news.icm.edu.pl

jn napisał(a) :

A nie lepiej użyć jakiegoś programu do deszyfracji zamiast rozpisywania całego procesu na kartkach? Wtedy byś się nie męczył.

Reply to
Zbynek Ltd.
Loading thread data ...

A i pomylić się można...

formatting link

Reply to
Arnold Ziffel

Regulamin chmurka.net nie dopuszcza korzystania z TORa. Jako osoba zajmująca stanowisko publiczne muszę korzystać.

Reply to
Marek

Dnia Sat, 09 Mar 2024 10:06:14 +0100, Marek napisał(a):

Ustaw sobie routing w komputerze, aby na chmurkę wychodziło na prosto przez WAN.

Reply to
Adam

Na NOSTR używają klucza publicznego ale generują go innymi poleceniami.

formatting link
Chciałem zapytać czy taki klucz nadaje się do szyfrowania wiadomości w Usenecie.

Reply to
jn

jn snipped-for-privacy@mail.invalid napisał(a):

Używają prywatnego i publicznego, zwykła kryptografia asymetryczna. Poleceniami innymi niż co? Programów kryptograficznych jest wiele.

Po co chcesz coś szyfrować w Usenecie? W Nostr kryptografia jest używana do podpisywania wiadomości, czyli żeby było wiadomo kto jest źródłem informacji. Ktoś podpisuje wiadomość swoim kluczem prywatnym i znając jego klucz publiczny można zweryfikować, czy podpis pochodzi właśnie od niego.

Szyfruje się wiadomość, którą chce się wysłać do konkretnej osoby i robi się to jej kluczem publicznym. Zaszyfrowaną wiadomość wyślesz mailem albo innym bezpośrednim kanałem. Nie Usenetem.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Jak potrzebujesz zamaskować IP to możesz korzystać na Chmurce z Tora. Ten punkt regulaminu wprawdzie istnieje, ale jego celem jest przede wszystkim zapobieganie nadużyciom przez nieznane osoby. Ciebie już kojarzę z grupy i wiem, że nie będziesz wrzucał nic nielegalnego :)

Na serwerze nie ma automatu sprawdzającego, czy IP jest z sieci Tor. Sprawdzam to tylko przy rejestracji (IP, z którego przyszedł formularz), ale jak kogoś kojarzę z grup, to przymykam oko (choć jeszcze nie było takiej sytuacji).

Swoją drogą, teraz przecież też nie piszesz z Tora, tylko z T-Mobile. Jest IP w nagłówkach wiadomości.

Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 10.03.2024 o 03:05, Arnold Ziffel pisze:

Przez TOR można uzgadniać wysokość łapówki w kryptowalucie. W Brukseli zarekwirowali reklamówki z banknotami. Mogli wejść na wyższy poziom konspiracji. :D

Reply to
jn

W dniu 9.03.2024 o 20:29, Grzegorz Niemirowski pisze:

W Thunderbird jest "Menedżer kluczy OpenPGP". W tym wątku też wspominano o PGP. Na Linuksie mam "gpg - OpenPGP encryption and signing tool"

Jest grupa alt.anonymous.messages. Chmurka jej nie przenosi ale ICM tak. Przeszukałem ją w Google

formatting link
Jest grupa rocksolid.shared.encryption z opisem "Public keys, encrypted messages etc."
formatting link
Po coś się takie grupy tworzy i nadal ktoś wysyła na nie wiadomości.

Reply to
jn

Jako o standardzie. Sam używam do tego GnuPG.

Przenosi, tylko trzeba się najpierw zalogować. Inaczej z grup alt.* jest dostęp tylko do grup alt.pl.*. Masz zaznaczoną tę sławną opcję w TB do uwierzytelnienia przy połączeniu?

Reply to
Arnold Ziffel

jn snipped-for-privacy@mail.invalid napisał(a):

Ale do czego zmierzasz? PGP było komercyjne, więc powstały darmowe alternatywy: GPG i OpenPGP.

Są to miejsca wymiany zaszyfrowanych wiadomości, dodatkowo anonimowo. Do grupy nie pisze się bezpośrednio, bo zniszczyłoby to anonimowość, ale przez różne remailery. Ponadto odbiorca przekazuje każdemu nadawcy inny klucz publiczny, żeby dwóch nadawców nie zauważyło, że pisze do tej samej osoby. Pytanie, czy tego typu grupy są Ci do czegoś potrzebne. Jest to generalnie dosyć niszowe. Zamiast Usenetu mogłoby być coś innego. Przed Internetem stosowało się zaszyfrowane ogłoszenia w gazetach.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Faktycznie jest ta grupa. Patrzyłem z innego konta na kompaturze a ten użytkownik ma chmurkę tylko do odczytu.

Reply to
jn

Wszystko, co adresat jest w stanie odszyfrować, się nadaje, o ile jest dostatecznie bezpieczne przed odszyfrowaniem przez osoby niepowołane. Pytanie jaki jest use case (przypadek użycia) -- czyli jaki problem chcesz w ten sposób rozwiązać.

Reply to
Arnold Ziffel

Pan Arnold Ziffel napisał:

[...]

Skąd pomysł, że ktoś chce użyć Usenetu do rozwiązywania problemów? Tutaj problemy się tworzy.

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Swoją drogą, jeśli ktoś chce pisać przez Tora (lub i2p) na Usenet:

formatting link

Reply to
Arnold Ziffel

BTW, może rozważysz wyrzucenie `NNTP-Posting-Host`?

c.

Reply to
Cezar

Pan Cezar napisał:

Po co?

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 13.03.2024 o 12:13, Jarosław Sokołowski pisze:

DARKuseNET? :)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Pan Robert Wańkowski napisał:

Nie, chyba nie. Chmurka ma nagłowek "Injection-Info", w którym są dane nie tylko hosta nadawcy, ale i jego identyfikacja w systemie logowania. Bardzo uczciwe podejście w przypadku serwerów wymagających logowania, że wszyscy z tego mogą korzystać -- każdy jest w stanie sprawdzić, czy ktoś nagle nie zaczął podszywać się pod czyjeś "From". Serwer z tematu, news.icm.edu.pl, też ma "Injection-Info", choć nie wiem po co. Nie ma za to tradycyjnego "NNTP-Posting-Host" czego tym bardziej nie rozumiem.

NNTP-Posting-Host to całkiem niezłe narzędzie uwiarygodnienia nadawcy (a te w Usenecie nie są mocne). Można powtórzyć wszystkie moje nagłówki i próbować pisać jako ja, ale ze zmiana hosta nadawcy tak łatwo już nie jest.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Choćby dlatego że adres IP w połączeniu z innymi danymi (a czasami bez nich) podpada pod dane osobowe wg RODO czy też PII wg GDPR.

c.

Reply to
Cezar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.