Panele słoneczne

Pan Zbyszek napisał:

Czyli co, określanie wartości cosinusa metodą doświadczalną? Interesujący pomysł. Idealnoś paneli nie ma tu większego znaczenia. Chodzi o to, że z samej trygonometrii wynika, że kilkustopniowa odchyłka od prostopadłości padania promieni słonecznych nie ma praktycznego znaczenia. Kilkanaście stopni w zasadzie też. Godzina, to oczywiście 15°.

Znane są (przynajmniej z teorii) panele, w których zastosowano mikrosoczewki, mikrolustra lub wymyślne ukształtowanie powierzchni czynnej. Ma to na celu albo powiększenie powierzchni "zgarniania słońca" względem aktywnej powierzchni fotoogniwa, albo polepszenie cosinusoidalnej charakterystyki kątowej. Ale to już trochę inna historia.

Reply to
Jarosław Sokołowski
Loading thread data ...

Witam

Wojciech Frybyśu napisał(a) :

Do mojego pierwszego postu wkradł się (skąd?) błąd. Nie uzyskasz

192Wh, tylko (20Wx0.56) x10h = 112Wh, czyli 0.112kWh Będzie trochę więcej, jak podłączysz się bezpośrednio do 12V akumulatora. A i niewykluczone, że jeszcze więcej, jak byś oglądał TV w środku dnia. Może nawet i 100% sprawności. Karkołomnym dla mnie zadaniem byłoby przeliczenie, czy tylko sprawdzenie doświadczalne ile i czy są jakieś straty mocy na ładowaniu akumulatora w momencie, kiedy służy on tylko jako bufor, coś a'la kondensator, do stabilizacji napięcia pochodzącego z panelu, w momencie gdy na bieżąco pobieramy z panelu energię. Choćby do takiej lodówki tylko.

Acha, zakładamy, że ten regulator z kompletu pobiera znikomą moc.

Niemniej, wolałbym wpakować większe pieniądze i mieć większy panel. Skoro to na bzdety typu TV czy lodówka, to chyba stać Cię na trochę większy kaprys z większym panelem. Tak - kaprys.Nie są to niezbędne rzeczy w buszu. Już prędzej telefon, CB, ewentualnie oświetlenie, laptop. Gdzieś na Alledrogo były i 115W panele, bez regulatora i akumulatora, za ok. 1000zł. Kwestia wymiarów i wagi.

Reply to
Zbynek Ltd.

Jarosław Sokołowski napisał(a) :

Otóż i trafiłeś w sedno.

Przy odchyłkach +-5 stopni może być i 99% mocy, jednakże przy

+-10 już tylko 70.
Reply to
Zbynek Ltd.

Pan Zbyszek napisał:

Przyznam, że *w praktyce* takich nie spotkałem. Te masowo stosowanie niebieskie płytki krzemowe takie nie są. Czerwone polikrystaliczne na szkle tym bardziej.

Ponadto dość trudno mi uwierzyć w spadek aż do 70% już przy odchyłce o 10°. Tylko około połowa mocy (różnie dla różnych długości fal) pochodzi wprost ze słońca. Reszta jest równomiernie rozproszona z całej półsfery nieba.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Zbynek Ltd. pisze:

Czyli jednak trzeba będzie kupic jden panel i sprawdzić jak to się zachowuje w realu. ;( To troszkę mnie zasmuciliście.

Reply to
invalid unparseable

Widzisz, problem w tym, ze temat nie jest prosty i jesli nie ma to byc zabawka, to ostatecznej decyzji nie podejmowalbym na podstawie paru odpowiedzi na grupie dyskusyjnej, czesto udzielonych przez niezbyt kompetentne osoby, jak nizej podpisany. ;) Moze warto pomyslec nad polaczeniem paneli z agregatem, dobrac odpowiedni sterownik i akumulatory, a urzadzenia zasilac tak, by zminimalizowac straty - czyli np. TV LCD, komputer czy CB zasilic bezposrednio z akumulatorow (albo za pomoca odpowiedniej przetwornicy, ale bez wytwarzania 230V - zawsze to jakies straty). Zwykly laptop wymienic na jakiegos netbooka w stylu EEE PC (obnizysz pobor pradu do kilku W), dobrac dobre jakosciowo swietlowki, ktore nie musza rozgrzewac sie przez 5 minut by osiagnac nominalna jasnosc... i pamietaj o radiu na korbke i latarkach na dynamo. ;) Pamietaj, ze istotna jest tez temperatura - ekstremalne warunki moga zmniejszyc pojemnosc i zywotnosc aku.

k,

Reply to
KILu

Zbynek Ltd. pisze:

Przepraszam, ale nie odpowiedziałeś, czy dobrze policzyłem? I czy wynik o większym panelu jest prawidłowy?

