news.icm.edu.pl

Pan Cezar napisał:

No to zamknąć Usenet.

Reply to
Jarosław Sokołowski
Loading thread data ...

Cezar snipped-for-privacy@tlen.pl.invalid> napisał(a):

Sam z siebie nie jest daną osobową, podobnie jak np. tablica rejestracyjna. A co by było gdyby go z czymś połączyć to już jest gdybanie.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Usenet sam się zamyka ale akurat nie propagowanie IP nie ma na to żadnego wypływu.

c.

Reply to
Cezar

Pan Cezar napisał:

Dlatego zapytałem: po co?

Reply to
Jarosław Sokołowski

Aż zerknąłem i faktycznie:)

Adres IP został zakwalifikowany jako dane osobowe w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 24.11.2011 r., C-70/10 w sporze z dostawcą Internetu.

Ale gógiel wyłączył na grupach podgląd "źródła wiadomości" z IP niedawno, jakieś 2 lata temu, więc IP jako dane osobowe nie są jakieś bardzo ważne.

I pyk, każda większa firma musi mieć inspektora od danych osobowych:)

Reply to
alojzy nieborak

Napisał Grzegorz Niemirowski z 94.172.61.19

Reply to
Cezar

Cezar snipped-for-privacy@tlen.pl.invalid> napisał(a):

I co z tego? Znam swoje IP.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

A moje IP? Klepię z wajśawki.

Reply to
alojzy nieborak

Wiem że znasz. Czy w tym przypadku twój IP jest PII?

Idąc dalej... czy chmurka przetwarza Twoje dane osobowe? :-)

c.

Reply to
Cezar

Cezar snipped-for-privacy@tlen.pl.invalid> napisał(a):

W wypadku umieszczenia go w treści posta?

Chmurka przede wszystkim przetwarza adresy e-mail podawane przy rejestracji. IP moim zdaniem nie ma większego znaczenia. Co z tym IP zrobisz? Wpiszesz w Google? Wiem, jakie były orzeczenia sądów, ale nadal uważam to za naciągane. IP się zmienia, za jednym IP może być wiele osób. Powiązanie z osobą jest dosyć luźne. Internet bazuje na IP i każde urządzenie do niego podłączone te adresy przetwarza. NNTP-Posting-Host jest z nami od kilkudziesięciu lat.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

TS to nie Polski sąd. A nawet gdyby był to i tak nie na znaczenia bo każdy wyrok w tej samej sprawie jest prawie inny.

Reply to
Marek

Udzielnie się w usenecie jest dobrowolne. Jeśli ktoś ma z tym problem zawsze może przestać pisać. Grupa pl.misc.elektronika ma kilkudziesięciu aktywnych użytkowników więc to tzw elita i jeśli ktoś ma z tym problem to sorry taki mamy klimat...

Reply to
Rutkowski, Jacek

W dniu 13.03.2024 o 16:32, Grzegorz Niemirowski pisze:

Kilkadziesiąt lat temu to miałeś internet przez terminal na uczelni i zero publicznych usług. Dzisiaj ujawnianie adresu IP prowadzi do identyfikacji osób i co najwyżej możesz nie przejmować się tym.

Reply to
io

W dniu 13.03.2024 o 20:41, Rutkowski, Jacek pisze:

Nowa wykładnia RODO?

Reply to
io

Z danymi osobowymi chyba byłoby w porządku -- jest regulamin, który każdy musi zaakceptować, a w nim jest informacja:

"2. Adres IP, z którego następuje połączenie, nazwa użytkownika oraz numer portu źródłowego dołączane są w nagłówkach każdego wysyłanego posta i z uwagi na naturę działania sieci Usenet stają się dostępne publicznie (na wszystkich innych serwerach w sieci, na połączonych z nimi stronach www oraz w innych miejscach) na zawsze. Właściciel serwera nie ma skutecznego mechanizmu pozwalającego na usunięcie tych danych."

Natomiast może faktycznie w dzisiejszych czasach i realiach (nie tylko polityczno-regulacyjnych, ale też przy obecnej strukturze Usenetu) lepiej byłoby ten nagłówek usunąć, tym bardziej, że serwer wymaga rejestracji (więc jest jakiś dowód na to, że autor jest autorem -- login zostałby w nagłówkach).

Zastanowię się nad tym jeszcze.

Reply to
Arnold Ziffel

Pan Arnold Ziffel napisał:

[...]

