obroty

Witam Pytalem juz wczesniej ale bez rezultatu, wiec powtarzam pytanie. Moze teraz dostane jakas sensowna odpowiedz. Jak w prosty sposob regulowac obroty w silniczku filtra akwariowego (wirnik z magnesem, stojan zasilany) Nie musi byc to koniecznie plynna regulacja. Chodzi mi o bezpieczne obnizenie obrotow chocby do polowy wartosci. Za odpowiedz z gory dziekuje Pozdrawiam Bartek

Reply to
Bartlomiej
Loading thread data ...

zmniejszenie sredniego przeplywu, czy zmniejszenie halasu? Bo jak to pierwsze, to sie da latwo: sterownik grupowy ktory na minute wlaczy, na mninute wylaczy (ew. 10 minut).

Jak to drugie, to jak toto ma silnik synchroniczny (Zasilanie zmiennym, wirnik jest magnesem) to nie ma mocnych, potrzebujesz jednofazowego falownika a to jest drogo - latwiej zmienic silnik na jakis BLDC ze sterowaniem.

Marek

Reply to
Marek Lewandowski

Co za czasy - falownik 3-fazowy tanszy od falownika 1-fazowego :-)

J.

Reply to
J.F.

Witam Ciesze sie ze wreszcie zainteresowano sie moim pytaniem :) Silniczek jest bezposrednio podlaczony do gniazdka 230V wirnik oczywiscie jest magnesem i wsuniety w otwor z centralnie umieszczona oska. Pozdrawiam Bartek

Reply to
Bartlomiej

a jak dasz zarowke w szereg albo trafko obnizajace? Mam takie 400V i na wyjsciu

220, 110 i jakies tam inne napiecia. Bylo to trafo z przemyslowej klimy (made in US). Silnik okapu kuchennego skutecznie wycisza, tu jest silnik indukcyjny. Jako ze nie znam sie na silniczkach to nie wiem czy to ten sam typ co w pompce. Pompke tez mialem i faktycznie do 220 odrazu idzie, zalane wszystko w cholere wiec tylko sie da dobrac do zasilania :)
Reply to
Papkin

Marek Lewandowski pisze:

Nie za bardzo - wirnik pompy jest bezpośrednio na wale silnika i wszystko pracuje zanurzone w wodzie. Nie ma też przesunięcia fazy - w jednych rozwiązaniach obroty są obojętne (wylot promieniowo), a w innych - zapadka blokująca ruch w niepożądanym kierunku.

Do regulacji obrotów pozostaje więc jedynie zmiana częstotliwości.

Jak wcześniej pisałem - zamęczyłem kilka takich pompek, a następne są w użytkowaniu. Konstrukcje wszystkich są podobne.

Krzysztof

Reply to
Krzysztof Wilk

w pompkach eheim zdaje sie siedzi cos inteligentnego tj. jak pompka nie wystartuje w ciagu pierwszych sekund to napiecie na cewkach jest odcinane trzeba odlaczyc zasilanie i pompka dalej chce startowac i tak w kolo

z tanszymi pompkami bez elektroniki w srodku jeszcze mozna powalczyc

wnioskuje ze przerobienie markowych pompek bedzie bardzo trudne a bez dobrania sie do srodka nic nie wyjdzie

Reply to
nenik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.