Licznik do 4 na ...przekaźnikach ?

Coś mi świta po głowie, że pierwsze komputery budowano na logice opartej na przekaźnikach... czy dobrze pamiętam ? A jeśli tak, to jak wyglądały te układy elektryczne ? Czy można zbudować na przekaźnikach binarny licznik do 4 ? :-))

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

Chyba nie. Mogles pomylic z elektromechanicznymi przelicznikami artyleryjskimi [chyba tylko okretowe] - ale to raczej bardziej analogowe, ewentualnie z tworczoscia Konrada Zuse.

O ile dobrze pamietam to kalkulator na przekaznikach usilowali robic Japonczycy - trzy dzialania robil dobrze, dzielenie niestety trwalo i trwalo i trwalo .. i dzien sie skonczyl a on ciagle dzielil.

Chociaz .. kiedys mialem kupe przekaznikow z jakiejs czeskiej [?] maszyny liczacej [?], ktora zlomowano w latach 80-tych. Samej maszynki nie widzialem.

Mozna - konkurs przeca rozpisywalem :-) Jeden flip-flop wymaga 4-5 przekaznikow.

Czy synteza automatow asynchronicznych jest juz opanowana ? Bo mogloby to byc ciekawe i zabawne :-)

J.

Reply to
J.F.

posiadajac jeden przekaźnik z bębnem taki co sie kreci i załacza kolejne styki np jest taki w starych pralkach automatycznych jest to prostyu układ synchroniczny bez powrotu do stanów wczesniejszych tylko ze ma jeszcze chyba zatrzymywanie "zegara"(silniczka)

czyli jest to taki jakby licznik który wykonuje operacje kolejna krecąc sie do przodu :) nigdy z powrotem po pełnym obrocie wyłącza sie :)

ale sie na teoretyzowałem:)

Pozdrawiam AzaZeL

Reply to
AzaZeL

Dlaczego?

Przekaźnik bistabilny = przerzutnik dwa przekaźniki - w zależności od połączenia styków = AND lub OR. trzecim można zrobić negację.

A z NANDów da się zrobić wszystko.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Użytkownik "Pszemol" snipped-for-privacy@PolBox.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl...

Tak! Ten pierwszy z 1943 r MARK-I był dla wojska i niewiele umiał "Mark I wykorzystywał zespół przekaźników elektro mechanicznych, które działały jako przełączniki dwustanowe. W całości Mark I mierzył 2,4 na 15,2 metra. Przeprowadzając trzy operacje dodawania i odejmowania albo jedną operację mnożenia na sekundę, mógł rozwiązać w ciągu jednego dnia problemy matematyczne, które zabierały jednej osobie z sumatorem sześć miesięcy pracy. Jednak Mark I został wkrótce wyprzedzony przez elektroniczny numeryczny integrator i komputer ENIAC: "Ważąca trzydzieści ton i zawierająca osiemnaście tysięcy lamp elektronowych oraz siedemdziesiąt tysięcy oporników maszyna, zdolna do wykonania w ciągu trzydziestu sekund dwukrotnie większej liczby działań niż człowiek w czasie dwudziestu godzin, zużywała tyle energii, że po jej włączeniu w sąsiedztwie przygasały światła. Była też wyposażona w cztery tysiące czerwonych lamp neonowych."

Reply to
SP9LWH

chyba tak. Komputery Zuse były jak najbardziej "przekaźnikowe".

może być mniej, jak weźmiesz przekaźniki bipolarne.

Waldek

Reply to
Waldemar

Użytkownik "Waldemar" snipped-for-privacy@t-online.de napisał w wiadomości news:cuse5t$63d$01$ snipped-for-privacy@news.t-online.com...

Nie pozostaje nic innego jak ogłosić konkurs: "zaprojektuj elektromechaniczny licznik dwubitowy" Użyj pospolitych przekaźników zbliżonych konstrukcyjnie do :

formatting link
ułatwienia dodaj oporniki i kondensatory

:-)

Reply to
SP9LWH

to było do pralki

a nie logiki na przekaźnikach i robieni z tego przerzutników musisz to jakos taktować no nie? tu taktowanie było silniczkiem

Pozdrawiam AzaZeL

Reply to
AzaZeL

Czy mozna gdzies znaleźć schemat tego komputera ?? Zbudowałbym sobie.

Reply to
VSS

Użytkownik "VSS" <vss snipped-for-privacy@lasershow.pl napisał w wiadomości news:cushr0$lmd$ snipped-for-privacy@sunflower.man.poznan.pl...

Google przyjacielem ? :-) Wątpię w tym przypadku Schemat to byłyby opasłe tomiska

Reply to
SP9LWH

Ja to juz zrobilem - bez ulatwien, w dodatku bez hazardow. Konkurs wygrany, zwyciezce zdazylem zapomniec, nagroda jeszcze nie wypita :-)

J.

Reply to
J.F.

Jeden przekaznik - jedna bramka, a nawet ciut wiecej. Tylko stykow musi miec wiecej - zeby starczyly na nastepne "bramki", bo logika jest tu robiona na odpowiednim polaczeniu zasilan cewki.

To obejrzyj schemat 7474 i zrob przerzutnik D z przekaznikow, bez wyscigow i hazardow :-)

J.

Reply to
J.F.

piszesz o tym pierwszym, czy o MARK? Bo komputery pana Zuse były wcześniej.

Waldek

Reply to
Waldemar
Reply to
Marek Dzwonnik

formatting link
Autor niedokladnie podpisany: Marek Dzwonnik

Jeszcze jest wczesniejszy Marcina Stanisza, ale z hazardami

formatting link

J.

Reply to
J.F.

A co one wlasciwie potrafily ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.