Usunięcie śladów kredek z obudowy

Trafiło do mnie jakiś czas temu urządzenie, które posiada na obudowie kolorowe ślady - najwyraźniej zostało kiedyś pokreślane przez jakieś dziecko kredkami. Istnieje jakiś środek, który byłby w stanie bezpiecznie (i skutecznie) usunąć takie zabrudzenia z tworzywa sztucznego (na moje oko ABS)?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 08.08.2023 o 14:42, Atlantis pisze:

Papier ścierny. Najlepiej wodny. Jeśli barwnik był długo na plastiku to wdyfundował do powierzchni tworzywa.

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 08.08.2023 o 14:42, Atlantis pisze:

formatting link
bardzo uniwersalne, jak komuś zależy na efekcie to da się tym wyczyścić niemal wszystko

Reply to
m4rkiz

W dniu 08.08.2023 o 15:59, m4rkiz pisze:

Ale to działa na zasadzie ścierania.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Pan Paweł Pawłowicz napisał:

Traktowanie wolnym tlenem z rozkładu perhydrolu nie pomoże? Chodzi mi o takie sposoby stosowane na zażółcone ze starości plastiki:

formatting link
Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 08.08.2023 o 19:24, Jarosław Sokołowski pisze:

Trudno powiedzieć, zależy od tego, jak głęboko wdyfundował barwnik. Ale warto spróbować. Wiele lat temu barwiłem plexi przez potrzymanie przez kilka dni w etanolowym roztworze barwnika. Wyglądało to bardzo ładnie i nie ścierało się, więc barwnik wniknął głęboko.

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 08.08.2023 o 14:42, Atlantis pisze:

A nie możesz tego ładnie pomalować?

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

Pan Paweł Pawłowicz napisał:

Też bym sugerował.

Może te atomy tlenu będą równie wnikliwe? Ozon w powietrzu potrafi odbarwić rzeczy, które nie wydają się być farbowane tylko z wierzchu. Mechanicm działania podobny.

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Nawet żel do kibla z wybielaczem często pomaga. Perhydrol to dość cięzki kaliber. Polewamy tym żelem i zostawiamy na kilkanaście minut. Alternatywnie, bierzemy ręcznik papierowy, nasączamy żelem i oblepiamy, jesli obiekt ma kształty mniej regularne albo i żel mniej lepki.

Z tym, że jest parę ale: (1) o czym wspomniał juz Paweł - zalezy jak bardzo wlazło; (2) jak wygląda reszta obudowy i czy sama naturalnie nie jest barwiona (barwnikami); (3) jak to jest ABS, to co bardziej agresywne utlenianie słuzyć mu nie będzie - może lekko zmatowić i zrobić bardziej podatną na zabrudzenia.

Zacząłbym delikatniej, metanol, etanol, IPA.

Reply to
Marcin Debowski

Dnia Wed, 09 Aug 2023 23:21:12 GMT, Marcin Debowski napisał(a):

Natomiast odnośnie kiblożelu: kumpel czytał o takiej metodzie. Ale on jest muzyk i artysta, natomiast dla niego wszystko, co nie jest metalem ani drewnem to "plastik". No i sobie chciał taki "plastik" wybielić. Miał w tej obudowie jakiś dibox czy inny midi - tutaj nieważne. Owszem, obudowa mu się wybieliła, lecz po kilku dniach zaczęła się rozpadać na kawałki.

Ale to była oryginalnie obudowa z jakiegoś ruskiego diwajsu, którą zaadoptował do elektroniki, więc nie wiadomo, z czego to było.

Reply to
Adam

Wiekszość tworzyw użytkowych zawiera przeciwutleniacze. Przeciwdziałają degradacji termicznej / UV. Czasem ktos próbuje na nich zaoszczędzić lub przytrafia się inne zdarzenie.

A jesli obudowa była dość cienka, znaczy ścianki a kolega przesadził jakoś z całą akcją to też mogło się dołozyć.

Sam uzywam tego żelu dość regularnie do czyszczenia blatów (białawe) w kuchni i wytłukiwania czarnej pleśni w szczelinach. Blaty pewnie jakiś poliester lub epoksyd. Dotychczas (parę lat) bez widocznych uszkodzeń.

Reply to
Marcin Debowski

Nic nie uczyni cudow jak barwnik wniknal gleboko. Ale sprobuj po kolei: plyn do naczyn cif (najpierw zobacz czy sie mocno rysuje od niego) plyn do usuwania naklejek (rowniez najpierw sprawdzic czy nie jest zbyt agresywny)

Jak nie pomoze to albo zeszlifowac i machnac lakierem albo pomalowac na nowo.

Reply to
ptoki (ptoki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.