałe na L powoduje, że nie działa. Znaczy rzeczywiście dwukierunkowo. No jestem zaskoczony. Po wuj w takim LCD jest taka komplikacja ? Powinno się chyba zapisywać dane i tyle.

Tak że duda blada i temat się sam rozwiązał z wynikiem negatywnym i chuj bombki strzelił.

Reply to
sundayman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.