Modul zasilacza

Czy da sie kupic gotowe moduly zasilaczy 230V -> 5V 0,1A o mozliwie jak najmniejszych wymiarach i jak najwiekszej sprawnosci? (Separacja galwaniczna niekonieczna, max. wysokosc ustrojswa 12 - 15 mm) Cos w rodzaju aplikacji TNY264 z "bias winding". W TME sa jakies ale cena....

d.

Reply to
dynio
Loading thread data ...

Wchodziło by w grę tylko trafo EFD15... Problem z niskimi kondensatorami w zasilaniu i na wyjściu.

Tzn. ile?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

15 mm wysokości - IMHO mało kto się bawi w odzyskanie każdego milimetra aż do takich rozmiarów.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

A ten dławik to na czym chcesz nawinąć? Przy 50 kHz i zakresie napięć wejściowych 250-360V DC (a takich można się spodziewać przy zasilaniu z sieci) wychodzi 2 mH...

Chory pomysł - bez obrazy. Z ponad 300V robić 5V bez izolacje. Jakiekolwiek zgłupienie kontrolera i masz ponad 300V na układzie. O bezpieczeństwie nawet nie ma co gadać.

Za drogo.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nieczym nie zaprzeczyłeś temu, co napisałem powyżej. Indukcyjność dla niezmienionych napięć i prądów jest odwrotnie proporcjonalna do częstotliwości. Zwiększyłeś prawie 3-krotnie częstotliwość, zmniejszyła się prawie 3-krotnie indukcyjność.

Jasssne. 820 uH, 0.1A i ponad 300V pomiędzy początkiem a końcem cewki...

Jedyna konieczna modyfikacja, to zmiana diody Zenera na 3V6 - 3V9.

Ostatnio dostałem niezłą lekcję pokory od teoretycznie poprawnie zaprojektowanej przetwornicy - na razie totalna klęska. A nie zajmuję się przetwornicami od wczoraj.

Cały czas nie doceniasz bardzo poważnego problemu: awaria jednego elementu powoduje pojawienie się na wyjściu urządzenia pełnego napięcia wejściowego. Czy nastąpi przebicie dławika (przy takim napięciu o to nietrudno), czy scalak dostanie zwarcia (zdarza się), czy też pojawi się zimny lut na transoptorze.

Na dokładkę zapominasz, że nie wolno już od jakiegoś czasu stosować zasilania bezpośredniego w urządzeniach, z którymi może mieć kontakt człowiek. Wszystko, co jest pod napięciem sieci musi być atestowane i oznakowane.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

To dlaczego wyciąłeś fragment, gdzie piszę o 50 kHz ;-P

Nie piszę, że się nie da - chodzi o to, że nie jest to banalne.

Uproszczenie? Ja by, go raczej skomplikował...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

A co mam sądzić - bipolarne łączy się z rezystorami wyrównawczymi w emiterach. Bez rezystorów nie ma sensu.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.