NiMH, MAX713 itp. - pytanie konkretne :P

Mam pakiet 10 cel 1700mAh NiMH. Potrzebuje na szybkiego opekac uklad ladujacy to. Jestem dokumentnie pod kreska do konca miesiaca, wiec mam to, co "po szufladach" siedzi.

Zmajstrowalem juz "na kolanie" flybacka ktory daje mi 24V okolo 750mA. Mam teraz dwa wyjscia:

- Max713, ale zakladajac prad ladowania 500 - 650mA jestem ponizej C/2, w datasheecie od MAX713 zalecaja w tym wypadku stosowanie MAX712 (do NiMH). Zapewne wykrywanie konca ladowania moze szwankowac.

- Proste zrodlo pradowe rzedu 200mA i ladowanie "przez noc" na timer.

MAX712 nie mam, w detalu kosztuje 8,5 euro i kupowac sie nie rozpedzam, jak wyplate dostane to sobie moge cala ladowarke kupic, a na razie klops. Podejrzewam, ze jak raz cos zrobie, to "tak zostanie" wiec PYTANIE:

Co lepiej? Jakie klopoty moze miec Max713 przy pradzie rzedu C/3 i pakiecie NiMH? Wszelkie odpowiedzi, nawet z niklymi uzasadnieniami mile widziane.

Accu to VARTA 1700mAh (darmo mialem, darowanemu koniowi w zeby itd...).

Reply to
Marek Lewandowski
Loading thread data ...

Może być tak, że nie wykryje spadku napięcia, czyli końca ładowania (MAX712 ładuje dopóki napięcie nie przestanie rosnąć, MAX713 dopóki nie wykryje spadku). Skoro nie będziesz miał pewności czy układ działa, to może lepiej zrób to źródło prądowe i timer, tylko wtedy lepiej ładować baterie, o których wiesz, że są rozładowane. Ale MAX712/713 też mają timer, więc w sumie prawie na jedno wychodzi. Zwróć uwagę, że podstawowy schemat ma jedną wadę: dość duży "trickle current", nie należy zostawiać na noc baterii NiMH.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Paweł Paroń snipped-for-privacy@freeland.lublin.pl> napisał(a):

Z tym nie ma wiekszego problemu, bo pakiet to zewnetrzny batterypack do urzadzenia, ktore ma wlasne accu w srodku. Mam zrobiony juz uklad z MOSFETem i komparatorem, ktory odcina battery pack od obciazenia, gdy napiecie na BP spadnie do ~9.5V +/-0.2V. Ustrojstwo na wlasnych bateriach biega jeszcze ponad godzine, wiec nie ma paniki zeby acu byly zawsze top full.

W codziennym uzytku jade na wewnetrznym accu, bo LiION i mu wisi doladowywanie po odrobince, a zreszta i tak nie mam na to wplywu, bo podlaczenie dynksu do zasilacza zawsze laduje accu. Zreszta, tak jak sobie to podliczam, to zywotnosc accu nie jest az tak krytyczna, urzadzenie ma przewidywane powiedzmy 50 cykli na rok, mysle, ze nawet ladujac np. na wycieczce accu na slepo pradem 1/10 - 1/20C kazdej nocy "do pelna" nie zajade ich wczesniej niz za 2 - 3 lata, czyli wczesniej niz w

100 - 150 cykli. Podejrzewam, ze wczesniej urzadzenie zasilane z tego padnie albo sie moralnie na tyle zestarzeje, ze zostanie zastapione innym, nie wymagajacym ekstra akumulatora.

Tyz prowda. Zwlaszcza na wyjazdach moze byc wkurzajacym problemem. Ale widzialem nawet w DS patent na zmniejszenie trickle charge.

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.