Jakiej mocy trafo kupić ?

Witam wszystkich. Mam głośniki komputerowe 4.1 o łącznej mocy 120W RMS. Problem polega na tym, że są one z USA i potrzebują takich parametrów zasilania: 120V/60Hz/360W. Raczej nie chcę w nich grzebać więc chcę zastosować trafo 220/110V. Moje pytanie jak w tytule - Jaka moc trafa będzie wystarczająca ? Pytam bo myślę, że 360W to za dużo. Podaję link do specyfikacji zestawu:

formatting link
góry dzięki za wszelką pomoc pozdrawiam, Krzysztof

Reply to
krzyys
Loading thread data ...

120 RMS to jakies 200-250 W z zasilania. Zakladajac ze nie bedziesz robil dyskoteki [pelna moc przez godzine] to pewnie i 150 starczy. A przy autotrafie to z 80W.

J.

Reply to
J.F.

Czyli najlepsze będzie chyba autotrafo 100-150W (AV). A czy ono nie jest w jakiś sposób gorsze od zwykłego trafa ? Czy 100W = 100AV - jak to z tym jest bo zauważyłem, że autotrafa mają ozn. AV czyli chyba Amper * Volt = Wat. Dobrze myślę ?

Reply to
krzysztofsu

W tej sytuacji .. osobiscie dalbym trafo. Lepsza izolacja od pradow bladzacych po masie i buczenia.

Wszystkie trafa sa VA [volt-amper]. To niekoniecznie jest Wat, bo moze dojsc slynny cos fi. Ale IMHO - "moc" trafa zalezy od grzania przez plynacy prad, czy jest to moc czynna czy bierna - trafa nie interesuje.

J.

Reply to
J.F.

Tak, czyli jednak lepsze trafo. A czy jego zastosowanie będzie miało jakiś wyraźny wpływ na pracę głośników tzn. jakieś pykania, pierdzenia itp.?

Reply to
krzyys

Ech, mołojcy, przecież trafo sieciowe *już* jest w głośnikach, więc izolacji galwanicznej nie potrzebujecie. Lepiej autotrafo, zwłaszcza że mniejsze na jednostkę mocy i tańsze. Za to można kupić o większej mocy i będzie zrobione jak należy. I niby dlaczego trafo czy autotrafo miało by produkować jakieś takie efekty które wymieniłeś w pytaniu?

Reply to
Jacek Maciejewski

Mógłbyś mi jeszcze potwierdzić czy takie autotrafo 100W czy 100AV wystarczy ?

Tak gdzieś przeczytałem ;)

Reply to
krzysztofsu

Nie potwierdzam. Za mało danych :) Powinieneś kupić takie trafo by miało moc równą mocy ciągłej głośników razy sprawność wzmacniacza. Co prawda, możesz liczyć na to że średnie "wypełnienie" mocą sygnału muzyki będzie np. 20%, ale jak ci się trafi długie forte to będzie zniekształcać. A najlepiej rozbierz te głośniki i przyjrzyj się rdzeniowi trafa sieciowego. Po czym kup autotrafo o takim samym przekroju rdzenia.

Hmmm, musiał ktoś głupi pisać :)

Reply to
Jacek Maciejewski

A możesz napisać jakiej mocy autotrafo, przy najgorszych założeniach, będzie napewno wystarczające ?. Na Allegro facet sprzedaje autotrafa, co mi potwierdził:

formatting link
tylko wybór jego mocy.

Narazie nie chcę w nich grzebać.

Reply to
krzyys

Jakiej wielkosci sa te glosniki , chodzi o membrany ? Z glosnikami komputerowymi czesto jest tak , ze maja miec moc 100 Watow a w zasilaczy trafo 10VA !!!

Proponowal bym jednak zapoznac sie z budowa zasilacz i rozebrac !! A co jesli trafo w glosnikach ma mozliwosc zasilenia 220V ?? Sam sobie odpowiedz .

ps. ja bym rozebral glosnik z zasilaczem i wymienil trafo na takie jak bylo (ta sama moc i napiecia wyjsciowe)tylko na 230V !!! i nic bym nie "cudowal" wiecej !

pzdr,

Reply to
Piotr Chmiel

w satelitkach jakieś 7 cm + 2 głośniczki-tweetery po 2,5 cm + subwoofer około

20 cm średnicy. Całość waży 14 Kg.

Właśnie zastanawiałem się nad rozbiórką ale zaciekawił mnie zastosowany bezpiecznik przy wejściu kabla sieciowego - 3A 250V, czy to czasem nie oznacza czegoś dobrego ?

Reply to
krzyys

Czyli ze 100 Wattow to pewnie pociagnie :P Przystawal bym do rozebrania i zapoznania sie z trafem !

co masz na mysli ?

Reply to
Piotr Chmiel

Tylko czy tam napewno będzie pisało co to jest za trafo i jakie ma parametry? Ja sam tego nie rozpoznam a rozebranie tej kolubryny to jest dla mnie spore wyzwanie ;)

250V czyli chyba chodzi o wysokość napięcia powyżej którego zadziała bezpiecznik, a jest to 250 Volt czyli tak jakby miał akceptować również nasze napięcie sieciowe 230V. Ale pewnie są to tylko moje laickie wymysły ? ;)

Czy wogóle jest możliwe, że pisze tylko o zasilaniu 110V a w rzeczywistości może również działać na 220V bez żadnego przełączania ? Wiem, że obecnie sprzedawane te same głośniki są przystosowane do obydwu napięć - moje mają jakieś 2 lata.

Reply to
krzyys

Powinno "cos" na nim byc napisane !

To moze poszukaj kogos kto sie na tym zna i zanies do niego, bo widze ze zabierasz sie do tego "jak pies do jeza"

To sa laickie wymysly ! Bezpiecznik przepala sie pod wplywem przekroczonej wartosci pradu, a nie napiecia . A 250 V to do takiego napiecia mozna go stosowac !

Proponuje abys przeczytal z tego bezpiecznika jeszcze wartosc pradu !!! (bo napiecia bezbiecznik nie zabezpiecz :P, tylko natezenie pradu)

Jesli nie napisali to pewnie nie mozna !!! Jak wlaczysz do sieci 230V trafo na 110V -120V to ci sie spali i taki bedzie final.

Reply to
Piotr Chmiel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.