Oscyloskop (c.d.) - jeszcze krótkie pytanie...

Witam,

Chodzi o stosunkowo tani oscyloskop HM303-6 (35MHz) lub HM404 (40MHz ze wskaźnikami) ze strony:

formatting link
Ich pasmo przenoszenia wynosi np. 35MHz, podczas gdy w opisie jest podane, że zapewnia stabilne wyzwalanie przebiegów do 100MHz (co jest pokazane na zdjęciach). Czy to oznacza, że mogę na wejście podać np. sygnał 80MHz i będę mógł go zaobserwować, tylko zostanie on odpowiednio stłumiony przez obwody wejściowe (węższe pasmo)? Czy podstawa czasu poradzi sobie z takim przebiegiem, czy trzeba stosować zewnętrzne wyzwalanie? Sądzę, że zewnętrzne odpada, bo zakres dla wejścia EXT IN podstawy czasu jest <50MHz, ale warto spytać.

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Oscyloskop jest niezwykle tani, jak na 100MHz (cena 2000zł), fakt traci się wtedy dokładność, ale można wykreślić ch-ykę oscyloskopu i odpowiednio korygować mierzone napięcie - taki przelicznik, może trochę kłopotliwe, ale przy odpowiedniej wprawie... w końcu nie zawsze mierzy się z dokładnością do mV, czasami potrzebna tylko obserwacja przebiegu (wiem, wiem, tłumienie harmonicznych, zmiana kształtu, itd.).

Reply to
Dykus
Loading thread data ...

Teoretycznie tak. Praktycznie - ciężko powiedzieć co zostanie z przebiegu po ponad 2 krotnym przekroczeniu pasma... Synchronizować się natomiast powinien. Wogóle bardzo fajnie jest, jak oscylek ma porządnie zrobione wyzwalanie, przebiegi nie gonią po ekranie, nie są podwójne czy rozmyte - po to tak duze pasmo w torze wyzwalania.

Powinna sobie poradzic. Pytanie co bedzie na ekranie - wstażka?

Jak na 35MHz! gdyz....

...o wlaśnie, do pomiaru amplitudy nie koniecznie trzeba oscyloskopu ;-)))

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

z tego co wiem chodzi tu o wyzwalanie H do 100MHz natomiast czestotliwosc wejsciowa V jest ograniczona jakoscia wzmacniacza do 35MHz / 3dB tom

Reply to
invalid unparseable

Nie wiem jak te "mniejsze" HAMEGi, ale ja używam HM1507-3 i sprawy wyzwalania tu naprawdę przyzwoicie działają. Chyba to solidna niemiecka robota.

Roman

Reply to
Roman

Witam,

Dnia 12-05-04 (środa) o 09:33, 'Roman' napisał(a):

A próbował Kolega obserwować przebiegi o częstotliwości większej niż 150MHz (powyżej pasma przenoszenia)? Jak wtedy zachowuje się oscyloskop?

Jeszcze takie pytanie mi się nasunęło: Co umożliwia podłączenie analogowego oscyloskopu do komputera (RS-232)? Przy takim HM1507-3 ze względu na pamięć, można zapewne zrzucić zawartość ekranu, a przy tańszych modelach, np. HM404 - tylko odczytać/wybrać odpowiednie nastawy (sterowanie)?

formatting link

Reply to
Dykus

Nie miałem potrzeby - ale spróbuję gdy będę miał takie przebiegi

Tu program jest dość bajerowy - na kompie wyświetla się cały przedni panel oscyla i można z PC zmieniać wszelkie ustawienia tak jakby się pstrykało przełącznikami na rzeczywistym oscyloskopie - jest oczywiście zrzut aktualnego obrazu (ekraniku) do pliku.

Roman

Reply to
Roman

Witam,

Słyszałem od pewnej osoby, która coś takiego posiada, jednak nie wie na jakiej zasadzie to działa (o szczegóły co do działania nie pytałem, może siedzieć tam jakiś procek), że istnieją przystawki do oscyloskopu rozszerzające jego pasmo i tak pewna osoba miała oscyloskop 20MHz i przystawkę pracującą do 300MHz. Z rozmowy wynikło, że takiego czegość używał i jakieś przebiegi da się na tym oglądać. Są też wersje do 400MHz, czy 600MHz. Czy ktoś może mi podpowiedzieć o co tutaj chodzi? Szukałem w googlach, ale niczego nie znalazłem. W ogóle trudno mi sobie wyobrazić zasadę działania takiego układu, jedyne sensowne rozwiązanie to na wejściu jakiś przetwornik A/C i cyfrowa obróbka na odpowieni sygnał w paśmie 20MHz (do obejrzenia na oscyloskopie) - czyli taki fragment oscyloskopu cyfrowego. Jeśli coś takiego istnieje, to czy ktoś ma z tym jakieś doświadczenia, jak się to sprawuje? Zapewne jest to dosyć drogie... choć osoba z którą rozmawiałem, otrzymała to "za flaszkę" od znajomego - producenta polskiego, więc dziwne to jakieś... :)

Reply to
Dykus

Thu, 13 May 2004 18:34:43 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Dykus snipped-for-privacy@SpAmYwp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Jezeli osc ma wejscie pozwalajace na modulacje jasnosci to w trybie XY mozna go wykorzystac jako swego rodzaju monitor (wejscia odchylajace X, Y i jasnosc). "Przystawka" zas to po prostu oscyloskop cyfrowy, wykorzystujacy analogowca jako wyswietlacz. Sam kiedys myslalem nad takim czyms.

Reply to
BLE_Maciek

Niekoniecznie. Można zrobić przystawkę próbkującą czysto analogowo. Dwie podstawy czasu (lub wyjście 'wolnej' z oscyloskopu), szybka podstawa czasu, szybki komparator i bramkowany wzmacniacz 'pamiętający'. Oczywiście oscyloskop próbkujący nie nadaje się do obserwacji przebiegów jednorazowych. W ten sposób realizowano oscyloskopy w zamierzchłych czasach i w ten sam sposób chciałem kiedyś zrobić oscyloskop przez centronicsa...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.