Obudowy z tworzyw sztucznych - kto wykonuje male serie ?

Loading thread data ...

POszukaj w necie firmy HYDROGIG (ELGIG) czy jakos tak... dokladnie nie pamietam, bo nazwy zmienili. Blaszana obudowa z wycietymi otworami, pomalowana ok. 20PLN/szt wyjdzie Pozdrawiam Tomek

Reply to
Tomasz Sliwa

Ha! Wlasnie. Zapytalem kiedys u Maszczyka o mozliwosc fabrycznego wyciecia kilku otworow w juz gotowej obudowie. Pani odpisala, ze wykonanie wykrojnikow kosztuje 15000 zl. A moze zrobila literowke? Pozdrawiam Tomaek

Reply to
Tomasz Sliwa

Byc moze. Nawiasem mowiac - przelozenie tych "dzikich oblosci" na cos zrozumialego dla komputera tez nie jest latwe - bo jak - bezierem, splinem ?

Fabryka tarpanow miala ponoc ciekawe urzadzenie - prase z dwiema wannami stopu drukarskiego. Blache sie klepalo recznie na zachciany ksztalt [niezly artysta musial byc], zalewalo cieklym stopem z dwoch stron - wychodzil stempel i matryca. Na dlugo nie starczaly, cos kilkaset sztuk - ale tez i produkcja byla maloseryjna.

J.

Reply to
J.F.

Bezierem, przeciez _dokladnie_ po to zostaly te krzywe wymyslone. Sprawdz sobje dla jakiej firmy pracowal Bezier... :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Użytkownik Leszek napisał:

Maszczyk robi obudowy z takiego g...na, że frezowanie jest zbyt czasochłonne (plastik się obtapia na narzędziach), więc wykrawanie jak najbardziej wskazane :) Ale gotowe pudełka rzeczywiście się wrezuje, chyba że seria bardzo duża.

Reply to
A.Grodecki

Bo Maszczyk robi obudowy hurtem i ma na stanie wtryskarki a nie frezarki CNC :-)

Nawiasem mowiac - jak sie sprawdzaja wykrojniki w .. polistyrenie chyba ? BO IMHO to dosc kiepsko, bedzie chyba pekal, jakies przebarwienia przy krawedziach ..

J.

Reply to
J.F.

Citroen OIDP :-)

Ale .. to nadal nie takie proste. Jesli masz ksztalt przez artyste wyrzezbiony czy ulepiony z gliny - interpolowac/aproksymowac trzeba.

Jesli od razu bezierami plastyk pracuje - to trzeba ambitnej wizualizacji, zeby zobaczyl jak wyglada to co zadal i czy mu to odpowiada.. Przed rokiem powiedzmy 1985 to bylo to chyba dosc trudne/kosztowne - krajowy pecet chyba przewaznie Herculesa mial, IBM dopiero VGA wprowadzil, "profesjonalne stacje graficzne" chyba niewiele lepsze byly, ale tu juz nie wiem dokladnie..

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Piotr Wyderski

A inne sa lepsze ? Bo polistyren o ile pamietam to zasadniczo taki wlasnie jest :-(

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik J.F. napisał:

Wykroić można w w prawie wszystkim, kwestia wykrojnika. A obudowom o którym mowa już nic nie jest w stanie zaszkodzić :)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik Piotr Wyderski napisał: Po kilku nieudanych próbach

Powiedzmy - pudełek. Obudowa to zbyt wielkie słowo ;) Są producenci obudów i producenci pudełek (M..., K...). Różnica w cenie i jakości 10-krotna. Pudełka są dobre, gdy na chybcika zrobiony na uniwersalce układ trzeba w "coś" wsadzić :))) Powiercić się daje bez problemu, ale frezowanie tego to strata czasu.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik J.F. napisał:

Nieporównywalnie. Już nawet nie wspomiam o jakości projektu formy i pasowaniu fragmentów obudowy... Tworzywo jest znacznie lepsze do obróbki, TRWAŁE, nie odbarwia się itd. To kosztuje, ale poważnym klientom się nie wciska chłamu w chłamowatych obudowach, które, na oko widać, kosztują do kilku złotych w detalu.

Polistyren polistyrenowi nie równy, okazuje się. Są różne uszlachetniacze, domieszki. Nie znam się na tym. ale widzę co się dzieje pod frezem kiedy katuję jakis prototyp.

Reply to
A.Grodecki

U Maszczyka na stronie reklamuje sie firma Patron (

formatting link
) frezujaca dosc niedrogo obudowy. Korzystal ktos z ich uslug? Mialem do nich wyslac kilkadziesiat "pudelek", ale napatoczyl sie znajomy i on wycial mi otwory. Musze powiedziec, ze zle nie wyszly - nic sie nie odbarwilo, a male odpryski wyszly tam, gdzie bylo zaznaczone ze nie brzegi nie musza byc idealnie obrobione. Moze Maszczyk ma teraz lepszy polistyren?

Pozdrawiam Tomek

Reply to
Tomasz Sliwa
Reply to
invalid unparseable

A jak inaczej zrobic prostokatny otwor o krawedziach ostrych? Przy frezowaniu zawsze jakies promienie zostana.

Co do frezowania/wiercenia w tym.....czyms:

- nie za duze obroty obroty,

- sztywno mocowac zeby nie szarpnelo,

- chlodzic,

- miec pieronsko ostry frez/wiertlo najlepiej widiowe (takie kroet zaznalo juz metalu sie wogole nie nadaje),

- krotka modlitwa? ;-))

Dokaldnie takie same problemy sa z plexa, a jednak spokojnie jestem w stanie frezowac krawedzie tak, aby szybke dalo sie osadzic na gladko w sciance przedniej - i to nawet bez chlodzenia ladnie wychodzi.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk
Reply to
Andrzej Kamieniecki
Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.