linux + swiatlo

witam wszystkich

mam do was pewna prosbe/pytanie chcialbym do zrobic sterowanie swiatlem w akwarium za pomoca komputera konkretnie pod systemem linux ale jak to zrobic?? znalazlem projekt jak do linuxa podlaczyc ekspres do kawy :

formatting link
opisy zawarte tam duzo mi nie mowia czy moglibyscie mi pomoc w opisaniu potrzebych elementow tego schematu?? jak go zrobic na co zwrocic uwage gdyz jestem poczatkujacy w tych sprawach

wielkie dzieki za kazda pomoc pozdrawiam

Reply to
fr33k
Loading thread data ...

Użytkownik fr33k napisał:

Dokładnie tak samo jak pod Windows/DOS (opisów poszukaj na google), co do oprogramowania to odwołujesz się do portu tak jak w DOS-ie/Windowsie.

Reply to
Maksymilian Dutka

Kiedys mialem taki zegarek do sterowania swiatlem na klatce - taka 24h tarcza na ktorej w odpowiednich miejscach zakladalo sie takie 'srubki', ktore wlaczaly lub wylaczaly prad. Cos podobnego mozna kupic (sa i mechaniczne i elektroniczne) w wiekszosci sklepow elektrycznych. Kosztuje znacznie mniej niz komputer ;))))

Biedne rybki.

Krzysiek Rudnik

PS. Kiedys z kolega zrobilismy termoregulator na UL1111 do akwarium. Pierwsze dwa czy trzy egzemplarze dzialaly bardzo dobrze. Kolejny (to bylo spore, wielozbiornikowe akwarium) 'ugotowal' rybki w zbiorniku :( Jakis blad w montarzu.

PS. 2 a tak na powaznie to sprecyzuj co chcesz uzyskac - tylko wlaczanie/wylaczanie swiatla o zadanej godzinie? To komputer zuzyje wiecej pradu niz to oswietlenie do akwarium.

Reply to
Krzysztof Rudnik

Pewnie ortograficzny :)

Reply to
Mariusz Dybiec

witam chcialbym zrobic tylko mozliwosc wlaczenia i wylaczenia produ z poziomu komputera stwozyc uklad z wlasnym zasilaniem ktorym bym sterowal przez komputer (nie programowal)

dzieki za pomoc pozdrawiam

Reply to
fr33k

Użytkownik fr33k napisał:

Zbuduj uklad na jakims tanim mikrokontrolerze, np AT89C2051. Uklad, spelniajacy twoje wymagania (wlacz/wylacz) bedzie skladal sie z doslownie kilku elementow (mikrokontroler, kwarc, 3-4 kondensatorki, tranzystor, kilka rezystorkow i przycisk). Jak chcesz wlaczac o konkretnych godzinach i sygnalizowwac stan pracy, dodaj jeszcze np. PCF8563 (real time clock) i dwa LED'y. Do tego bedzie trzeba napisac program i zaprogramowac mikrokontroler. Pozytywne strony:

  1. Nauczysz sie programowac mikrokontrolery, przynajmniej jedna rodzine
  2. Bedziesz mial znikome zuzycie energii przez uklad
  3. Nie bedziesz musial miec non-stop wlaczonego kompa (chybaz ze lubisz)

No chyba, ze chodzi Ci tylko o to, zeby poczuc sie fajnie, gdy podczas wciskania odpowiedniej kombinacji klawiszy na klawiaturze, swiatlo w akwarium zapala sie i gasnie. Sa prostrze metody i tansz, tzw. wylaczniki (cena okolo 1 zl) Pozdrawiam

Reply to
TomaszB

Użytkownik TomaszB napisał:

witam

najbardziej mi chodzi o to by wlasnie na wlaczonym komie wklepac kombinacje klawiszy i odpalic swiatlo w akwarium ;) czy znacie jakies schematy jak to zrobic ?? czy trzeba do tego mikrokontrolery???

pozdrawiam i dziekuje

Reply to
fr33k

można bez, ale dość niewygodnie. W ostatnim ELV albo Elektorze, nie pamiętam, był schemat takowej automatyzacji domu zrobionej na zmodyfikowanym I2C (znaczy normalny I2C, ale z boosterem, coby na dłuższe odległosci starczyło) i sterowane komputerem przez seryjne albo równoległe, tyż nie pamiętam, międzymordzie "przerobione" na I2C. W sumie fajna sprawa. A sterując z LPT potrzebujesz zatrzasków inaczej światło zgaśnie jak wyłączysz komputer. Najlepiej jednak wziąć jakiś mikrokontroler i podłączyć przez RS232. Program sterujący można napisać jak ci ugodno. Od prostego do skomplikowanego.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

a czy stosujac owe mikrokontrolery mozna nadal sterowac z kompa za pomoca klawiszow ?? czy tylko zaprogramowany mikrokontroler bedzie sterowac swiatlem bez pomocy kompa??

pozdrawiam

Reply to
fr33k

Ja bym polecil zakup (np. na allegro) jakiegos prostego palma (np. Palm V) - 2MB ram/flash, procesorek, zegarek RTC z mozliwoscia obudzenia systemu, podswietlany wyswietlacz LCD z panelem dotykowym, zasilanie siec/aku, jakis prosty system itp. Moze troche trudniej z interfejsem - pojedyncze lacze szeregowe powoduje troche trudnosci w sterowaniu wieksza liczba urzadzen, ale IMHO sa one mniejsze niz te, juz rozwiazane przy takim wyborze.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

a co to za problem? Robisz program na mikrokontrolerze słuchający na RS232 i włączający odpowiednie nogi. W zależności od ilości urządzeń, którymi chcesz sterować i komfortu (np. czy checsz jakąś klawiszologię dodać) jest to program od 20-200 linijek assemblera i kontroler (piszę o atmelach, bo się w nie bawię) od ATTiny12 do ATMega8 (ten na wyrost, ale ma dużo nóżek ;-)) Twój linuxik musi tylko wysyłać proste sekwencje w stylu 1A - załącz wyjscie

1, 1B - wyłącz 1, 1C zmień stan 1 lub podobnie przez RS232 i tyle. Oczywiście możesz to robić od terminala, przez proste komendy z konsoli, albo przez jakieś Qt-GUIs czy inne Glades. Jak program na mikrokontrolerze bardziej rozbudujesz (tutaj ten ATMega8 może się przydać), możesz dorobić lokalny displej, zegar i podobne pierdzikółka, tak, że kontroler może sterować sam, albo ze zdalnym sterowaniem z PCta. A jak się jeszcze bardziej wściekniesz, to dorobisz mikrokontrolerowi międzymordzie niebieskozębne (czyli BlueTooth Interface) i możesz sterować bezdrutowo. W każdym razie ja bym się za coś takiego zabrał, jakbym miał czas. Od roku planuje zrobić sterowanie kolejki dzieci i jakoś nie mam się kiedy do tego zabrać....

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

wielkie dzieki za pomoc ;) ale mam jeszcze najwazniejsze pytanie gdzie tego szukac czy znacie tytuly ksiazek o tych ukladach Atmela '51 o programowaniu i budowaniu ukladow do tego zamierzam zdobyc Mikrokontrolery : architektura, programowanie, zastosowania / Ryszard Pełka czy znacie moze jakies inne ?? raz jeszcze wielkie dzieki za pomoc ;)

pozdrawiam

Reply to
fr33k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.