Jak zrobić - Przetwornik czas-częstotliwość

Czy ktoś wie jak zrobić urządzenie które będzie dawało tym większą częstotliwość na wyjściu, im mniejszy jest czas między dwoma kolejnymi impulsami na wejściu. Na wejście jest podawany ciąg impulsów o zmieniającej się częstotliwości. Zależność ma być w miarę liniowa. Myślałem o zastosowaniu LM331 jako przetwornika V/f, ale nie bardzo wiem jak zrobić, żeby napięcie było proporcjonalne do zwiększającej się częstotliwości, w miarę liniowo . W ogóle to to ma być obrotomierz na minutę, czyli jeśli impulsy są co sekundę to częstotliwość ma być równa 60Hz, jeśli są co 0.5s to 120Hz. (iloczyn tych dwóch wartości jak widać 60). Jeśli ktoś ma pomysł, będę wdzięczny na radę. Tylko proszę bez rad typu zliczyć impulsy w ciągu minuty - odświeżanie ma być często - co ułamki sekund, sekundę. Z góry dzięki za pomoc

Reply to
Adam
Loading thread data ...

Witam !!

Czyli licznik BPM (bit per minute-czy jakos tak) koledzy mnie poprawia !!. Cos takiego jest uzywane przez DJ (dyskotekowych). Wielokrotnie pytałem o jakiś opis ,a o schemacie nie wpsomne. Nawet zrobilem sobie cos takiego ,ale to bylo dawno i na procku . Jesli bardzo Ci zalezy to wygrzebie gdziej moje notatki i cos sprobuje Ci podpowiedziec.Niestety ,ale dostep do interka mam tylko w pracy wiec bedzie to troszke trwalo. Pzdr JJMafia

Reply to
JJMafia

Użytkownik "Adam" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:bejhsd$7b$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Witam

Czegoś tu nie rozumiem, przecież częstotliwość jest zależnością odwrotnie propocjomalną do okresu, czyli czasu między kolejnymi impulsami. To właściwie nie wiem co chcesz przetwarzać ??? częstotliwość na .... częstotliwość ?

częstotliwość jest napewno liniowa w stosunku do odwrotności okresu.

znowu nie rozumiem... częstotliwość chcesz przetwarzać na napięcie i potem podać na przetwornik U/f, aby otrzymać znowu częstotliwość ?!

Tak byłoby najprościej :)

Na ile dokładny ma być to pomiar ? Jeśli nie jest potrzebna duża dokładność, to można robic pomiar ilości obrotów na sekundę i mnożyć razy 60. Jeśli potrzebna jest duża dokładność przy małym czasie pomiaru to są dwie metody:

  1. dokładny pomiar czasu jednego obrotu wału (czyli pomiar okresu) i wyliczenie częstotliwości.
  2. zwiększenie liczby impulsów z czujnika przypadających na jeden obrót wału.

Odczyt ma być cyfrowy czy analogowy ? Jeśli cyfrowy to tak j.w. Jeśli analogowy, to podajesz impulsy wejściowe na uniwibrator monostabilny. Na jego wyjściu otrzymasz przebieg o wypełnieniu zależnym od prędkości obrotowej (częstotliwości impulsów wejściowych). Przebieg taki wystarczy tylko scałkować i masz napięcie proporcjonalne do obrotów.

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Czyli de facto ma to być przetwornik częstotliwość-częstotliwość!. A to można zrobić dzielnikami lub powielaczami częstotliwości ( w zależności od tego czy wynik ma być o mniejszej albo większej częstotliwości od częstotliwości wejściowej), może to być realizacja z użyciem PLL.

Pzdrw. Roman

Reply to
Roman

Bylo pisac od razu ze chodzi o powielacz czestotliwosci.

Dobra rada: nie kombinuj, tylko zrob obrotomierz programowo na procesorku. Zmierz czas pomiedzy impulsami, przelicz to na RPM, usrednij, wyswietl.

Natomiast taki powielacz da sie zrobic petla PLL - np ukladzik 4046 z dzielnikiem przez 60. Od konwerterow f->U->f sugeruje nie uzywac, choc kto wie - tu moga sie okazac ciekawe.

A ile ma byc tych obrotow i co to ma byc ? Bo jesli jak piszesz - 60, to zauwaz ze informacje mozesz podac co ok sekundy. Wczesniej niz nadejdzie kolejny impuls nie uzyskasz informacji jak sie predkosc zmienila.

W dodatku .. jesli stosujemy PLL, to trzeba troche czasu na ustabilizowanie zwielokrotnionego generatora. Tak z pare impulsow mierzonych, wiec na dokladny wynik trzeba poczekac, choc reakcja przyjdzie szybciej.

