modułu GSM z akumulatorków AAA

Po chwili przerwy zabrałem się w końcu za montaż telefonu komórkowego w wersji "retro" o którym pisałem wcześniej. Na razie wytrawiłem tymczasową wersję PCB*, z elementami do montażu przewlekanego. W chwili obecnej płytka nie zawiera obwodu zasilania - tymczasowo planuję zasilać ją po prostu z trzech bateryjek AAA. Zastosowany moduł GSM (Motorola D15) nie jest zbyt wybredny co do zasilania, napięcie musi się mieścić między 3V a 6V.

Zastanawiam się tylko jak zachowa się układ, gdy akumulatorki zaczną się wyczerpywać. Czy stwarza to jakieś zagrożenie dla modułu?

  • W chwili wolnego czasu spróbuję zrobić wersję SMD, ze zintegrowanym układem ładowania i akumulatorkiem od komórki.

BTW: Jakie tranzystory SMD będą najbliższymi odpowiednikami BD139 i BD140?

BTW2: Czy napięcia zmiana zasiania wspomnianego modułu GSM (z około 5V do około 3,7V) może znacząco wpłynąć na poziom sygnału na wyjściu słuchawkowym? Czy powinienem się liczyć z możliwością, iż poziom sygnału spadnie na tyle, że będzie konieczne poszukanie lepszego wzmacniacza (np. jakiś scalak zasilany ze step-upa)?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 2013-04-14 23:07, Atlantis pisze:

Weź pod uwagę, że GSM, życzy sobie 2-3 A przy nawiązywaniu połączenia i musisz zapewnić, że jak łyknie te 3A to na jego pinie zasilającym nadal będzie ponad 3V. Jak widzę te trzy AAA i pół metra "jakiś" kabelków to już wyczuwam posty "GSM mi nie działa".

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2013-04-15 13:31, Andrzej W. pisze:

Aż tak źle jest z tymi akumulatorkami? Kierowałem się tym, że przecież dość powszechnie używa się ich do zasilania sprzętu mobilnego, a gabarytowo nie odstają od maleństw zasilających współczesne komórki... Oczywiście sprawdzenie napięcia pod obciążeniem byłoby pierwszą rzeczą, jaką bym zrobił.

Mam rozumieć, że to ślepy zaułek. A akumulatorki AA?

Reply to
Atlantis

Motorola D520 miała oryginalnie akumulator NiCd 4xAAA. Po wymianie pokrywy baterii mozna było w to miejsce włożyć zwykłe baterie 4xAA (to dawna historia, więc stawiałbym że zwykłe=alkaiczne)

Reply to
Desoft

W dniu 2013-04-15 19:15, Atlantis pisze:

Nie tyle zły pomysł, co należy go wykonać ze starannością po czym sprawdzić oscyloskopem jak zachowuje się napięcie nie na baterii a na zacisku modułu.

Reply to
Andrzej W.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.