Kondensatory wyjściowe ceramiczne do prze

Witam Ostatnio pracuję nad nową przetwornicą i zastanawia mnie wybór odpowiednich kondensatorów wyjściowych.

Zakładam, że częstotliwość pracy to jakieś 250kHz. Pojemność wymagana to jakieś 4,7uF/35V Prąd tętnień może dochodzić do 1A.

Testowałem kilka kondensatorów i na razie mam takie doświadczenia, że dobrze sprawują się kondensatory większe gabarytowo oraz droższe :)

Nie mogę znaleźć w danych producentów informacji, na temat rezystancji szeregowej ESR czy max ripple current, co ma miejsce ogólnie dla kondensatorów elektrolitycznych i tantali. Testy wykazały też, że zwykły tantal SMD np. 10u/25V Kemet grzeje się w takiej aplikacji znacznie, ale on ma ESR = 1R5, a więc dużo.

Najlepiej wypadały dotychczas kondensatory z dielektrykiem X7R. One pracują do 125 stopni, więc to dobrze. Wygląda, że mają niską rezystancję. Tylko gdzie to sprawdzić? Parametrem jaki jest podawany w dokumentacjach jest stratność (tan). Oczywiście zakładając, ze znam P/N danego elementu.

Tak więc proszę o poradę bardziej doświadczonych:

  1. jakie kondensatory ceramiczne do przetwornic? jakie dielektryk?
  2. gdzie kupować?
  3. a może lepiej tantale Low ESR?
Reply to
EM
Loading thread data ...

Zobacz takie:

formatting link
Paweł

Reply to
Paweł

No ale to są tantale o niskim ESR i tyle Moje pytanie było bardziej w kierunku MLCC.

Pozdr EM

Reply to
EM

Użytkownik "EM" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:htdu35$i8u$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Ten problem też mnie nurtuje. Niestety odpowiedzi nie znam. Jedyne co znalazłem to gdzieś informacja, że ESR ceramików może być poniżej

0,01 ohm co w wielu przypadkach zasilaczy nie gwarantuje stabilności. Jak spojrzeć na wykresy ESR tantali to to ESR zmienia się ze zmianą częstotliwości. Z tego wnoszę, że podobnie może być dla ceramików, a z tego dalej wychodzi, że z podanej dla danej f stratności można co najwyżej próbować wyliczać ESR dla tej częstotliwości. Poza tym nie można być pewnym, czy w możliwie zbliżonym do rzeczywistości modelu stratność nie powinna być modelowana również jakimś rezystorem równoległym, i dopiero straty spowodowane przez oba te rezystory dają wypadkową stratność podaną w katalogu. Rezystor równoległy na pewno nie ma wpływu (lub ma znikomy) na stabilność (jest jakby częścią obciążenia) no i nie wiedząc jak stratność jest podzielona między te rezystory nie można praktycznie nic powiedzieć. Stasuję ceramiki za stabilizatorem LowDrop jeśli w katalogu jest gwarantowana stabilność od ESR=0. Niestety oznacza to wymóg konkretnego typu stabilizatora od konkretnego producenta bo ten sam typ innego producenta może już nie mieć stabilności od ESR=0. Można w szereg z ceramikiem dać specjalnie rezystor. Problemem jest też równoległe dołączanie wielu kondensatorów 100nF do takiego kondensatora o odpowiednim ESR. Niedawno spotkałem scalak w którym podawano stabilność z kondensatorem 4,7uF o ESR 0.3-5 ohm lub 1-5 ohm jeśli równolegle jest do 10 ceramików 100nF. Zastanawia mnie czy jakby w takim przypadku dać 0,3 ohm + ceramiczny 4,7uF i całe obciążenie z dowolną ilością kondensatorów dać równolegle do tego 4u7 godząc się na spadek napięcia na tym 0,3 ohm to czy stabilność jest zagwarantowana. Wydaje mi się że tak. Ktoś to wie na pewno ? P.G.
Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "EM" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:htc0l3$j5m$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

murata podaje takie dane dla MLCC o większych pojemnościach (np. 4u7) - jest wykres przyrostu temperatury w zależności od prądu kondensatora. Generalnie można też bazować na stratności - czasem podawane są obydwie wartości (tan i ESR) i wtedy można sobie obliczeniowo sprawdzić, że ESR jest decydujące. Co do materiału - zawsze stosuję X7R.

e.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.