Podobna zwloke beda mialy f->U. No chyba ze zaczniesz mierzyc czas miedzy impulsami - np ladowanie integratora ..

J.

Reply to
J.F.

Dalsza część pytań: Jak to zrobić bez żadnych procków? Obrotów ma być kilka tysięcy. Jeszcze dopowiem - tak, to ma być coś w rodzaju pomnożenia częstotliwości przez 60; myślałem, żeby za każdym impulsem z czujnika było generowane 60 impulsów - generator i dwa dzielniki (6,10), ale to bez sensu, bo trzy nadmiarowe kostki, i ograniczenie dokładności do 60. Dalej w układzie ma być licznik ICM7217 (chyba, że ktoś ma lepszy pomysł), który steruje 4 wyświetlaczami LED (i nie potrzebuje na to 40-tu nóżek) i jakieś bramki, co to co sekundę odświeżają wyświetlacz nowym wynikiem. Aha, jestem na elektronice, ale jeszcze nas nie oczarowali wiedzą na temat PLL, więc nie wiem co to jest. Tzn., jeśli to coś może mi pomóc to proszę o ogólny zarys co to jest a dalej postaram się sobie poradzić. I na koniec pytanie: Jeśli już uparłbym się na ten przetwornik V/f to: Jeśli impulsami z czujnika są dodatnie impulsy o wartości napięcia zasilania to czy dając równolegle do toru sygnału kodensator a dalej właśnie przetwornik V/f to będzie wszystko w porządku? Bo coś mi się zdaję, że napięcie (na C), które byłoby chyba ~ do ilości obrotów na jednostkę czasu to ŚRENIE napięcie - żeby się więc nie okazało, że na wyświetlaczu będę miał skoki o np. +- 10%, przy stałej prędkości.

Użytkownik "Adam" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:bejhsd$7b$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

częstotliwości

Reply to
Adam

Nie zadawac glupich pytan i zrobic na procku !!!

Na minute ? I czego ? moze mozesz wstawic 6 impulsow na obrot ?

A jaka ma byc dokladnosc ? Bo az sie prosi zliczac w czasie 0.6 s a dwa zera wyswietlac na stale. Choc przyzwoitosc nakazuje dac

6-krotny impulsator, zliczac w sekunde i dolozyc jedno zero.

Rodzaj ... dokladnie chcesz przemnozyc a nie "cos w rodzaju".

Nie wyjdzie ci _prosty_ uklad mierzacy te obroty _dokladnie_ !! W ciagu tej okolo sekundy pomiaru po prostu nie masz odpowiedniej ilosci impulsow zeby uzyskac dokladny wynik.

powtarzam - musialbys zmierzyc czas miedzy impulsami, potem dokonac _dzielenia_ dwoch liczb. Do zrobienia .. ale musisz zapomniec o liczeniu nadmiarowych kostek.

Uzyj mikroprocesora !

Jak bardzo chcesz to zrobic ukladowo .. to zamiast powiekszac licznik o 1 co impuls, powiekszaj go o 60. Prosta konstrukcja [:-)] -

4 cyfrowy rejestr, 4 cyfrowy sumator BCD, 4 dekodery 7447.

Uwagi o dokladnosci pozostaja,

Uzyj google. Phase Locked Loop. Metoda polegajaca na synchronizowaniu pomocniczego generatora do przebiegu wzorcowego przez porownanie fazu obu przebiegow i odpowiednie sterowanie generatorem. [bardziej ambitnie to brzmi niz na schemacie wyglada] Generator moze chodzic na czestotliwosci 60x wiekszej, porownujemy po podzieleniu przez 60, jak sie zsynchronizuje to korzystasz bezposrednio z generatora.

Proporcjonalne bedzie do stopnia wypelnienia przebiegu :-) Musisz zastosowac prosty uklad czasowy zmieniajacy impuls z silnika na impuls o stalej dlugosci - wtedy wypelnienie jest proporcjonalne do predkosci.

jesli dasz potem V/f, i bedziesz zliczal f przez ok sekunde, to sie wahania usrednia. Pod warunkiem ze wejsciowych impulsow bedzie choc kilka w czasie tej sekundy, czyli powiedzmy tak od 300 rpm w gore. Osobna kwestia to czas ustabilizowania napiecia na prostym filtrze.

No i nie musisz przeciez kombinowac z V/f - uzyj gotowego woltomierza cyfrowego do pomiaru napiecia po filtrze :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.