Oszcz?dzanie pr?du urz?dzenie 400W

Nie uwazales w szkole najwyrazniej, i to w podstawowej. Wrzuc w google Sila Coriolisa i zobacz, jak wplywa na podmywanie brzegow rzek plynacych pn-pd. Na stojace przedmioty nie dziala, ale wlasnie dlatego krecimy tym kolem. Tu poczytaj o kompasie zyroskopowym - ustawia sie pn-poludnie wlasnie pod wplywem ruchu obrotowego Ziemi (jedyna os rotacji nie powodujaca precesji to ta rownolegla do osi obrotu ziemi)

Reply to
Marek Lewandowski
Loading thread data ...

Magnes sie kreci, a pole nie.

formatting link

Obaj popelniacie jeden blad. Zrodlem energii jest oracanie sie Ziemi. Prad poplynie - Ziemia zwolni.

Fajnie .. tylko co z prawem zachowania krętu ? Nie da sie. Przynajmniej tak sie wydaje :-)

J.

Reply to
J.F.

To na statkach - gorzej na samolotach.

Ale tak sobie czytam o nawigacji inercyjnej .. i wychodzi mi ze na skutek kulistosci Ziemii i predkosci kursowej stale bledy maja mila ceche powodowania bledu krazacego dookola prawdziwej pozycji ..

J.

Reply to
J.F.

To zapytaj autora tych niewatpliwie oczywiscie madrosci wikipedycznych dlaczego mierzymy stale wartosci deklinacji i inklinacji magnetycznych na powierzchni Ziemi? Albo; wiadomo, ze bieguny magnetyczne nie pokrywaja sie z geograficznymi; jeden polnocny, lezy gdzies tam wsrod wysp na polnoc od Kanady a drugi po tej samej stronie globu gdzies na skraju Antarktydy. Skoro pole magnetyczne pozostaje "nieruchome" a kreci sie tylko masa Ziemi to powinnismy obserwowac dobowe zmiany polozenia tych biegunow magnetycznych, one powinny wedrowac po okregach wokol biegunow geograficznych i to z duza predkoscia. A ja o czym takim nie slyszalem. Ani nawet paranaukowcy, ktorzy przewiduja i strasza nas przebiegunowaniem Ziemi. Pzdr.

Reply to
tornad

Nie rozumiesz. Jak sie magnes kreci "w poprzek" to pole oczywiscie sie zmienia.

A jak okragly magnes kreci sie dookola osi, to niezaleznie od polozenia pole jest takie samo. Wiec sie nie kreci.

J.

Reply to
J.F.

Cos krecisz. Czyli co, twierdzisz, ze ten ziemski magnes kreci w Ziemi fikolki i to w poprzek?

Reply to
tornad

Ale po co ? Na Ziemii robisz cos co sie nazywa elektrownia plywowa.

A jak chcemy przesylac, to najlepiej z elektrowni slonecznych, nie bedziemy ryzykowac ze nam Ksiezyc spadnie na glowy [tak naprawde to ucieknie]

Bez chmur, bez nocy - z krotkim zacmieniem jedynie, bez kurzu. I wcale nie tak duzo, bo na Polaka wypadaloby jakies 3m kw, a razem raptem 10x10km ..

A jeszcze jakby sie udalo wyslac na Ksiezyc zautomatyzowana fabryke budujaca ogniwa z miejscowego krzemu ..

J.

Reply to
J.F.

tornad pisze:

Skoro to pole "stoi" względem powierzchni ziemi, to zostaje jeszcze jedna alternatywa. owinąć księżyc zwojami drutu (a co !) księżyc okrąża ziemię raz na miesiąc i nasza cewka przecina poprzecznie linie pola magnetycznego Szkoda tylko że szczelina powietrzna (próżniowa) jest trochę duża ale co tam, w końcu to będzie prąd za darmo. Teraz trzeba jakoś go przesłać na ziemię. Tutaj nie ma już co wymyślać tylko wykożystać stare dobre sprawdzone metody Nicola'e Tesli.

Kto się dorzuca do konsorcjum ?

Romek

Reply to
rrrrrrrrrr

Nie no, to ja już coś takiego wymyśliłem w pierwszej klasie podstawówki :)

Reply to
IRAs108

Ale mój brat i tak jest silniejszy od twojego!

J.

Reply to
Jarek P.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.