Nagrzewanie sie elementow w urzadzeniach elektronicznych

Witam,

Trafil w moje rece monitor, w ktorym padl tranzystor wysokiego napiecia - wymienilem go, ale poniewaz wydawalo mi sie, ze sie za bardzo grzeje i sytuacja moze sie powtorzyc - dodalem dodatkowy radiator (bo akurat bylo sporo miejsca). Potem zrobilem troche testow - nie dowierzajac ukladowi i mierzylem temperature w/w tranzystora. Bez obudowy (monitora) mial 45,5 st C, po zalozeniu obudowy i 1,5h wygrzewaniu temperatura zatrzymala sie na 58 st. C. I tak sie zastanawiam teraz czy producent dal graniczne warunki dla tego tranzystora i po kilku latach pracy w takowych - tranzystor padl, czy tez powstalo jakies uszkodzenie (a moze nawet nie uszkodzenie, bo monitor dziala bez widocznych usterek, ale moze jakies rozjechanie sie dynamicznych parametrow pracy tego tranzystora), ktore zaowocowalo padem termicznym. Jakie temperatury pracy elementow sa spotykane w urzadzeniach elektronicznych - na ile producenci potrafia je zylowac?

Reply to
Jack Houseman
Loading thread data ...

Jack Houseman napisal(a):

Dla 58 stopni w sumie nie potrzeba dodatkowego chlodzenia. Sa przyklady, jak uzywam takiej wlasnie kosci, ze specyfikacja jest zwalona, zla obudowa, kosc za duzo mocy wytraca, itd i potem kosc zle dziala.

Reply to
Marcin E. Hamerla

58st to niekoniecznie jest zylowanie - zobacz ze wiele elementow mocy ma parametry podane przy zalozeniu 25 C na radiatorze i 125 C na krzemie. Dasz 1/3 mocy i mniejszy radiator to wyjdzie 58 na radiatorze i 91 na krzemie. Ba - sa elementy w ktorych pelnej mocy nie mozesz uzyskac bo obudowa nie pozwoli. Niech zyje marketing :-)

A jesli chodzi o monitor [i zasilacze] - najpierw padaja elektrolity. A potem z ich winy przegrzewaja tranzystory. Wymien kondensatory polaczone z tym tranzystorem i zobaczymy.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.