Obudowa - czarna blacha i co dalej

Loading thread data ...

Bedzie rdzewiec tam, gdzie farba odpadnie. Jak jest _dobra_ galwanizernia w poblizu to pocynkowac na czarno (tylko musi gosc chciec na czarno - nie na brazowo i nie w kolory teczy!).

Reply to
Jerry1111

Powitanko,

Nie jestem przekonany, kurz na tym widac jak diabli. Od biedy moze byc jeszcze czarny matowy. Do autora watku: owszem zlotawy odcien daje kadmowanie, niestety zwykle jest dosyc niejednolite tzn. sa roznice w odcieniu. Jesli chcesz uzyskac powierzchnie podatna na barwienie w praktycznie kazdym kolorze, to polecam aluminium i anodowanie. Calkiem ciekawie moze tez wygladac blacha z brazu.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Kadmowanie daje jasny srebrzysty jednolity kolor. Jest to jedna z najodporniejszych na korozję powłok. W tej chwili ze względu na toksyczność odczynników wycofana. Złotawe odcienie od jasnożółtego do brązowego uzyskuje się w przypadku powłok cynkowych poddanych pasywacji. Sama powłoka cynkowa nakładana z kąpieli jest srebrzysta lekko szara. Inna być nie może bo taki kolor ma cynk. Nie słyszałem o cynkowaniu na czarno. Za to istnieje chromowanie na czarno często mylone z oksydowaniem. Farba proszkowa jest bardzo dobra pod warunkiem ze detal przeszedł cały proces technologiczny a nie tylko został posypany proszkiem i wygrzany. Mnie malowanie proszkowe nie podoba się z względu na dużą grubość warstwy farby i charakterystyczne zgrubienia na krawędziach i otworach oraz niedomalowania bardziej skomplikowanych detali. Dużo estetyczniejsze jest zwykle malowanie farbami renowacyjnymi.

Reply to
Tomek

Jest u mnie na biurku - ladny matowy czarny. I _jest_ to _cynkowanie_. Faktem jest ze malo kto to robi. Jak nie zapomne moge fotke w tygodniu zrobic.

Jedyna wada jest taka, ze gdy pokrycie jest grube to czasami potrafi odpadac z naroznikow - nic nie rdzewieje bo cynkowanie jest dobre.

Reply to
Jerry1111

Odczynnikow ? Kadm jest szkodliwy.

Takze po nalozeniu .. i np wyrzuceniu na smietnik.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
invalid unparseable

Paweł U pisze:

trochę NTG kiedyś widziałem urządzenie w obudowie pokrytej czymś w rodzaju zamszu albo aksamitu. sądząc po wyglądzie na kantach nie była to okleina tylko chyba jakiś natrysk ktoś wie jak i z czego to się robi ?

Reply to
rrrrrrrrrrr

Flokowanie się to nazywa. Przedmiot pokrywa sie klejem. Potem napyla na niego w polu elektrycznym włoski zrobione z tw. sztucznego. Włoski ustawiają się na sztorc i przyklejają. Proste jak budowa cepa jak się ma coś co daje ze 100 tyś V.

Reply to
Tomek

Tomek już odpowiedział. Ten proces nazywa się cynkowaniem galwanicznym. Uzyskiwana w ten sposób powłoka może być srebrzysta, złota lub złota z kolorowymi odcieniami. Zabezpiecza ona dość dobrze stal przed korozją.

Paweł

Reply to
Paweł

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.