Prosta ladowarka NiMh 4.8V

Witam

Szukam sposobu na podladowywanie lub zasilanie pakietu 4 aku AAA nimh.

Pakiet siedzi w krotkofalowce. Ona sama ma gniazdo do ladowania, ale jest to gniazdo wielofunkcyjne i jest juz zajete przez wtyk glosnika. Poza tym w radiu nie ma zadnej automatyki do ladowania, podlacza sie zasialcz i ma sie to ladowac okreslona liczbe godzin.

Tak czy inaczej, z tylu urzadzenia jest wyjscie i styki bezposrednio z wyjscia pakietu aku ( 4,8V - 4x 1,2 ) Chce tam podlaczyc cos co umozliwi mi zasialnie urzadzenia z instalacji

12V -14V, a jednoczesnie nie przeladuje pakietu owych 4 spietych AAA. Czyli jak sadze musialaby byc to jakas prosta ladowarka buforowa do Nimh.

Prosta na tyle, ze wydajnosci nie musi miec duzej, objetosci tez, byleby aku nie ubilo i ekonomiczna bo musze kilka sztuk zrobic.

Znalazlem MAX713 ale to raczej zbyt duzo i za duzo, choc dobrze. Co by tu mozna prostszego zastosowac do tego przypadku?

pozdro Tmek

Reply to
Tmek
Loading thread data ...

OK, znalazlem tu dlugi watek nt LM317, wyglada obiecujaco.

formatting link
pzdr

Reply to
Tmek

Dnia 12-04-2010 o 01:13:30 Tmek snipped-for-privacy@op.pl napisał(a):

Cześć,

W zeszłym roku z niezłym efektem zrobiłem taką ładowarkę na PIC16HV785 opierając się luźno na pomyśle i schemacie z noty aplikacyjnej Microchipa AN1012. Oprogramowanie napisałem całkiem swoje, ale schemat układu ładowania został bardzo podobny do tego z noty. Oprócz procesora, układ składa się z cewki, drivera MOSFET (MCP1415), diody, tranzystora FET i odrobiny pasywnej drobnicy. Potrafi ładować prądem nawet nieco powyżej 2A (do AAA za duży!).

W Twoim układzie nie będziesz mógł zastosować kontroli temperatury, co wymusi staranne zrobienie zakończenia ładowania. Nie próbuj czekać na -dV przy NiMH, bo niektóre akumulatorki mają je bardzo płytkie i łatwo zrobić "pyk". Zdecydowanie zalecam metodę PVC (a dokładniej wykrywanie wypłaszczenia charakterystyki ładowania przy jednoczesnej kontroli poziomu napięcia, z pomiarem i odliczeniem rezystancji wewnętrznej akumulatorków (UWAGA: zmienna w czasie ładowania!)). Przygotuj się na żmudne, nudne i frustrujące testy.

Jeśli znajdziesz gotowca, użyj go ;-)

Pozdrawiam, ae

formatting link

Reply to
Andrzej Ekiert

Ładowarka buforowa utrzymuje ogniwa w stanie maksymalnego naładowania i jednocześnie zasila całe urządzenie. Określ, czy te akumulatory mają służyć tylko do sporadycznego zasilania krótkofalówki np. tylko awaryjnego w przypadku zaniku napięcia 230V. Czy też może mają ją często zasilać np. w cyklach kilka godzin ładowania/kilka godzin pracy.

Paweł

Reply to
Paweł

Jeśli dobrze zrozumiałem to akumulatory podczas typowego użytkowania będą przez pewien czas ładowane a później rozładowywane. Inaczej mówiąc, nie przewidujesz aby przez bardzo długi okres czasu były wyłącznie doładowywane.

Sprawdź, czy te akumulatory są bezpośrednio podłączone do gniazdka. Zapewne w radiu jest jakiś prosty układ pozwalający w banalny sposób zrealizować buforowe zasilanie.

Paweł

Reply to
Paweł

To nie ma znaczenia. Ważne jest jednak jak podłączone są akumulatory. Przy pomocy dwóch diod i rezystora można zapewnić jednoczesne zasilanie radia i ładowanie akumulatora małym prądem.

Napisałeś, że akumulatory co pewien czas będą chociaż częściowo rozładowywane (nie będzie zewnętrznego zasilania a radio będzie zasilane z akumulatorów). To moim zdaniem pozwala zastosować jako ładowarkę prosty zasilacz ze stałym napięciem wyjściowym a ograniczenie prądu ładowania zrobić na rezystorze. Oczywiście nie jest to może idealne rozwiązanie jeśli chodzi o trwałość ogniw. Jednak myślę, że zupełnie tu wystarczy. Jednak w środku radia muszą być dwie diody i ten rezystor ograniczający prąd ładowania.

Paweł

Reply to
Paweł

Nie napisałeś czy chcesz podłączyć się równolegle do akumulatorów czy chcesz użyć tego wbudowanego gniazdka.

  1. Jeśli chcesz podłączyć się do równolegle do akumulatorów, to daj te dwie diody, rezystor i zastosuj typowy samochodowy zasilacz. To możesz zrobić bez ingerencji w urządzenie. Wytnij krążek z cienkiego dwustronnego laminatu i podłożysz go pod jeden akumulator (zakładam, że są typu R6 lub R3). Do laminatu możesz dolutować przewody.
  2. W przypadku gniazdka prawdopodobnie odpowiednie elementy pozwalające na buforowe zasilanie zostały zastosowane. Przy pomocy omomierza zapewne wykryjesz co zostało użyte.

Paweł

Reply to
Paweł

Bez pominięcia akumulatora to możesz to zrobić tylko jeśli radio pobiera przez większą część czasu prąd porównywalny z prądem jakim można długo ładować akumulator. Bez spełnienia tego warunku akumulatory bardzo szybko stracą swoją pojemność.

Paweł

Reply to
Paweł

Styki w telefonach wyprowadzone na zewnątrz nie są bezpośrednio podłączone do akumulatora. Jednak konkretne rozwiązanie zależy od prądu pobieranego przez urządzenie. Wielu producentów akumulatorów dopuszcza (ale nie zaleca) ładowanie ciągle małym prądem np. nie większym niż 0.02C.

Paweł

Reply to
Paweł

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.