koncowka mocy klasy D

Loading thread data ...

{ciach} Zauważ iż układ jest podwójnie samobójczy ;-) Wysterowanie tranzystorów wejściowych może (i pewnie spowoduje) lekkie _zwarcie_ na lini zasilania 20V (złącze baza-emiter koncowych, dalej złącze kolektor-emiter sterujących i oczywiście zasilanie - coś powinno paść, stawiam na tranzystory ;-) ).

Wstaw przynajmniej oporniki ograniczające prądy kolektorów tranzystorów sterujących. Poza tym układ raczej nie pretenduje do miana szybkich. Czy nie prościej zrobić to na mos-ach?

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Zgoda. Zastanawiam się tylko czy 40V/us to za szybko aby _rozładować_ bazę tranzystora właśnie wyłączanego w gałęzi wyjściowej? Hmm...pewnie wszystko zależy jakie tranzystory użyjemy, jak mocne/powolne to przerąbane ;-) A czas martwy mozna próbować lekko powiekszyć zmieniając szybkość zmian napiecia sterującego - o którym zresztą też nic nie wiemy. Układ miał być możliwie najprostszy - ten na pewno jest, pytanie tylko czy wystarczająco prosty, czy też może za prosty? ;-) Jeszcze jedno, czy 40V/us to na wyjściu z gałęzi mocy, czy po filtrze wygładzającym?

Nie jest, ale są dobre i sprawdzone rozwiązania. Proste, choć niestety niekoniecznie tanie. Samo zaś przełączanie może dac bardzo ciekawe efekty, ot choćby wzmacniacz Tact Milenium, w którym stopień wyjściowy _szaleje_ ponoc 90MHz PWM-em. Słuchałem go kiedyś - wyśmienity i pomimo uprzedzeń do wzmacniaczy klasy D nie miał bym nic przeciwko takiemu w moim domku ;-)

__ Pz, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Az tak bardzo bledny ten schemat nie jest - jest tam "wbudowane" wylaczenie obu tranzystorow na czas przejscia przez zero, pytani czy zdaza.

Na pewno brakuje rezystorow w kolektorach tranzystorow sterujacych i diod zabezpieczajacych wyjscie przy przepieciu. Mozna by sie zastanowic nad rezystorami w emiterach tranzystorow sterujacych - zeby sie nie nasycaly.

Oporniki 1k w bazie tr mocy sa chyba za duze - 100 Ohm mogloby tam byc bez problemu. Podobnie na wejsciu - dzielnik 1k/10k przy 14V to jakby nie dzielnik. Rezystory sterujace bazami zbocznikowac kondensatorami - przyspiesza przeladowanie.

Kiedys sprawdzone bylo na bipolarnych :-) Akurat w tym ukladzie .. na stracie napiecia nam chyba nie zalezy, a mosfety kluczowane pradu biora chyba wiecej niz bipolarne :-)

Ba, przy 90MHz tez pewnie bym nie mial nic. Tylko czemu ukf nie da sie odbierac, a URTiP puka do drzwi sprzet rekwirowac :-)

J.

Reply to
J.F.

Rozumiem, ale wiesz, beta troche szaleje w zależności jaki egzemplarz, jakie _środowisko_...troche to dziwne ograniczenie. Moim zdaniem mocno niepewne.

Zapewniam Ciebie ze może być wystarczająco. Mały przykład - IRF520 sterowany przez pare npn+pnp typu BC550/560 (driver prądowy) z opornikiem bramkowym 4.7 ohma doładowywał prąd w cewce silnika krokowego. Robił to 40 tys. razy na sekundę i przy napięciu zasilającym 70V czas _doładowania_ wynosił około

300ns, nie pamiętam teraz dokładnych wartości, ale wyłączenie jak i załączenie samego tranzystora były na poziomie kilkunastunastu ns. Po zmianie driverów na IR4427 czasy włączenia/wyłączenia były na poziomie 10ns. Układ jeszcze gdzieś mi się pałęta - jeśli jesteś zainteresowany to mogę spróbować odtworzyć pomiary.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Ale rowniez kompensacja tego czasu ;-))

To moze diodki i zrobic uklad doskonale znany z ttl-i seri S ? ;-)

Masz racje - duze sa...

Ale mniejsza czas martwy... moze być _auc_ w efekcie.

Nie mam pojecia, trzeba by zrobic i pomierzyc. W sumie nic nie wiemy o ukladzie, czestotliwosc kluczowania jest nam nieznana.

Właśnie! Panowie - jak to jest..da się _zaekranować_? ;-)

formatting link
Miłego weekendu. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Auc.....;-)

Niekoniecznie, szybkość narastania sygnału na wejściu nie jest wprost przenoszona na wyjście. Ten układ będzie _żył_ własnym życiem pod ym względem ;-)

Napisz jeszcze jaką częstotliwością będziesz toto kluczował.

__ Pzd, Irek.N. ps. masz prototyp?

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Chodzilo mi to po glowie mowiac szczerze :-)

J.

Reply to
J.F.

Straty i tak tam bedziesz mial. Do wysterowania bazy wystarczy 0.8V, a zasilasz z 20V. Gdzies sie musi 19.2V odlozyc. Twoja decyzja czy bedzie to w opornikach [tych ktorych nie ma] czy tranzystorach. W ukladzie zrodla pradowego byloby latwiej sterowac pradem sterujacym i ograniczac "przesycenie".

To znow wracamy do tego ze te tranzystory zostana za mocno nasycone.

sterujace - czyli ten 1k na wejsciu i te ktorych nie masz. Przez kondensator poczatkowo plynie duzy prad, wiecz szybko przeladowuje baze i owiera tranzystor. Potem rezystor moze ograniczac prad sterujacy na granicy nasycenia - co przyspiesza zamykanie.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.