metoda do płytek dwustronnych

Witam, chcę zrobic płytke dwustronną ale niewiem jak sie do niej zabrać , jednostronne wychodzą bez problemu (positiv20).Prosze o jakięś wskazówki.

Pozdrawiam.

Reply to
Pawel
Loading thread data ...

Użytkownik " Pawel" snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:cieekt$962$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Jeżeli chodzi o pasowanie dół<-->góra to robią to nawiercając otworki w kliszach oraz w płytce po uprzednim spasowaniu, przed naświetlaniem przyklejam te klisze z wiertełkami na wylot przechodzącymi przez klisza|płytka|klisza do płytki i naświetlam - reszta to praktyka :)

PS. Jak ktoś ma inny patenet to chętnie się bym o tym dowiedział :)

Pozdrawiam, Grzegorz K.

Reply to
Grzegorz K.

Użytkownik " Pawel" snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:cieekt$962$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl

Poszukaj w archiwum. Na pewno było parę wariantów.

Np. możesz robić płytkę dwuetapowo zaklejając drugą stronę folią samoprzylepną. Nadaje się do tego np. dobrej jakości folia PCV używana na szyldy reklamowe. W każdym razie ma być odporna na trawienie i nie odmaślić się w ciepłej kąpieli. W przypadku fotolitografii będzie to wyglądało tak:

  • do projektu dodajesz ze 3..4 pady centrujące poza obrysem właściwej płytki
  • pokrywasz emulsją, suszysz, naświetlasz i wywołujesz stronę A
  • całą stronę B zaklejasz folią
  • trawisz
  • zdejmujesz folię ze strony B
  • _precyzyjnie_ wiercisz cienkim wiertłem (np. fi0.7) otwory w padach centrujących
  • pokrywasz emulsją i suszysz stronę B
  • zaklejasz stronę A folią
  • przykładasz maskę strony B centrując ją dokładnie za pomocą szpilek na wywierconych otworach. Od dokładności tego centrowania zależy, czy po stronie B otworki trafią w pola lutownicze ... czy obok ;) Jeżeli masz kopioramkę z możliwością podświetlenia (np. coś takiego jak na obrazku w EP06/2003) to możesz centrować kliszę pod światło, a potem przytwierdzić ją skrawkami jakiegoś samoprzylepca do płytki, żeby się nie przesuwała. Obojętnie jak - aby _dokładnie_.
  • naświetlasz stronę B, wywołujesz, trawisz.
  • odklejasz folię B
  • wiercisz płytkę modląc się, żeby otwory trafiły tam gdzie trzeba.

BTW... A nie prościej termotransferem? Jak skomplikowane są te Twoje płytki?

Reply to
Marek Dzwonnik

a u mnie jest problem ze spasowaniem kliszy ,jak "biore" na swiatło ,jedna klisza -normalnie ,druga -w odbiciu lustrzanym to nie daje sie dokładnie spasować (nie wiem może drukarka ,mam ustawina na max rozdz. 1200x1200 dpi, wydruk z protela),gdy mam obie wydrukowane bez odbicia lust. to wtedy jest ok, ale tak jedna klisza bedzie musiała leżeć odwrotnie (nie tuszem do powierzchni), czy w ten sposób coś wyjdzie?

Reply to
Pawel

Użytkownik " Pawel" snipped-for-privacy@NOSPAM.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:cieh5u$lme$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Druk na kliszy musi przylegać do płytki podczas naświtelania - co za tym idzie jedną stronę drukujesz normalnie a drugą jako lustro.

Po wydrukowaniu jak złożysz obydwie klisze to muszą sie zgadzać - na

99.99% ;-) . Mnie nigdy nie wyszło 1:1 ( drukowałem na laserze HP 2300d 180lpi ) - ale przesunięcia były do zniesienia.

Pościk niżej (wyżej - zależy jak patrzeć) grupowicza Marka Dz. jest też interesujący :)

Jeszcze jedno, te "dylatacje" możesz zrekompensować średnicą przelotek/padów od elementów przewlekanych. ( Kiedyś się na tym, przejechałem :) )

Pozdrawiam, Grzegorz K.

Reply to
Grzegorz K.

Ja naświetlam przez papier spryskany transparentem. Większe centruję do otworów i dociskam szybką. Małe zszywam zszywaczem i wsuwam do środka płytkę. Jak mi się skończy positiv wezmę się za kredę.

Reply to
Mariusz Dybiec

Moim zdaniem to nie kwetia rozdzielczości tylko prowadzenia papieru lub (i?) deformacji papieru (folii) pod wpływem temperatury. Jak mi zależało na zmniejszeniu różnic to przepuszczałem sobie papier przez drukarkę aby go podsuszyć. Z folią pewnie ten numer nie przejdzie.

Wyjdzie - ja naswietlałem kiedyś przez papier odwrócony (ale nasączony transparentem).

To wszystko nic. Kiedyś - dawno dawno temu robiłem maski ploterem ( takim na pisaczki) w skali 2:1 dla zwiększenia rozdzielczości. Fotograf pomniejszał je robiąc od razu klisze. Efekty nie były zbyt dobre - deformacje utrudniające zgranie masek. Myślałem, że to klisze tak płyną. Po dłuźszym czasie fotograf wygadał się, że najpierw pomniejszał sobie na ksero a potem kopiował stykowo.

Reply to
Mariusz Dybiec

Wydrukuj na dwóch kartkach duży prostokąt. Papier jest trochę przezroczysty. Po przyłożeniu np. do szyby okna widać wydruk zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Nałóż na siebie kartki i sprawdź czy wydruki się pokrywają. Następnie odwróć jedną kartkę i ponownie sprawdź czy jest OK. Jeśli raz będzie dobrze a drugi źle to drukarka nie ma kąta prostego pomiędzy osią X a osią Y.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Folia do drukarek laserowych trochę mięknie od fusera i nie trzyma dokładnie wymiarów. Kiepskie egzemparze wychodzące z drukarki są nawet nieco pofalowane.

Podobnoż są specjalne folie do tego celu, szczególnie odporne na deformacje. Jednak myślę, że do zrobienia odpowiedzialnych płytek lepiej zrobić kliszę w drukarni.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Witam! Spasuj klisze kladac jedna na druga. Natepnie sklej ze soba przeciwlegle krawedzie a laminat wloz miedzy klisze (jak w koperte tylko dziurawa na dnie ;)) Pzdr Michal

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.