Czyli zrobić anonimizer? Nie jest to dobry pomysł. Wyobraźmy sobie, że ktoś coś przez ten serwer nawywijał, coś takiego, co jest karalne. Wysilmy wyobraźnie jeszcze bardziej -- ktoś faktycznie chce przestępcę ścigać. Organ ścigający w pierwszej kolejności będzie musiał udrzyć do admina z wnioskiem o ujawnienie. Tu się okaże, że adres mailowy wymagany przy zakładaniu konta był lipny, a koleś klikał z Białorusi. Jeśli w ogóle coś się okaże. Przecież nikt teraz danych nie sprawdza. Robi się nieprzyjemnie, bo można zostać oskarżonym o współudział, a przynajmniej o dostarczanie narzędzi do przestępstwa i "rażące zaniednanie".

W tej chwili serwer działa jak każdy inny i w ogóle jak każdy serwer w Internecie, nie tylko NNTP. Tłumaczyć może się ten, do kogo należy adres IP (w rozumieniu RIPE). A że jest rejestracja i są loginy? Ta cała procedura to właściwie tylko ochrona przed botami, nie ma konieczności sprawdzania, czy rejestrująca się osoba jest tym, za kogo się podaje. Wiele usług w Internecie działa na tej zasadzie.

To właśnie bym doradzał.

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Osoba podpisana jako Arnold Ziffel snipped-for-privacy@hooterville.invalid w artykule <news: snipped-for-privacy@hooterville.invalid pisze:

Z puntu widzenia standardu RFC 5536 wygląda to tak:

  1. Pole nagłówka NNTP-Posting-Host jest niestandardowe i zostało zarejestrowane w IANA jako przestarzałe.
  2. Zamiast pola NNTP-Posting-Host i kilku innych (X-Trace, X-Complaints-To itd.) wprowadzono pole Injection-Info z następującym wyjaśnieniem: /---- Once a news server generates an Injection-Info header field, it should have no need to send these non-standard header fields. \----
  3. Jeśli dobrze zrozumiałem, parametry pola Injection-Info nie są obowiązkowe, mogą wystąpić co najwyżej jeden raz: /---- At most, one occurrence of each such <parameter> is allowed. \---- To oznacza, że nie trzeba podawać jawnie adresu IP jako wartości atrybutu "posting-host", o ile newsadmin potrafi jednoznacznie zidentyfikować nadawcę na podstawie wartości "posting-account" i "logging-data", a te mogą być zaszyfrowane czy zahashowane (z solą).

A tu kilka przykładów dla różnych serwerów z wiadomości, w których NIE było NNTP-Posting-Host: /---- Injection-Info: sewer.dizum.com - 2001::1/128

Injection-Info: news.kpn.nl; mail-complaints-to= snipped-for-privacy@kpn.com

Injection-Info: news.mixmin.net; posting-host="7a4b59a625a868e966aee9eaf0248a2cdf24a0e6"; logging-data="15580"; mail-complaints-to= snipped-for-privacy@mixmin.net

Injection-Info: reader02.eternal-september.org; posting-host="2e2d32f25b06e2f6408b075160685cc7"; logging-data="26910"; mail-complaints-to= snipped-for-privacy@eternal-september.org; posting-account="U2FsdGVkX18KC5xjMSFelzXTAhG5zpQa"

Injection-Info: dont-email.me; posting-host="483b3ffb8de765bdd2d4ffffdeb15fbc"; logging-data="2112407"; mail-complaints-to= snipped-for-privacy@eternal-september.org; posting-account="U2FsdGVkX1+AuKPBZoV9MoOIlA07WRYlgNlFuQhN5KM="

Injection-Info: paganini.bofh.team; logging-data="705890"; posting-host="xH9utBtI7alcSIG4rYrTtA.user.paganini.bofh.team"; mail-complaints-to=" snipped-for-privacy@bofh.team"; posting-account="9dIQLXBM7WM9KzA+yjdR4A"; \----

Ciekawe jest ostatnie rozwiązanie dla posting-host stosowane przez serwer bofh.

Na koniec Google Groups: /---- Injection-Info: google-groups.googlegroups.com; posting-host=198.231.20.16; posting-account=piJw5woAAADuwzH36PioxWMuQJQPibLQ NNTP-Posting-Host: 198.231.20.16 \---- Jak widać, nawet Google nie wysyła jawnie danych konta użytkownika.

Reply to
Andrzej P. Wozniak

W dniu 14.03.2024 o 01:59, io pisze:

Nie tzw realia. Jak nie masz do czego się czepić to idź na spacer a nie przed kompa...

Reply to
Rutkowski, Jacek

io snipped-for-privacy@op.pl.invalid> napisał(a):

Prowadzi, ale nie jest to wcale takie proste dla osoby z ulicy.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

To sie chyba fachowo nazywa klauzula niedozwolona.

c.

Reply to
Cezar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.