P?ytka piezo od syreny - jak pod??czy??

Panowie, szybka pomoc pilnie potrzebna: jest sobie dość spora płytka piezo, mająca w sumie trzy elektrody: spód, wierzch i dodatkowa elektroda pośrodku. Jak to podłączyć dla uzyskania najlepszych efektów? Efekty mają się sprowadzać do tego, że ma być głośno i dość duża częstotliwość akustyczna (>10kHz), do napędzania tego dysponuję prostokątem i przeciwprostokątem.

J.

Reply to
Jarek P.
Loading thread data ...

chyba po prostu - góra i dół podłączona do sygnału w fazie i przeciwfazie. Trzecia środkowa elektroda niepodłączona.

Zresztą może sobie po prostu podłączyć eksperymentalnie pod dowolne 2 elektrody, ale chyba góra/dół będzie najgłośniej.

Reply to
sundayman

W dniu piątek, 27 września 2013 20:42:12 UTC+2 użytkownik sundayman napisał:

To jest dość logiczne, ale ta trzecia elektroda mnie właśnie lekko zdziwiła, bo nie za bardzo rozumiałem, do czego ona. W międzyczasie znalazłem schematy takich piszczków, to są proste generatorki na jednym tranzystorze, ta trzecia elektroda jest źródłem sprzężenia zwrotnego dla generatora. W sumie to bardzo cwane rozwiązanie, sama płytka odpowiada za częstotliwość oscylacji, więc całość pracuje dokładnie w rezonansie płytki niejako z urzędu :)

U siebie tą trzecią elektrodę zwarłem z resztą wierzchu - to tak dla potomności, gdyby ktoś szukał podobnej informacji.

Dzięki za odpowiedź.

J.

Reply to
Jarek P.

W dniu piątek, 27 września 2013 21:37:55 UTC+2 użytkownik Jarek P. napisał:

Podziel się tymi schematami ze sprzężeniem.

Reply to
kogutek444

Dnia Fri, 27 Sep 2013 10:36:46 -0700 (PDT), Jarek P. napisał(a):

Jak ma byc glosno - to doprowadzic do transformatora i zrobic 100V.

J.

Reply to
J.F.

W dniu piątek, 27 września 2013 23:09:09 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

tak samo ważny jeśli nie ważniejszy od napięcia jest kształt komory w jakiej zamontowana jest płytka.

Reply to
kogutek444

Tak więc już znalazłeś rolę trzeciej elektrody. Można jej użyć, obowiązku nie ma :) Jeśli o głośność chodzi można się jeszcze wspomóc indukcyjnością równolegle z piezo, a pobudzać krótkimi impulsami, zamiast 50% prostokątem. No i oczywiście dobrać tranzystor z odpowiednio wysokim Uce, żeby "para szła w gwizdek", nie w krzem :)

Tu kilka przykładów

formatting link

Reply to
DJ

W dniu piątek, 27 września 2013 21:47:52 UTC+2 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Nie zostawiałem ich sobie, znalazłem góglem, pokiwałem głową i wyłączyłem. Poszukaj.

J.

Reply to
Jarek P.

W dniu sobota, 28 września 2013 12:04:37 UTC+2 użytkownik DJ napisał:

Dzięki za tego linka. Urządzenie co prawda już zrobione, piszczy sobie i nawet wygląda na to, że skutkuje (od dwóch nocy kuna mi po dachu nie biega), ale jedna rzecz mnie zaintrygowała: ten link podaje sposób z kluczowaniem piezo z równolegle dołączonym dławikiem. Super, ideę rozumiem. Ja zasilam swoje piezo w mostku, sterowanym prostokątem i przeciwprostokątem, rolę bufora między piezo a procesorem pełni L293 (akurat był pod ręką). Dorzucanie równoległego dławika w takim układzie nic nie da (nic dobrego w każdym razie) ale zastanawiam się, która wersja da lepsze efekty: czy taka prosta z dławikiem (mogę dać całkiem duży, miejsce jest), czy ta moja z mostkiem.

Piezo mam z fabrycznego wyjca 110dB, w jego oryginalnej obudowie, tyle, że nie pracuje już w swoim rezonansie mechanicznym (generuję dźwięki losowo z zakresu 12-25kHz), więc nawet przy niższych częstotliwościach (niż 12kHz) jest dużo ciszej, niż to wyło z oryginalną elektroniką, ale to zrozumiałe.

J.

Reply to
Jarek P.

Sprawdź empirycznie :) A teoretycznie rozważając - która wersja da Ci wyższe napięcie na piezo? Natomiast dławik powinien być dobrany do piezo, za duży też nie będzie dobrze.

Reply to
DJ

W dniu niedziela, 29 września 2013 12:14:28 UTC+2 użytkownik DJ napisał:

Empirycznie już nie sprawdzę, trochę mi się nie chce ściągać ustrojstwa z dachu :) Pytam, bardziej "na przyszłość".

J.

Reply to
Jarek P.

Z dławika możesz uzyskać na przykład 100Vp-p.

Natomiast zastanawia mnie czy taki piszczek będąc uciążliwym dla szkodnika-futrzaka, nie jest uciążliwy dla reszty otoczenia? Nie przeszkadza Ci spać?

Reply to
DJ

Użytkownik DJ napisał: [..]

Przy tych częstotliwościach co podał to nie, psy mają za to przerąbane.

Reply to
AlexY

W dniu niedziela, 29 września 2013 13:20:24 UTC+2 użytkownik DJ napisał:

Znaczy.... taką szpilę pewnie zobaczę na oscyloskopie. Ale jaką energię ona będzie niosła? Z ciekawości sprawdzę to przy najbliższej okazji empirycznie, dławik jakiś się znajdzie,:)

W domu go po prostu nie słychać, mury tłumią wysokie częstotliwości dostatecznie. Trochę go słychać jedynie w pokoju nad którym jest na dachu to ustrojstwo, ale ten pokój z racji podstawowej przyczyny budowy urządzenia i tak jest póki co wyłączony z użytkowania i zamknięty na głucho, więc nie ma problemu. Na zewnątrz natomiast słychać toto dość wyraźnie na całej posesji (również po drugiej stronie budynku, na ulicy, ale tam trzeba się już naprawdę uwaznie wsłuchiwać), ale nie jest to dźwięk przeraźliwy, tak jak np. przy syrenie alarmu, raczej rejestrowany gdzieś w górnych granicach słyszalności cichy pisk.

Pies sąsiada póki co nie wyje do księżyca, czy reaguje jakoś inaczej - nie wiem. Koty dochodzące, widziałem, jak w momencie włączania się urządzenia zamierają bez ruchu i była to jedyna ich reakcja. Kuna zaś - za wcześnie, żeby coś powiedzieć, ale dwie noce odkąd to urządzenie pracuje nie hasała po dachu, wyłożone na dachu pod dachówką przysmaki leżą nadal (wcześniej takie rzeczy znikały od razu).

J.

Reply to
Jarek P.

Ipeak^2*L/2

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.