No właśnie analizując tu okazuje się że chyba tak. Z tego co zrozumiałem producent mówi, że sam sobie skręcam więc dostęp by był. A zawsze coś się da urwać. Choćby pare Amper.

No właśnie mam na to ograniczony budżet. Tak do 1000-1500zł. A zastosowania są raczej przyziemne. Lodówka jest szpitalna ;-) nie na zywność. Tam mało kto żywność przechowuje. TV to jakas orientacyjna informacja a nie wymóg. CB na pewno, nagłośnienie,oświetlenie, laptop.

Jesli już bede pewnien moich obliczeń spróbuje kupic i przetestowac w realu co mi się udało. Na razie nie wiem co będzie potrzebniejsze. Akumulator czy panel.

Reply to
invalid unparseable

Jarosław Sokołowski napisał(a) :

Strzelam z tymi procentami. Po prostu interesowało mnie czy będzie duży spadek po odchyleniu od prostopadłości. Testowane panele zwijane, które zawierają coś jakby układ soczewkowania, oraz sztywne także z Soltecu, których teraz nie widzę w ofercie. Takie zalane epoksydem.

Reply to
Zbynek Ltd.

Pan Wojciech Frybyśu napisał:

A nie może być taka na propan-dupan z butli? W każdej przyczepie kempingowej taką montują, to się raczej sprawdza.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Zbyszek napisał:

Skoro nie widać oferty, to se nie popatrzę i zdania na ich temat nie mam. Ale zwykła płaska płytka musi mieć charakterystykę cosinusoidalną, praw fizyki pan nie zmienisz. Natomiast co do tych soczewek, to mogą pełnić rolę dwojaką -- skupiać albo rozpraszać. Mądrzej by było w takim przenośnym turystycznym generatorku prądu zastosować rozpraszające, które zrobią ten cosinus bardziej rozdęty, a nie wyostrzony. Tak, by panel rzucony gdzieś niedbale na słońce bez przejmowania się o kierunki, zawsze dawał jakiś w miarę sensowny prąd, niekoniecznie największy. Ale jak to Chińczyk zrobił, tego nie wiem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Wojciech Frybyśu napisał(a) :

Źle, bo to z sekcji Prąd, powinno wyglądać (wg moich szacunkowych obliczeń):

10h x 11,2W = 0.112kWh Tyle uzyskasz z panelu 20W po przetworzeniu na wyjściu z przetwornicy 230V. Czyli 2 razy za mało, skoro potrzebujesz 0,2kWh.

Nie rozumiem. Jeśli chodzi o te 115W, to byłoby 0,644 kWh. Zakładając, że przez te 10h uzyskasz pełne i prostopadłe nasłonecznienie.

Znaczy się nie na piwo :-) Na leki? To powinna chodzić 24h/dobę? Cienko widzę pozostały sprzęt. Pobór mocy lodówek na 12V czy innych przenośnych znajdziesz na Goglach. Moja domowa, taka na 130cm wysokości pobiera 1,5kWh na dobę. Nowoczesne może 1kWh/d. Tylko nie pomyl "lodówki" samochodowej z lodówką samochodową :-) Ta pierwsza to może być tylko chłodziarka, schładzająca np. o 15 stopni względem temp. zewnętrznej. Czyli z +35 zrobi w środku +20 :-)

Tani agregat prądotwórczy kupisz za ok 320 zł. Np ten:

formatting link
650W. Ma wyjście do ładowania akumulatora 12V - zaleta! Na pełnym 4,5 litrowym zbiorniku popracuje ok. 5 godzin. Waga - 18kg

Wady

- hałas, jak 150. Nie, nie decybeli :-)

- przebieg napięcia wcale nie musi być sinusoidą

Co do hałasu, to aż mi szczęka opadła. Zwykle te tanie mają ok.

