jak uruchomic lampe lukowa (arc lamp) ?

Loading thread data ...

No i jakiś ogranicznik prądu, bo będzie wielkie bum :)

Reply to
Jacek Maciejewski

From: "insane" snipped-for-privacy@prv.prv To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Sunday, November 20, 2005 8:51 PM Subject: Re: jak uruchomic lampe lukowa (arc lamp) ?

prawdopodobnie będzie coś podobnego jak w "lampach ulicznych" z sieci dany jest dławik taki jak do świetlówki, ale zdecydowanie większy, nie wiem jaki tutaj powinien być. za dławikiem równolegle z lampą jest wpięty zapłonnik, trochę inny od świetlówkowego, bo ten daje zbyt niskie napięcie. Zapłonnik taki ma trafo i układ elektroniczny który generuje tak wysokie napięcie. Chyba około 16 albo 26kV, nie pamiętam. Całość działa na napięciu zmiennym.

Władysław

---------------------------------------------------------------------- INTERIA.PL | Kliknij po wiecej >>>

formatting link

Reply to
Władysław Skoczylas

Lampa wyladowcza to jest takie bydle ze jest bardzo niestabilne. W praktyce musisz ja zasilac odpowiednim pradem, a napiecie wyjdzie jakie wyjdzie. A prad najlatwiej sie stabilizuje/ogranicza opornikiem szeregowym. Czyli np 110V zmienne szeregowo ze stosownym dlawikiem.

POszukaj osprzetu do lamp HQI .. ale one chyba na wiekszym napieciu pracuja.

A po co ci takie slonce w domu ? :-)

J.

Reply to
J.F.

From: "MuNiO" snipped-for-privacy@wp.pl To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Sunday, November 20, 2005 10:08 PM Subject: Re: jak uruchomic lampe lukowa (arc lamp) ?

wiadomości

Racja, ja tak zwyczajowo...

Władysław

---------------------------------------------------------------------- INTERIA.PL | Kliknij po wiecej >>>

formatting link

Reply to
Władysław Skoczylas

a) czepiasz sie, b) a niekoniecznie przemienne !! :-P

J.

Reply to
J.F.

Konstrukcja elektrod mzoe byc taka ze wymaga okreslonej polaryzacji.

No i niestety zazwyczaj tak to juz jest... poszukaj po slowach: ballast arc lamp diy

Od biedy mozesz szukac gotowego rozwiazania od lamp wyladowczych o zblizonej mocy - problem ze zazwyczaj sa uzywane w instalacjach pradu przemiennego

Reply to
PAndy
Reply to
Dariusz K. Ladziak

insane snipped-for-privacy@prv.prv napisał(a):

pies z przebiciem - grunt to zgasić łuk. Dwa styki i obrotowa tarcza ze szczeliną - nie zapalasz takiej lampy kopem co pięc minut, bo ją zajedziesz. A z ,,dawnych'' czasów plącze mi się gdzieś elektromagnetyczny wyłącznik na ,, udarowe'' 15kV - dwa styki, pomiędzy nimi prostokątny ,,język'' z tekstolitu z wycięciem. Do tego elektromagnes i kotwa zmocowana z tekstolitem. Zapięcie elektromagnesu ciągnie pasek tekstolitu i rozwiera nim styki. Proste jak konstrukcja cepa

tam akurat chodzi o wywołanie kilkukrotnego wyładowania, e kondzioły są dość dużej pojemności. Ale gasikowy ,,snubber'' powinien być.

ale za to lata kilka razy. Te kondzioły są elementem układu rezonansowego. Zmniejszyć pojemność i napięcie pójdzie w górę, tylko do zapłonu w silniku to niepotrzebne

Reply to
Marek Lewandowski

Google i mamy np. to:

formatting link

Reply to
Jacek Maciejewski

Prawdopodobnie to jest metalohalogen, ale zasilany prądem stałym. Poszukaj w internecie czy takie lampy mogą działać na AC i jeśli tak, to możesz pokombinować ze standardowym zestawem statecznik+zapłonnik do lampy np. 150W albo 200W. Na pewno nie można zrobić odwrotnie, tzn. zasilać lamp AC prądem stałym. A lampy DC zwykle muszą pracować w określonej pozycji (wtedy grawitacja jakoś kompensuje efekt degradacji elektrod czy czegoś tam w środku), więc tym szperaczem to długo się nie pobawisz :)

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.