[OT] ?o?ysko home-made do agresywnego ?rodowiska

Użytkownik "Waldemar" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de... Am 03.12.2015 um 15:04 schrieb Jarek P.:

Waldku - jakie warunki musza byc, zeby sie skleilo ?

500 lat, czy 500 stopni ? Predzej sie sklei od tych chemikaliow czy kamienia.

Ale prawde mowiac ... slizganie szkla po szkle jest takie sobie. Na mokro powinno byc w miare dobre, ale obawiam sie, ze i tak sie troche zeszlifuje, a potem bedzie jeszcze gorzej :-)

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Am 04.12.2015 um 18:22 schrieb J.F.:

Nie całkiem. Szkło ma cechy przechłodzonej cieczy. Przy tarciu mogą się "zatrzeć" na amen i nie ruszysz. Mi się udało zamknąć butelkę z korkiem szklanym na szlif tak, że do otwarcia potrzebny był młotek ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar

Jak dla kogo :) Ja mam 2 drukarki, a tokarki ani frezarki żadnej na razie :) Poza tym drukowanie jest przyjemniejsze - włączasz drukarkę i możesz iść oglądać gołe panie w internecie - zrobi się samo.

Ale oczywiście mechanicznie to jest znacznie gorsze niż porządnie wyfrezowane, cudów nie ma.

Mam łożysko kulkowe zrobione za jednym zamachem, no rewelacji nie ma, ale kręci się :)

Co do dokładności - zależy jakie luzy są dopuszczalne, jakie tworzywo osi itp. Jak coś nie wymagającego, to spokojnie można robić - np. rolki na których mi się obraca szpula z tworzywem podawanym do drukarki jest wydrukowana, wsadzona na rurkę ALU i się kręci.

Zawsze można otwór "właściwy" zrobić wiertłem.

No ale oczywiście - trzeba mieć świadomość, że to jest warstwowo zrobione, warstwa ma zazwyczaj 0.2mm (na upartego można 0.1mm). Generalnie słabo się to nadaje do drobnych, precyzyjnych detali poniżej

1cm.

Choć robiłem próby z elementami zatrzaskowymi do łączenia PCB-PCB, ale to miało rozmiar kilka mm, więc nie wychodzi za dobrze. Ale większe elementy, rzędu kilku cm - spokojnie można robić różne przydatne elementy do prostej mechaniki. Sam do tego stosuję m.in.

Reply to
sundayman

dodam, bo to istotne - zaletą druku 3D jest, że można robić elementy bardzo trudne albo niemożliwe do frezowania - z wewnętrznymi otworami, pustymi przestrzeniami praktycznie dowolnymi itp.

Można uzyskać zaskakująco dobrą wytrzymałość mechaniczną - miałem w ręku wydrukowany wałek, który miał zastąpić w jakiejś maszynie oryginalny wykonany właśnie toczeniem z jakiegoś tworzywa - taki ok. 20cm długości, kilka cm średnicy - nie szło tego w ręku złamać.

Oczywiście, to jest zależne od sposobu druku, prędkości, materiału itp.

Generalnie - części do samolotu się w domu nie zrobi, ale różne przydatne detale - zwłaszcza w warsztacie elektronika - jak najbardziej.

Aha - oczywiście - nie drukarką złożoną z drutów za 500 zł. Ale też już za kilka tys. spokojnie można kupić albo złożyć taką, na której można sobie coś robić, a nie walczyć non-stop z nią samą...

Reply to
sundayman

Dnia Fri, 4 Dec 2015 21:26:04 +0100, sundayman napisał(a):

No, sa frezarki i tokarki CNC, ale patrz wyzej.

Poza tym taka tulejke to sie zasadniczo toczy minute, wiec czasu na panienki zostaje sporo :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Fri, 4 Dec 2015 18:29:23 +0100, Waldemar napisał(a):

IMO - szklo o szklo, to sie w ogole kiepsko trze. "Zacieranie" raczej nie ma nic wspolnego z przechlodzona ciecza. A teflon i inne termoplastyki to nie jest przechlodzona ciecz ?

Nie Tobie jednemu - standardowy problem chemikow. Ale:

-to korki i szyjki szlifowane, czyli cos zupelnie innego niz "szklo" jakie mamy na mysli,

-resztki chemikaliow moga pomoc w tym zamknieciu.

J.

Reply to
J.F.

Nie tylko szło po szkle. Każdy materiał po sobie się nie ślizga dobrze. Najgorszy przykład? Proszę bardzo, śruby i nakrętki z kwasówki. Dokręcasz... i czasami już nie odkrecasz :)

Zasada którą należało by zastosować jest w miarę prosta, coś "twardego" po czymś "miękkim", albo odwrotnie (zależy co łatwiej wymienić). A jeśli ktoś myśli, że "miękkie" szybko się zużyje, to zapraszam do siebie, dam pilnik i kostkę 10x20mm do obniżenia o 10mm z czegoś tak miękkiego, że widać ślady po wbijanych paznokciach. Ręcznik do otarcia potu też dam ;)

Dobrze by było, gdyby pytający coś narysował, może będzie się dało pomóc.

Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu sobota, 5 grudnia 2015 22:17:31 UTC+1 użytkownik Irek.N. napisał:

Panowie, dzięki za dyskusję, jak pisałem, problem już z mojej strony zamknięty, ośka będzie szklana, panewki teflonowe, muszę tylko poorganizować materiały.

Reply to
Jarek P.

W dniu piątek, 4 grudnia 2015 21:34:13 UTC+1 użytkownik sundayman napisał: (ciach propaganda druku 3d :) )

Falnie że wyjasniłeś jakie są ograniczenia tej technologii. Bo często w trakcie podawania zalet tej technologii zapomina sie o ograniczeniach/wadach.

Ja z drugiej strony sporo dłubię przy pomocy frezarki cnc (narazie 3 osie) i znam od strony praktycznej wady i zalety tej technologii.

Narazie obserwuję sobie temat niejako z boku bo mi frezowanie wystarcza ale ciekawi mnie na ile coś co się daje wykonać w druku3d jest nie do osiągnięcia skrawaniem przy wzięciu pod uwage innych aspektów technologicznych (składanie elementu z wielu części, obróbka etapowa itp...).

I jakoś fanem druku3d nie jestem ale i jakos specjalnie mi nie przeszkadza.

Reply to
sczygiel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.