95dB. Jeśli to prawda, że podają 60dB, to brałbym z pocałowaniem ręki. Ale... wszystko zależy od metod pomiarowych. Zbyt duża różnica względem pozostałych tanich.
Reply to
Zbynek Ltd.

Jarosław Sokołowski napisał(a) :

O przepraszam, nie Chińczyk, tylko Amerykanin. Fakt, że może chińskiego pochodzenia, ale jednak Amerykanin :-)

Reply to
Zbynek Ltd.

Zbynek Ltd. pisze:

Co do zasady policzyłem dobrze. To juz coś wiem.

Ale ja podałem panel 30W i przyjąłem 50% strat. Czyli 15W*10h=0.15kWh

Czyli juz wiem, że na razie plan minimum. Jest prąd na cb+komputer+lampka+radio cb i komp raczej krótko.

No właśnie to znów mnie zniecheciłes do paneli ;-) A tu ważne dla mnie. Czy moge tym zasilic akumulator? Bo prad mi jest potrzebny mały ale długo.

jeśli mam panel 30W (sprawność 50%) To mam 0.15kWh Jeśli bym ten prąd rozłożył. Powiedzmy 1h dziennie

650W*1h=0.65kWh

To wygląda na to, że mi nic więcej nie trzeba do szczęścia. Taniej, więcej prądu. A benzyny nie az tak wiele. 30l na miesiąc da się przeżyć.

No to jest problem. Ale może 1h przeżyją jakoś? Niestety najgorsze są te nowoczesne budy. Albo beton (w nocy woda zamarza, w dzień piekarnik) o blaszanym dachu nie wspomnę. Ale to już inna historia.

Reply to
invalid unparseable

Wojciech Frybyśu napisał(a) :

Nie wiem, skąd mi się wzięło te 20W :-) Chyba stąd, że w pierwszym Twoim linku dołączają akumulator 20Ah :-) Ale panel i tak ma 25W :-)

Oczywiście. Tam gdzie jest dodatkowe wyjście 12V, to można ładować.

Nie tak całkiem różowo jest jak byś chciał. To nie Era :-)

650W to on oddaje na wyjściu 230V. Na tym 12V może być tylko ok.100W (tu nie podane). Ale nie problem, żeby ładować 2 akumulatory, w tym drugi przez zwykły prostownik z 230V.

Widzę, że na innych aukcjach są cichsze generatory. Np. 57dB.

3dB różnicy to aż dwukrotna różnica wartości natężenia dźwięku. Być może wspomniane przeze mnie 95dB odnosiło się do bezpośredniego otoczenia urządzenia. Tu i gdzie indziej podane są wartości dla odległości 7m. Można takie bydle wstawić do ziemianki, czy chociażby za jakąś osłonę, żeby hałas nie leciał w naszą stronę. Bo hałas jest taki, że przy spokojnych warunkach niesie się na co najmniej 1 km, czego byłem świadkiem nad morzem :-) Absolutnie nie nadaje się z tego powodu do pomieszczeń.

Znajdziesz może odpowiedniejsze na Alledrogo, ten z linku to tylko przykład. Nie wszystkie mają wyjście na 12V.

Reply to
Zbynek Ltd.
[...]

Jezusie! Czego teraz w szkołach uczą?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz pisze:

Nie wiem, moje dzieci jeszcze dopiero w podstawówce

Reply to
invalid unparseable

Ekologii?

Reply to
Maciek

ok, ale rozumiem, ze przez godzine moge naładować powiedzmy 3 akumulatory do pełna? Chodzi o czas. żaden akumulator nie laduje się ot tak.

Reply to
invalid unparseable

Jesli ten generator ma zasilac cos waznego czesciej niz 2x w roku, to polecalbym jednak cos na silniku Hondy. Chyba ze uzytkownik chce sie niemile zdziwic, bo trwalosc taniej chinszczyzny naprawde nie jest duza.

Reply to
Jerry1111

Jerry1111 pisze:

Dziekuje za informacje. To musi byc niezawodne. Bo nie bedzie komu tego naprawiać.

Pytanie jak z tymi akumulatorami. czy da sie je ot tak doladowac na szybko.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.